Rivalitati? Sau doar va place scandalul!

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

fly brigade
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 29 Iun 2006, 21:33
Localitate: Mannheim/Sighisoara

Mesaj de fly brigade » 01 Aug 2006, 17:23

Exori Crown Fly are 9+1, crede-ma , o am in mina.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Tot e putin

Mesaj de cristian.ene » 01 Aug 2006, 17:38

fly brigade,

daca e vorba deaceeasi lansete de 8`6``ft, #5-6 de la Energo, oricum 9 inele snake+top tot e prea putin pentru lanseuri de peste 15m. Am pescuit cu ea pe lac la Mihailesti. Lanseurile deveneau nesigure la 13-14 m iar la peste 15m nu se mai putea controla firul. Cum am scris mai sus lansetele de top au 11 inele la 8`6``ft. deci alnsetei tale ii lipsesc 2 inele si cel mai important in zona inferioara. Cum ama mai spus inele de pe varf nu permit o trecere corecta a firului iar brunarea e slaba comparativ cu cromarea si inelele nu au cum sa aiba viata lunga. In rest e o lanseta buan de pescuit pana in 12-13m.
Raman la ideea ca Falcon Wawe e o lanseta de departe mai reusit contruit in ansamblu chiar daca nu prea e placuta la distante mici.

fly brigade
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 29 Iun 2006, 21:33
Localitate: Mannheim/Sighisoara

Mesaj de fly brigade » 01 Aug 2006, 17:56

Nu , nu este cumparata de la Energo. Am cumparato de reprezentanta Exori. Ceea ce ma mira este faptul cu classele de bete. Crown Fly este in classa de 150$, si totusi are putine inele. Crown Fly este produsa in Asia, are un Blank de IMX 9 Carbon si este in moment, mai bine zis a fost 2005 Best Sellers la Exori si pe intreaga piata de bete "IEFTINE", sau de incepatori sau pt. cei care nu sint fetischisti de echipament.(nu ma refer la nimeni in special, este categoria de pescari care cumpara tot ce este scump si nou). Mare dreptate are propietarul magazinului de unde i-mi cumper eu echipament, el spune : "Eu am produse pt PESCARI, si produse pt. prins peste".

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 01 Aug 2006, 22:16

exori este un produs german. Daca nu este ceva contrafacut este dpdv calitativ din clasa de mijloc, deci n-ar fi rau. Au avut la un moment problema de a cadea in plasa in care s-a dus si DAM insa au revenit mult mai repede...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Lansete de fly sub 200$

Mesaj de cristian.ene » 02 Aug 2006, 11:05

fly brigade,

e posibil sa fie o lanseta foarte buna pentru pretul ei daca e cuparata din Germania. Pe aici am vazut lansete ca Silstar Diaflex sau unele serii de la Cormoran Fly Cor care nu se mai gasesc care erau bine concepute. Aveau totusi componente mai slabe ca inelele sau mandrina la Silstar dar in pescuit se comportau foarte bine.
Totusi pe piata din USA poti sa Gasesti la 150-200$ lansete ca Sage Lunch, St.Croix Avid noua serie care sigur e mai reusita, Fenwick HMG,Cabela`s PT, Scott V2, Daimondback Americana, care sunt construite in USA au garantie pe viata si garantia ca designul blank-ului e conceput de designeri si pescari de top. Cum mai nou firme mari ca Sage sau Scott sau reorientat spre piata entry level e posibil ca modelele lor sub 200$ sa fie mai bune decat precedentele. E posibil la Lunch sa fie smooth si sa aiba energie destula.Reorientarea marilor producatori catre acest segment insemna o politica noua pentru cei care nu vor sa investeasca prea mult dar sa pescuiasca cu un produs de claitate nu doar cu un nume. Si noua Cabela`s LST chiar daca e facuta in Asia sunt convins ca e un produs excelent pentru 150-170$ cu garantie de 25 ani.
Din toate cel de mai sus recomandarea mea se opreste la Fenwick HMG care e foarte versatila si smooth si Cabela`s PT pentru cine cien vrea o lanseta de dry fly. Sunt lansete cu care am pescuit si sunt excelente pentru pretul lor.

valiflo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iul 2006, 10:50

Mesaj de valiflo » 10 Aug 2006, 07:41

Vedeti ca se poate discuta si civilizat? Dar, din pacate, nu pot spune asta despre toate subiectele de pe forum. Inca!

Avatar utilizator
muscarul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 10 Ian 2005, 16:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de muscarul » 11 Aug 2006, 03:45

ce e mai dureros ca vedem pe forum tot mai putine subiecte legate de pescuit si mai multe legate de ambitii personale si asa-zise "rivalitati".
pacat, mare pacat
God Grant that I may live to xxx until my dying day, And when it comes to my last cast
I most humbly pray, When in the Lord's safe landing net I'm peacefully asleep,That in His mercy I be judged As big enough to keep.

Scrie răspuns