mreana vanata si nimfe pe apa lenta

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de bogdans » 26 Oct 2011, 20:36

Salutari la toti muscarii
am doua intrebari destul de legate intre ele si le-am pus in acelasi topic:
1.se prinde mreana vanata la nimfa?ocazional sau poate fi o specie tinta pentru un muscar ?eu personal am prins multa cand pescuiam inca la rama si carabete stil "nymphing" la pastrav acum vreo 15-20 ani
La uscata ma gandesc ca iese din discutie sau e raritate
2.fiindca in general mreana vanata pe rauri de..semi-munte,rauri cu pastrav totusi,curate, sta pe ape ceva mai lente,in zona de jos a "pool-ului" ca sa fim trendy sau la apa mai adanca si mai lina cum se poate pescui la nimfa?
Eu o singura data am incercat acum vreo 3 ani cred,aveam batul de spinning la mine si cutia de muste in traista,pastravul n-a vrut deloc si la un moment dat am vazut un card de mrenutze pe o zona mai adanca si mai lenta,am pus o nimfa (cam urata si butucanoasa si cu un tungsten cat casa ca erau primele nimfe legate si ce se nimerea la mana aia puneam pe carlig,in plus avea si guler roz si mai stiu eu ce-am vazut pe site-uri si erau mai mult bombonele pentru mine decat pentru peste) care o puteam cumva lansa 2 metri si cu batul de spin dar fiind grea nimfa, apa nu reusea sa o duca prea mult si o mai miscam eu, mrenutele erau interesate de cum cadea in apa,ii dadeau tarcoale dar fara sa fie decise,apa limpede,nimfa urata,prea grea cred eu si in culori stridente
..pe raurile unde pescuiesc la pastrav,in partea de jos e multa mreana vanata si daca n-am chef sa urc 7-10 km pe un drum prapadit forestier sa dau dupa pastrav parca m-as distra un pic cu niste mrenutze mai ales ca timpul liber e asa cum e,benzina sare din zi in zi..trebuie sa cautam solutii de criza:)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 27 Oct 2011, 06:55

se prinde. Mai des decat scobarul.
depinde de muste, daca te poti apropia, felul in care le pescuiesti si mai ales de densitatea populatiei de pesti de acolo
deci incearca.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bogdansb
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 12 Apr 2011, 15:00

Mesaj de bogdansb » 27 Oct 2011, 08:23

da, se prinde la pheasant tail, sau eu am prins saptamana trecuta pe o nimfa simpla de tot, culoare caddis green cu ceva sclipici.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 27 Oct 2011, 08:36

la pt si poloneza am prins si eu.
Dar ca sa prinzi , trebuie sa dai destul de mult la nimfa in scurt.... :?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bogdansb
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 12 Apr 2011, 15:00

Mesaj de bogdansb » 27 Oct 2011, 17:18

da, trebuie sa dai din scurt pana faci scurta la mana :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de Michael » 20 Ian 2013, 19:58

scobar mult este pe Timis, m-ar interesa si pe mine sa-l prind la nimfa...dar la linie normala de fly (apa are in medie in jur de 1 m adancime) si nu la czech sau french nimphing care mi se par cam complicate....se poate?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de MuskMd » 20 Ian 2013, 20:59

grele ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de alexandru varga » 23 Ian 2013, 19:59

nui greu daca umbli dupa el,problema dupa mine o pun in fuctie de adincimea apei si curentului,primul lucru trebuie sa ajunga nymfa pe fund si sa si curga la vale odata cu curentul de apa,nymfele nu le pun bile mari, daca ii adincimea apei prea mare mai bine pun o alica de plumb mai sus de nimfe cam 40-50cm mai sus todeauna am cutia cu alice de plumb in buzunar.daca nymfa ii prea grea o simte si o scuipa.nimfele le fac pe cirlige de 16-14.intr-o zi la mures am prins la nymfa mai bine ca cei care dadeau la pluta pe linga mine,dar nu mari[mereana si scobar],pina in 200gr-300 poate al mai mare.

razvantrifan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 13 Iun 2011, 13:30

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de razvantrifan » 23 Iul 2013, 21:09

salut,pentru pescuitul la nimfa se poate folosi si un bat feeder? din cate am vazut pe utube ca e vb de czech nymphing sau french nymphing,firul de musca e practic nefolosit,de aceea ma intreb daca ar fi mai bine sa dau bani pe un bat de fly pt nimfa+fir+mulineta sau pot folosi cu succes un bat feeder+mulineta(ieftina :) ).nu am tinut in mana niciodata un bat feeder dar din cate am auzit e destul de finut(subtire cu multe inele) cam ca o lanseta de fly (imi imaginez)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de Hell » 23 Iul 2013, 21:46

razvantrifan scrie:salut,pentru pescuitul la nimfa se poate folosi si un bat feeder? din cate am vazut pe utube ca e vb de czech nymphing sau french nymphing,firul de musca e practic nefolosit,de aceea ma intreb daca ar fi mai bine sa dau bani pe un bat de fly pt nimfa+fir+mulineta sau pot folosi cu succes un bat feeder+mulineta(ieftina :) ).nu am tinut in mana niciodata un bat feeder dar din cate am auzit e destul de finut(subtire cu multe inele) cam ca o lanseta de fly (imi imaginez)
Dece sa dai banii pe feeder?
Poti merge chiar si pe o varga ieftina de obleti.
Nimfe lestate, semnalizator...sau ochii pe fir :D

Scrie răspuns