cleanul - fly vs. spinning

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de wildexplorer » 02 Noi 2013, 11:25

Parerea personala:
Dau si la spinning, mai plimb uneori cate un Hornet prin apa, dar satisfactia e enorma atunci cand seara , cu veioza in fata termini de legat cateva bazdaganii iar a doua zi iesi pe apa si vezi pestele cum pleoscaie langa musca mincinoasa facuta de tine.
Si sa mai vezi privirile celor care nu prea stiu ce inseamna fly-ul, nedumerirea lor cand vad "cablul" cu care dai, apoi eliberarea pestelui...
Simtiri nepretuite sunt pentru mine!
Inainte sa ma apuc de fly vedeam adeptii acestui stil ca pe niste balerini, erau intr-o armonie totala cu tot ce-i inconjura, iar eu nu credeam ca voi putea vreodata sa lansez o musca!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de Michael » 02 Noi 2013, 11:32

Din primavara acestui an, dau exclusiv la musca. Inca mai tin in portbagajul masinii sculele de spining, desi stiu ca nu le voi mai folosi...dupa atatia ani de spiner inca mi-e greu sa renunt :-) cred ca eo chestie psihologica.

Dar cum spuneau colegii...odata ce ai patruns in tainele pescuitului la musca...nu mai ai cum sa dai inapoi :-)
Michael va recomanda Regulamentul forumului

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de leowb » 02 Noi 2013, 18:12

Din punctul meu de vedere flyiul la clean e cu mult superior fata de vobler ,rotativa etc ....niciodata nu am prins mai multi la spining,cu toate ca le stapanesc bine pe amandoua :wink: ....cand eram la fly incepator prindeam multiiiiii mici pana cand am vazut unde gresesc si situatia sa schimbat Drastic :P :respekt:

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de ady_fly » 02 Noi 2013, 18:21

Clar fly și mai ales cu muște uscate, cu atât mai mult cu cât nu am prins clean în alt mod! :oops:
:respekt:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de Hell » 02 Noi 2013, 18:38

ady_fly scrie:Clar fly și mai ales cu muște uscate, cu atât mai mult cu cât nu am prins clean în alt mod! :oops:
:respekt:
pai vezi daca iti este frica de firele sinking?

Avatar utilizator
topwater2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 19 Oct 2012, 18:43

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de topwater2 » 02 Noi 2013, 19:25

leowb scrie:Din punctul meu de vedere flyiul la clean e cu mult superior fata de vobler ,rotativa etc ....niciodata nu am prins mai multi la spining,cu toate ca le stapanesc bine pe amandoua :wink: ....cand eram la fly incepator prindeam multiiiiii mici pana cand am vazut unde gresesc si situatia sa schimbat Drastic :P :respekt:
pai spune unde greseseai.
eu mai mare de 35 de cm nu am prins!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de Hell » 02 Noi 2013, 22:31

topwater2 scrie:
leowb scrie:Din punctul meu de vedere flyiul la clean e cu mult superior fata de vobler ,rotativa etc ....niciodata nu am prins mai multi la spining,cu toate ca le stapanesc bine pe amandoua :wink: ....cand eram la fly incepator prindeam multiiiiii mici pana cand am vazut unde gresesc si situatia sa schimbat Drastic :P :respekt:
pai spune unde greseseai.
eu mai mare de 35 de cm nu am prins!
Statea prea mult timp departe de apa :lol:

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de YoNutzu » 02 Noi 2013, 22:33

Si eu astept sa spui unde greseai :D ca si eu ca incepator prind multi dar mici ... ia schimbane si noua situatia drastic :lol:

Avatar utilizator
topwater2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 19 Oct 2012, 18:43

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de topwater2 » 03 Noi 2013, 02:39

Hell scrie:
topwater2 scrie:
leowb scrie:Din punctul meu de vedere flyiul la clean e cu mult superior fata de vobler ,rotativa etc ....niciodata nu am prins mai multi la spining,cu toate ca le stapanesc bine pe amandoua :wink: ....cand eram la fly incepator prindeam multiiiiii mici pana cand am vazut unde gresesc si situatia sa schimbat Drastic :P :respekt:
pai spune unde greseseai.
eu mai mare de 35 de cm nu am prins!
Statea prea mult timp departe de apa :lol:
Nu nadea cu vermusi! :)

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de wildexplorer » 03 Noi 2013, 09:00

Incepatorul lui peste, eu.
Am cumparat lanseta si trusa de legat iarna, m-am apucat de vizionat filme de flytying si de confectionat muste, care mai de care mai urate. Am sfarsit prin a le "demonta" ca sa leg de multe ori aceeasi creatura, dar mai apropiata de notiunea de musca.
Multe creaturi nici nu au vazut apa.
La primele iesiri am invatat sa lansez, apoi preocuparea mea era sa vad musca uscata. A doua preocupare era sa fac musca sa pluteasca...
Am incercat tot felul si am ajuns la Griffith Gnat. Recital cu clenuti de 15-20 cm, cativa mai mari.
Aveam o singura Irezistibila in trusa, am legat-o si am lansat. Zbang, primul trecut de 30 chiar cand a atins apa.
Apoi am incercat cu ude. La fel, nu mai iesau la pozat din cei marunti.
La streamer am incercat o singura data, putin timp.

Parera mea: liniste, camuflare, lanseuri curate, musca norocoasa = dicstractie macsima. Si poze cu solzosi.
Eu mai ma de lucrat la fiecare notiune enumerata :)

Scrie răspuns