Incepator (cu bani putini)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Apr 2013, 07:29

Pina una alta,poti cauta prin magazinele de pescuit,o pensa pentru stiuca,Are virful usor curbat si pe miner niste dinti ca niste contre care ajuta la blocarea acesteia intr-o anumita pozitie...Prinzi cirligul in pensa,pensa in menghina pe care o ai...si dai friu liber imaginatiei..Bine ,nu se poate roti,dar pentru inceput e numai buna..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de wildexplorer » 02 Apr 2013, 08:41

In urma cu multi ani am legat primele tentative de muste. Aveam un cleste patent cu varful indoit, in el puneam acul si legam manerul cu cauciuc din camera de bicicleta.
Am renuntat la legat pana anul acesta, cand primele aratari le-am legat fixand carligul in menghina masinii de gaurit cu acumulator, e stabila si strange destul de bine.
Acu am menghina...ieftina dar buna.
La magazinele de pescuit stationar cu siguranta vei gasi spuma pentru monturi flotante, diverse marimi, forme si culori.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de tavistan » 02 Apr 2013, 09:44

Pentru impermeabilizat decat spray din ala (care banuiesc ca este pentru haine) mai bine folosesti un strugurel din ala de pa Nivea.
- Sprayul s-ar putea sa impermeabilizeze dar s-ar putea sa te trezesti ca este mai greu decat apa - si atunci mai bine impermeabilizezi cu... apa :lol: (daca a absorbit suficienta apa, musca devine brusc... impermeabila; si se scufunda :lol: - nu vrei asta!). Chiar daca e mai usor decat apa, daca pescuiesti sa zicem 2 ore cu o musca si mai si prinzi va trebui sa dai pe musca de cateva ori; e incomod sa duci dita-mai flaconul dupa tine. Alt dezavantaj major: miroase ingrozitor a chimic si este chiar toxic - vrei sa iesi in aer curat, asa-i? Lasa chimicalele astea toxice acasa.
- Lipstick-ul Nivea: e destul de gros si lipicios, unsuros - contine acizi grasi, ceara si parafine non-toxice, toate cu densitate mai mica decat apa. Vor astupa destul de bine porii mustei incetinind patrunderea apei. Iei inttre degetele mare si aratator, intinzi intre degete dupa care masezi musca uniform. Cand vezi ca musca nu mai pluteste bine, o strangi intr-un material absorbant - minunat este Amadou dar in lipsa poti cu o soseta flausata sau o bucata de prosop de BUMBAC (nu altceva ca nu absoarbe), o presezi de cateva ori in materialul respectiv dupa care o dai din nou cu impermeabilzant.

Retine un lucru: Nu poti sa improvizezi orice din orice si o improvizatie nereusita este intotdeauna mai scumpa decat sa folosesti originalul.

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 02 Apr 2013, 15:03

Multumesc pt sfaturi!!! acum ma pun pe treaba... pana una alta, raman le ude, ca e o intreaga inginerie cu uscatele :))

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de tavistan » 02 Apr 2013, 18:55

Aaaaa! si crezi ca-i mai simplu cu udele... asa credeam si eu! :mrgreen: :lol: :lol:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de agabi » 15 Apr 2013, 11:59

Salut sebiyi.La ce specii si pe ce ape vrei sa pescuiesti la Fly?Am impresia ca te-a luat valul cam tare si ai sarit citiva pasi importanti...E pacat sa incepu lucrurile gresit,s-ar putea sa-ti creezi obiceiuri gresite ca autodidact si sa ai parte de dezamagiri crunte.Pescuitul la fly e superb dar trebuie sa o iei pas cu pas.Spune-ne de specii(clean,pastrav,etc) si pe ce apa vrei sa dai

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de bradypus » 15 Apr 2013, 18:48

io-is curios de pasii shei ... mportanti...

poa ne lumineaza si pi noi shineva... :D nu di ailalta... dar si io mi-s olea autditact si poa am prin oghisheiuri greshitiiii...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de bradypus » 16 Apr 2013, 12:01

pardon ! :D

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 16 Apr 2013, 15:20

la clean, pe teleorman si eventual pe cris... da' mai incolo :lol1:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de agabi » 16 Apr 2013, 15:37

Ai incercat cu buldo?

Scrie răspuns