Sfat URGENT pentru un incepator!!!

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 07 Iun 2011, 00:02

IulyVIP1 scrie:salut la toata lumea pescareasca.......si daca nu am postat bine stiti si voi cum este cu noii veniti asa ca va rog mult mii de scuze, vreau sa va intreb pe voi care sunteti mai profesori in ale muscaritului cam ce clasa de lanseta si ce molineta sa achizitionez pt a pescui pastrav la musca pe rauri de munte? aaaa..........sa nu uit: acum un an si jumatate am achizitionat un set pt musca foarte ieftin marca Shakespeare. un an si jumatate ce sa spun am prins bine cu el in special clean. am folosit doar muste uscate si asa m-am si invatat cat de cat sa muscaresc. astept sfaturi dela voi. si inca o data mii de scuze daca nu am postat bine. respect all!!!
am sa incerc sa-tzi raspund, da sa stii ca nu-s profesor! :lol: niciodata nu vei termina de invatzat :wink:
daca te descurci bine cu setul ala la clean, cred ca merge bine si la pastrav. pe rauri de munte dupa pistruiatzi tzi-as recomanda ceva de clasa 4, maxim 5. pe rauri inguste, pana in 8 -10m latzime, poate chiar clasa 3. ce clasa e setul tau? ai vreun link ceva?
hai sa-tzi zic un secret: pastravul n-are de un' sa stie ca tu ai luat setul ala pentru clean :lol: :lol: :lol: nah, si oleaca de bascalie daca tzi-era dor. :lol: da intreaba, lasa scuzele si respectele, mai radem poate un pic de tine pe ici pe colo da in general, te ajuta baietzii, no problem :wink:

IulyVIP1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2011, 23:04
Localitate: falticeni

Mesaj de IulyVIP1 » 07 Iun 2011, 13:24

e clasa 6 si e un set cumparat din Metro cu tot cu fir si mulineta si am dat 150 RON pe el.........bine ca pt mine era mai mult disperarea de a da la musca si nici bani nu prea aveam, dar nu imi pare rau pt ca ti-am zis ca....., cat de cat am prins si m-am descurcat binisor cu el dar numai la clean pt ca sunt din zona Moldovei si pe langa orasul meu trece raul Moldova care nu prea are pastrav............doar daca urci un pic inspre munte dai si de pastrav!!! aaaaaaa si multumesc din suflet pt raspuns si pt sfatul tau :D :D :D .daca te pot ajuta si eu cu cate ceva din cunostintele mele, nici o problema. bafta

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 07 Iun 2011, 13:29

bine ai venit Iuly.

nu esti singurul cu combouri cumparate la bani marunti , am si eu un combo cam ca si tine ( atau e totusi mai bun cred ) cumparat din real . firul e cam prost dar batul parca e bun . si eu sunt incepator . o sa avem multe de probat si de vorbit. ne ajutam reciproc , ghidati de baietii cu experienta .

spor la treaba .

ciao .

IulyVIP1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2011, 23:04
Localitate: falticeni

Mesaj de IulyVIP1 » 07 Iun 2011, 15:23

[quote="colaps"]bine ai venit Iuly.

nu esti singurul cu combouri cumparate la bani marunti , am si eu un combo cam ca si tine ( atau e totusi mai bun cred ) cumparat din real . firul e cam prost dar batul parca e bun . si eu sunt incepator . o sa avem multe de probat si de vorbit. ne ajutam reciproc , ghidati de baietii cu experienta .

spor la treaba .

multumesc de bun venit si vreau sa iti spun ca cu acest combo am pescuit un an si jumatate si mi-a mers bine. zici bine de fir in rest e foarte bine pt un incepator. si te asigur ca nu e mai bun ca al tau.........o fi el Shakespeare dar nici cu maner de burete nu am mai vazut decat la mine.......... :lol: :lol: .am facut cateva bataturi in palma............. :lol: .

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 07 Iun 2011, 17:36

of ! ca tare jingash mai iesti mey razeshule ?! :lol:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 07 Iun 2011, 19:24

se caleste el pe apa , azi face batatura, miine iar dar dupa o luna doua nu mai simte nimic si da ca un profi.

iuly sa tii ca si eu am un bat cu burete . mi-e tare drag desi e un naspet :)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 07 Iun 2011, 22:44

:lol: tre sa iau si eu un băţ deăla cu bureţ
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

IulyVIP1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2011, 23:04
Localitate: falticeni

Mesaj de IulyVIP1 » 08 Iun 2011, 01:10

mah.........da voi radeti de mine :lol: :lol: :lol: .eu v-am spus sincerul adevar...........si sincer de ala cu maner de pluta inca nu am incercat....................nu stiti cumva? cred ca imi cade toata mana :) :) :)

IulyVIP1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2011, 23:04
Localitate: falticeni

Mesaj de IulyVIP1 » 08 Iun 2011, 01:19

se caleste el pe apa , azi face batatura, miine iar dar dupa o luna doua nu mai simte nimic si da ca un profi.

mah eu ce pot sa spun decat ca acuma un an si juma' cand l-am cumparat eram in stare sa dorm cu el langa mine..............dar stii cum e cand treci la un nivel mai sus, deja parca nu iti mai place ce ai.........nuuu. totusi pana imi iau altul tre' sa ma multumesc cu ce am. momentan sunt in Italia, o sa dau o raita pe un rau de pe aici pe langa mine si o sa postez si cateva capturi(clean) si bineinteles cu tot cu inegalabilul BAT CU BURETE............ :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 08 Iun 2011, 07:21

cu primul bat e ca si cu prima dragoste ... nu se uita niciodata . apoi burete sau pluta tat un drac e . nu ala face capturile ci mina ta , deci nu iti fa probleme nimeni nu rade de tine .

Scrie răspuns