lanseta Greys GS/rodbuildig kit Rainshadow RX6

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

lanseta Greys GS/rodbuildig kit Rainshadow RX6

Mesaj de bogdans » 07 Dec 2011, 22:20

Stie cineva sculele de la Greys?
Am vazut un Grays GS, 2.75 clasa 5 pe la Polonezi in jur de 100 eur,e cel mai ieftin si mai"clasic" din gama,eu oricum vreau un bat tot moderate ca nu le am cu castingul dar am zis sa ma arunc la ceva mai bun sa vad diferenta ,... am un Sert Flyance de 30 EUR care parca se poticneste peste 15-20 metri si ma gandesc c-o fi si vina lui nu numai a mea(o fi si a snurului)
M-am mai gandit la un kit Rainshadow RX6 de la Cabelas(ca multi au laudat Batsonurile) care ar fi poate un pic mai scump dar tot pe-acolo,am vazut si la noi blancuri pe un site dar n-am putu sa ma loghez si sa comand ca era destul de ieftin si restul de componente poate le gaseam in timp si dadeam la un rodbuilder manopera sa-mi faca o jucarioara(sau imi prindeam si eu mintea s-o fac)
Am si un snur Cortland Fair-Play de vreo 3 ani,clasa5WF,imi pare un pic greoi(batul meu are cam 2.60 si e destul de moale asa ca firul imi cade repede de-aia as vrea si un bat ceva mai lung) desi sunt multumit la tehnica mea..cred ca trebuie sa fac mai multe combinatii bat/snur sa vad ce mi-ar trebui si ce mi-ar pica mai bine pe mana dar cum nu prea am prieteni muscari n-am unde sa incerc alte scule pana sa cumpar asa ca astept pareri de pe forum

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 07 Dec 2011, 22:58

Stie cineva sculele de la Greys?
am vz un grxi si mi-a placut....
eu oricum vreau un bat tot moderate ca nu le am cu castingul dar am zis sa ma arunc la ceva mai bun sa vad diferenta ,... am un Sert Flyance de 30 EUR care parca se poticneste peste 15-20 metri si ma gandesc c-o fi si vina lui nu numai a mea(o fi si a snurului) ................... Cortland Fair-Play de vreo 3 ani,clasa5WF,imi pare un pic greoi(batul meu are cam 2.60 si e destul de moale asa ca firul imi cade repede
Iz it mi sau tu zici mai multe chestii aci ?


Io zic ca daca tu dai 20 m cu sert flyance si cortland fairplay esti tatic.
Nu mai cumpara nimic altceva ca nu ai nevoie.... si a trebui sa mai astepti pareri de pe forum....

LE RX7 e mai bun ca RX6. Cica....
zic rodbildarii.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Dec 2011, 19:35

20m cred c-am exagerat,ma luam dupa ce snur a ramas pe mulineta si cam unde pica musca,dar mai e snurul de pe bat+ ala scos de rezerva vreo2m+leader 2.70 si lungimea batului,oricum la un moment dat simt ca oricat l-as incarca nu poate tine mai mult snur in aer si incepe sa cada pana sa-mi incarce din nou batul pentru lanseul inainte
Chestia e ca as vrea sa mai incerc si alte combinatii de bat snur de clasa 4-5 sa vad cum merg,eu pentru aia 15-20m(la care plasez musca..si exagerati :oops: ) trebuie sa ma cam strofoc,sa ma agit,si acuma nu stiu care-i mai de vina scula sau posesorul:)
Ma gandesc ca un bat ceva mai lung ma va ajuta mai mult la distanta si poate si un snur mai bun..fiindca intotdeauna iti lipsesc aia 2-5 metri sa ajungi sub crengile de pe malul celalalt:)..si anul asta a fost seceta dar la anul ce ma fac?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 08 Dec 2011, 20:16

tu esti timisorean, iar in timisoara ai muscaricii
http://www.muscarici.ro/muscarici/noi.html
cel mai bine vei aprecia ce stii in compania altor muscari. mai furi meserie, mai probezi alte scule, mai veZI o musca, e benefic oricum....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

sami789
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 12 Oct 2014, 10:58

Re: lanseta Greys GS/rodbuildig kit Rainshadow RX6

Mesaj de sami789 » 12 Oct 2014, 11:00

M-am mai gandit la un kit Rainshadow RX6 de la Cabelas(ca multi au laudat Batsonurile) care ar fi poate un pic mai scump dar tot pe-acolo,am vazut si la noi blancuri pe un site dar n-am putu sa ma loghez si sa comand ca era destul de ieftin si restul de componente poate le gaseam in timp si dadeam la un rodbuilder manopera sa-mi faca o jucarioara(sau imi prindeam si eu mintea s-o fac)

oly marius
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 21 Oct 2011, 21:09
Localitate: Balgrad

Re: lanseta Greys GS/rodbuildig kit Rainshadow RX6

Mesaj de oly marius » 13 Oct 2014, 17:25

Rx7clasa 3. 8,6 picioare din patru buc.custom made 300 de roni vinde un prieten batu e folosit foarte putin omu o plecat in germania si nu o pescuit decat o vara.

Scrie răspuns