Inceput greu

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

inceput greu

Mesaj de leowb » 24 Dec 2011, 20:57

Salut baieti,bunvenit Shimano printr e noi.Si daca ai merge la un pescuit cu cineva te ar ajuta foarte mult in alegerea pestilor tinta .Si ca scule nu trebui sa te arunci la cele mai scumpe ca poate cine stie nu ti place si renunti ceea ce nu cred.Alegeti pestii tinta si te ajutam cu mare placere.Si am vrut sa l parasc pe MUSCA MD sa stie toata lumea ca e un CDCist,si am vazut ca urmele bolii are rezultate pe carlige de 20 pana la 12 si datorita faptului ca boala e molipsitoare prinde cei mai precauti pastravi si lipani si chiar pe timpul asta clenii aia batrani cu care nu vrea el sa puna poze.Asa ca aveti grija cu mustele lui altii chiar se lauda cu ele.Sa ne auzim de bine

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 24 Dec 2011, 23:37

Specii tinta: clean, pastrav,lipan, eventual avat. La stiuca nu m-am gandit, dar n-ar fi neaparat o prostie sa incerc. Oricum, pe la mine domina in principiu cleanul.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 25 Dec 2011, 08:31

axeaza pe clean. E cel mai versatil si mai precaut dintre toate. La pestii care i'ai enumerat ai nevoie de macar 3 combouri diferite ......

Plus ca dl clean e raspandit...si nu necesita nuj ce deplasari.


Ps atentie: pescuitul lipanului este, in continuare, interzis.


Si inainte de orice aminteste-ti sa dai drumul la peste, macar in spiritul legii......
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 25 Dec 2011, 08:51

In locul tau mi-as lua ceva foarte ieftin atat batz cat si fir si mulineta. Poate o sa descoperi ca nu e genul tau de pescuit. Sau poti imprumuta de la cineva un combo sa vezi care-i treaba. ;) Craciun Fericit!!!

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 25 Dec 2011, 10:32

Pentru fiecare peste enumerat am nevoie de un combo separat? Why? Nu merge si la clean ce merge la pastrav, de ex?
Nu-mi doresc sa renunt la flyfishing,si nu cred ca ma va dezamagi. In schimb, ceva imi spune ca daca-mi iau scule ieftine, am sanse mai mari ca muscaritul sa ma dezamageasca. Nu vreau nici cheltuieli ultra mari, dar sunt dispus sa dau 4-500 ron pe o lanseta. Doar ca inca nu stiu pe ce sa merg, pe ce marca, si ce inseamna clasele alea...
Legat de eliberarea pestilor, nu va faceti probleme din cauza mea. Clean, avat nu mananc din principiu, si eliberez 98% din tot ce prind. Ocazional, mai pastrez vreo stiuca frumoasa, sau pastrav, dar atat.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Dec 2011, 10:38

Imi donez un rinichi daca Santana cu fir de la vision de 7 poate trimite un iepure de 12 pt stiuca cm la peste 20 m.
:twisted:

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 25 Dec 2011, 12:41

daca ar fi sa fac si eu o recomandare apropo de fly as zice ca una din cele mai bune treburi de facut e sa se lase lanseta de spinn acasa,nu cred ca e bine a se amesteca stilurile in aceiasi partida.Daca vrei sa prinzi pesti la musca ia la tine numai bota de musca fiindca dupa ca vei invata sa prinzi copaci si tufe vei invata sa prinzi si peste.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

inceput greu

Mesaj de leowb » 25 Dec 2011, 13:05

Salut ,Hell nu baga mana n foc ca te arzi .Daca ai vazut poze cu mustele mele chiar le arunc cu Santana si cu un WF7,si nici mie nu mia venit sa cred.Lanseta e ok.Domnule shimano 4 500 de lei e mult,si fly core de la Arw sunt bune de la si pastrav.Am avut un Sage 350 de euro si nu am fost atat de multumit de el ca de un Cabelas care costa 200 de lei .Pt inceput ce are Arw eu cred ca e de ajuns,snur intins

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 25 Dec 2011, 13:45

Daca nu deranjez prea tare, imi puteti explica putin cum e cu clasele astea? 5-6-7-8....?
De care mi-ar trebui? La lungime as merge pe un 2,70m, nu stiu insa cat e de important din cate bucati e lanseta. Am impresia ca la fly e cu atat mai scumpa o lanseta cu cat e mai "rupta-n bucati", in schimb, la spinning, lansetele cele mai senzitive sunt cele dintr-o bucata, eventual 2 bucati, dar prea putini cauta lansete din 4-5 segmente... Care-i faza?
Apoi...sa zicem ca-mi iau o lanseta de fly (vedem mai incolo la ce pret si ce marca) clasa 5...sa inteleg ca am nevoie de un fir tot de clasa 5, nu? Mulineta cat trebuie sa fie? Sunt si acolo marimi, sau dupa ce sa ma ghidez?
Cu toate ca am priceput deja cate ceva, sunt inca in ceatza, si as dori, daca se poate, explicatii mai vaste, asa ca la copiii prosti: "...o lanseta de clasa 5 = blablabla, clasa 6 se preteaza mai degraba la pelicani, clasa 7 la zebre, etc...apoi tot asa cu firul, mulineta...segmentele batzului.."...apoi de muste vorbim mai incolo, ca alea le las pe final.
Buntaro, am asimilat sfatul, si mi se pare si mie corect si normal sa las sculele de spinning acasa cand merg la fly, cel putin pana invat sa si prind ceva.
Bine-ar fi sa am pe cineva din Mures pe langa mine, sa-mi mai traga cate-un sut in fund, sa pricep si practic sa pescuiesc la musca.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Dec 2011, 13:45

Imi miroase a bombere aici :D
Leo nu stiu ce muste ai si cat de mari. Dar un iepure cinstit pentru stiuca ingenuncheaza Echipamentul descris de tine. Dece?
Il am si stiu unde cedeaza

Scrie răspuns