trinis sau avid ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

trinis sau avid ?

Mesaj de grecu » 27 Oct 2009, 21:33

ma gandeam sa imi cumpar un bat pt salau la gume ceva de 7' ML si ma gandeam la unu dintre astea adica mai mult la trinis . Ceva pareri ???

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 27 Oct 2009, 22:00

Trinis 702 ML, 7', 3-10 gr sau Avid ML, 7'6", 1/8-3/8 oz. X-Fast...in gama de care zici tu :wink: ...ambele sunt bete ft. bune

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 27 Oct 2009, 22:11

sau alte variante tot la banii astia ???

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 27 Oct 2009, 22:35

avid zic eu.ma incanta acea garantie pe viata.are un prieten versiunea ML si am pescuit cu ea.e par.deci merge mai bine pe curent.eu am versiune dintr-o bucata dar MH(vorbesc de cea de 7)
am mai pescuit cu un avid de 6,8 M extra fast de la un prieten pe timis
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 27 Oct 2009, 22:38

mie imi trebuie mai mult pe lacuri cu jiguri de 6-8 g . pt ape curgatoare am un clarus medium de 8'6"

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 28 Oct 2009, 03:03

ai avut pana acuma ocazia sa pui mana pe un avid? mie si versiunea ML mi se pare par daca dai pe locuri fara curent.in cazul pe care l-ai specificat cu 6-8 grame zic sa iti indrepti atentia catre un L.
sper sa iti foloseasca cu ceva indicatiile.daca ai ocazia sa pescuiesti de la un prieten sa incerci sa te convingi de calitatile blankului
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 28 Oct 2009, 10:07

simti substratul cu avidul? as lua si eu unu de 6.6-7, medium pt. pescuit la stiuca pe balta cu plastice.

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 28 Oct 2009, 15:20

:lol: si eu am exact aceasi problema, dar exact inclusiv variantele :lol:
totusi eu ma gandesc sa aleg dintre variantele de 6'6 avid si 6'3 trinis, alea mai lungi mi se par un pic moi. avid am ala de 8'6 -2oz care e genial si inca un 6'6 ul custom made e ceva mai rigid decat cel de serie, mici probleme cu mandrina dar in schimb o lanseta foarte misto, ce mai avidurile au blank foarte misto de jig, la componente stau si acolo binisor, designu nu e pe placul tuturor, dar vb aia, nu tre sa arate bine , tre sa prinda bine :D mai am si o sakura, ce-i drept nu trinis, dar rookie light , o lanseta cu care eu ma impac de minune la biban si pot da si la salai cu ea ce-i drept pana in 3-4 kg asa , mai mult nu cred ca ar fi prea benefic pt blank :roll:
ca si concluzie personala, avidurile sunt geniale, trinisul e un pic mai rigid decat avidu dar si din cauza ca e mai scurtutz un 3 inch asa... seamana f bine una cu cealalta in pescuit, la aspect deloc si la pret sunt peacolo , trinisu ceva mai scump. oricare o cumperi isi face treaba pt ce vrei tu/eu :lol: acu mai tre sa ne si decidem :D

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 28 Oct 2009, 15:26

diferenta o face garantia pe viata pe care o ofera pentru avid.pentru mine asta inseamna mult pentru o firma care are tupeu sa faca asemenea concesii pentru produsele sale.
@p5iho in curand ma bag si eu la avidu ala H dar ma gandeam la varianta mai lunga un pic de 9.
pentru salau mi se par niste lansete de serie foarte bune
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Oct 2009, 15:47

Comparati greutatea in grame,a doua lansete cu exact aceleasi caracteristici,dar firme diferite.Cele citeva zeci de grame diferenta spun totul despre calitatea grafitului din care sint construite,evident cele mai usoare dau un plus de senzitivitate.Avidurile doar lasa impresia ca sint par,si asta din cauza ca sint f usoare,si nu balangane la lansare.In sarcina lucreaza extraordinar,iar viteza de reactie cu un asemenea bat este mult superioara.

Scrie răspuns