Stilul cehesc

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 04 Iun 2010, 11:58

Jedi scrie:Dupa descrierea metodei, gindesc ca adeptii exclusivi ai stilului folosesc o bolognese cu monofilament de 0,14...Sa nu-mi zici ca iau cu ei si lansete de fly de anumite clase,mulinete (poate automate :shock: )snururi wf sau dt, leadere conice sa se intoarca nimfa frumos sub apa.
Habar n-ai :lol: De vivarelli ai auzit? Ia de cauta pe net...Are si mars arierre.
:twisted:

Tavi, io sunt de acord cu tine bre, cu o singura observatie...ca intre o gherla perfecta si a prinde 5 alevini la nimfa (in apele noastre...) nu prea e cine stie ce diferenta...E un fel de a rata pana si gherla in cazul fericitului care prinde "peste"...pui de peste.
:twisted:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Iun 2010, 12:29

E drept ca 5 alevini nu sunt tocmai un motiv de lauda nici la nimfa nici la uscata...aia tine deja de ce peste e in apa, are ceva mai putina legatura cu stilul de pescuit.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Oaca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 29 Ian 2006, 17:47

Mesaj de Oaca » 04 Iun 2010, 12:41

@Jedi ... :lol: :lol: :lol:
@parintele ... hai sa incep cu un banc fain, s-a mai spus, dar care e de referinta uneori ... ala cu rabinul si cei 2 evrei care se certasera si isi cautau dreptatea la rabi. Iar rabi il asculta pe primul si spune "ai dreptate!". Apoi il asculta si pe celalalt si spune "ai dreptate!". La care, stupefiat din spate il trage de mineca invatacelul si ii spune "Rabi, nu poti sa le dai la amindoi dreptate!!!!", iar rabi ii raspunde "Si tu ai dreptate!"
@parinte ... si tu ai dreptate !! :lol: :lol:
Sint insa nuante ce tin de gust si de cel care practica pescuitul (ca vorba aia: nu poti sa beeep in gustul omului). Sint unii care vor sa prinda cu orice pret peste (si nu comentez motivele) si au adoptat muscaritul sau si muscaritul. Dau si cu semnalizator pe fir (e ca la stationar, nu?), dau si cu alice de Pb pe leader sau saltatoare, ce conteaza (si astia dau la fund si pipaie, doar uneori scot si snur) si altii dau numai cu snur si leader. Apoi astia din urma pot fi la rindul lor acuzati ca daca sint asa de indragostiti de casting, sa mearga la balta sau pe iarba, daca tot nu ii intereseaza pestele. Pina la urma muscaritul e un stil de pescuit, nu? Se poate insa alege si o cale de mijloc: dau la musca, iar cind nu am cum, apoi nu plec acasa, ci dau ceheste daca zona respectiva o cere. Si da parinte ai dreptate in virtutea discutiilor anterioare, stilul asta reduce pe multi la « numai » ceheste. Si mai este si controversa aceea ca ceheste se prind numai pesti mici. ... greu sa ma pronunt, depinde cu ce ii compari. Da, sint mici, dar astia sint pestii care supravietuiesc in apele noastre: mici. Insa in raurile de la noi, eu cred ca ai sanse sa prinzi pesti cel putin la fel de mari ceheste. E posibil sa fie chiar invers, dar nu vreau sa generalizez ca am pescuit pe prea putine rauri ca sa spun asta. (... e loc de un dialog "a la Jedi" tot cu vinatori ca sa ramin consecvent de toata frumusetea, dar nu-l mai scriu acum :lol: )
@Jones, anul trecut (ca anul asta n-am avut ocazia cu ploile astea) dadeam la clean cind m-am pomenit in mijlocul unui banc de scobari. Nu s-au speriat. Am iesit din apa, am mers la masina sa iau nimfe ca nu aveam la mine si am reintrat in apa. In 3 min erau din nou la max 3m distanta de mine. Erau sub bat (trebuia sa scot snur????). Este adevarat ca eu am nimerit intr-un loc in care nadise un unditas de prin partea locului, dar nu s-au speriat. Cei pe care-i stiu eu si care au prins scobar, l-au prins ceheste. Mai mult sau mai putin sub bat, dar categoric cu nimfa si aproape.
PS. Tavi, tu nu ai dreptate! Spui acelasi lucru ca si mine, dar inaintea mea. :D

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 04 Iun 2010, 13:54

Io nu cred ca la nimfa se prind numai pesti mici...dimpotriva, aia mari sunt mai precauti si mai comozi, nu se ridica pt orice cand acel orice le vine si la nas si trebuie doar sa caste falca sa inghita.
problema e cu apropierea si stilul in scurt dar depinde de apa si geogrfia locului in care pescuiesti. stai dupa o piatra si nu te vede ala cat lumea.

