Sfat URGENT pentru un incepator!!!

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 08 Iun 2011, 07:29

mai glumim frate... nu are treaba ce ai pe maner...**** pe bat sa fie :lol: ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 09 Iun 2011, 08:07

yuli daca ai loc de casting si ajungi la peste cu musca cum trebuie comboul tau e perfect ... in primul rand conteaza pescarul, ce stie, apoi musca si sculele ... sculele mai performante /usoare mai scurte sau lungi iti da mai mult comoditate , cu mai putin efort poti face ceea ce poti face cu un combo de incepator ... la concursuri conteaza mai mult chestia dar asta nu inseamna ca daca esti bun nu poti da pe spate pe toate lumea cu un astfel de combo :wink:

in caz in care vrei ceva mai "bun" mai "performant" tre sa stii ca betele de pana 100 euro nu merita , sub 200 euroi sa nu gandesti ca o sa primesti ceva bat fantastic cu calitate si performanta ... daca vrei sa scepi de cateva ture de shopping facute degeaba , ar fi cazul sa incepi sa stringi bani pe un blank bun si restul (daca stii ce vrei cu custom rod iesi mai bine) ... dar daca vrei doar sa shimbi comboul pe ceva bat carbon si mulineta din aluminiu , un bat de pana 50-60 euro cu un okuma SLV te rezolva ... in cazul asta iesi din 100 euro (bat/mulineta/fir) daca cauti ...

IulyVIP1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2011, 23:04
Localitate: falticeni

Mesaj de IulyVIP1 » 09 Iun 2011, 10:18

in primul rand Sanya, vreau sa iti multumesc de raspuns............dar ce vreau sa zic este ca ai dreptate in privinta combo-ului si a prinsului de peste., darrrr simt ca vreau ceva mai usor care sa imi imbunatateasca aruncarile intr-un procent de 90 la suta unde vreau eu. anul trecut am facut niste aruncari cu un VISION la vreo 350 RON luat de la un var de al meu si ce pot sa spun este ca a fost super. deci am simtit total diferenta dintre bete si lansarile care le faceam.......!!!!eu oricum sunt in Italia si vreau sa imi iau ceva calumea. cand o sa ma hotarasc sa imi iau o sa va spun ce am achizitionat.............! cu ce am eu acuma, nu pot sa zic ca nu e bun sau nu stiu eu ce, dar este un pic cam greut si de multe ori nu reusesc lansari cam pe unde as vrea eu, si e si clasa 6! oricum de prins am prins bine cu el(doar clean)simt ca la pastrav dupa cum este batul, mi-ar fi foarte dificil............!inca o data merci de raspuns si ma bucur ca sunteti activi si impartasiti cunostintele voastre tuturor incepatorilor!!!!!! :D

Scrie răspuns