PRoblema e alta, problema e la noi...ca nu prea sunt pesti mari si ca a te concentra aproape exclusiv pe un stil si asa nu foarte spectaculos si discutabil...
Pai ma, nu e pacat sa nu te distrezi macar cu un casting, sa incerci tehnici noi, sa incerci un streamer, sa incerci sa starnesti si un peste mai mare daca e, sa incerci si o alta specie si cu totul alt echipament , alte ape, etc... Nu e aiurea sa pleci de acasa de fiecare data , sau ma rog, aproape de fieare data, cu gandul la ce nimfa, cu ce bila, ce leader, 0.16 sau 014? etcetc??? Si sa faci de fiecare data fix acelasi lucru, aceiasi pesti de 15-20 cm cat pixul care in 5 secunde sunt pe mal?

Mie mi se pare o prostie si mi se pare ca nu prea mai are mare legatura cu flyfishingul, se duce dracu toatapoezia.

Fiecare gaseste placerea pescuitului in alte lucruri. Pt unii peisajul de munte e suficient, cativa alevini prinsi nu conteaza cum la fel...altii se plictisesc mai repede, vor mereualtceva, vor spectacol, vorprovocari, etcetc..

Eu nu sunt deloc atras de nimfarit in scurt, pe apele noastre de munte. merge odata, de doua ori, de 10 ori, din cand in cand...dar asa intr-una, sa ai numa asta in cap...e cam mult pt mine. Prefer o ruptura zdravana de clean si atat intr-o zi, prefer o stiuca, prefer sa ma chinui sa infig musca printre niste craci o juma de ora acolo unde stiu ca sta un clean al dracu....am o satisfactie.

Oaca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 29 Ian 2006, 17:47

Mesaj de Oaca » 04 Iun 2010, 14:29

parintele scrie: ... se duce dracu toata poezia.
Aici ai si tu dreptate! :lol: :lol: :lol:

Insa treaba cu drill-ul se poate traduce asa:
La o vinatoare, unul din vinatorii invitati:
- Si ce o sa vinam?
- Fazani, iepuri, caprioare ...
- Serios. Nu pot sa cred! Pai asta e naspa rau! Mie imi place la urs! Si nu cu pusca, nici macar cu arbaleta, cu arcul!! Sa simti in vene singele clocotind, sa simti ca esti barbat, ca dai piept cu ursul, sa simti mirosul dulce-intepator de la pleasca aia galbena din izmene ce tocmai iti incalzeste bucile inghetate de frica! Aia imi place mie!!
- Si atunci ce beeeeeeeeep cauti tu aici la cimpie?

Cit astepti dupa drillul ala cu pestele vietii tale in tara asta?? Pina atunci ce faci? Nu mai pescuiesti? Nu mai prinzi nimic? Mergi in crescatorii ca sa ai un drill? Vinzi cabana de la munte ca n-ai loc sa nasezi 28m? :lol:
We placut tuturor!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Iun 2010, 14:37

te duci pe lac de munte si cauti pastravul cu muste.
deci il iei si pe parintele de mana, tie iti place ursul iar astuia ii place poezia.
Evident nu veti prinde nimic dar amandoi veti fi fericiti.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 05 Iun 2010, 07:04

Tavi scrie:te duci pe lac de munte si cauti pastravul cu muste.
deci il iei si pe parintele de mana, tie iti place ursul iar astuia ii place poezia.
Evident nu veti prinde nimic dar amandoi veti fi fericiti.
Tavi , nu asta e chintesenta flaiului? :lol: :lol: :lol:
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns