PESCUITUL STIUCII cu momeala naturala ... Ce sugestii aveti?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 20 Oct 2009, 13:22

poi ma daca va framinta ase tare marimea momeli... atunci tre s-ai recomandati omului lanseta pe masura and datz it !

daca nu va place sportul... nu-l practicati si cu asta basta !

dar cind colo ce crezi ? unii nu se pot abtine fara a distribui dispretuitori " amabilitati " pretinzinduse fata de altii deh net inferiori lor... ca nah stilul practicat de ei vezi doamne e mai " sportiv " si intervine moralitatea and staf... :lol: fara ca saracul pescar sa fi lansat macar odata... ca iel nici joarda n-are saracu... :lol:

bai da uei... pe aici se considera ca odata ce pestele participa activ la atac ... este pescuit sportiv

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 20 Oct 2009, 17:16

asta ca pestele participa activ la atac m-o dat pe spate!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 20 Oct 2009, 18:52

fati-o poza in pozitia aia ca nu te cred... :lol:

bine... io doar am zis cam cum gindeste lume pe aici... nu tre sa o iei de buna... dar,nesportiv ar fi altfel... adica cules , otravit , ielectrocutat etc... pe cind asa el vrea... participa efectiv... adica cam la asta se referea... acu pricepi ce vrea sa zica lumea...

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 20 Oct 2009, 19:40

sportiv sau nu conform respectarii legilor si regulilor, pescuitul rapitorilor sau pestilor care au si comportament de rapitor (de ex. cleanul) prin metode "de stationar" ...este pescuit de stationar, nici o diferenta fata de crap sau balos...
Pentru mine a pescui rapitori inseamna sa practici un pescuit activ nu de asteptare...momeala conteaza mai putin, chiar daca e naturala e diferit sa joci un peste mort prin apa fata de a infige o bucata de carne cu solzi in ac si a astepta ca orbetele pe mal sa vina prostul sa haleasca...
Evident, momeala artificiala face jocul mai sportiv si mai interesant, devine mai dificil pentru pescar si relativ mai fair....desi, unii pesti parca sunt mai usor de pacalit cu artificiale decat cu naturale in anumite conditii (o lacusta sau un pestisor sau o broscuta poate fi ignorata de un rapitor in vreme ce un vobler "agresiv" sau o rotativa enervanta care iitrece prin fata poate fi mai degraba atacata, fie si din agresivitate care nu are legatura cu procesul de hranire...)

Nu cred ca e vorba neaparat de momeala cand vorbim de sportivitate, pt mine e mai degraba vorba de cumfolosesti momeala.....pescuitul e activ, participi direct, esti "aproape" de peste, il cauti, te misti, iti pui mintea si instinctele in afacere SAU stai revarsat pe un scaun si astepti, doar doar foamea lui te va transforma din putoare obosita in pescar de rapitori...

Si stationarul are frumusetea si sportivitatea lui insa pentru mine rapitorii merita mai mult decat sa astepti sa le fie foame...

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 20 Oct 2009, 19:45

a, si ca sa nu fiu ipocrit, singurul peste rapitor la care eu consider ca este ok sa pescuiesti la asteptare, la stationar, este somnul... nu exclusiv stationar, pt mine e senzatie somnul la spin, la msuca inca nu am avut ocazia si evident nici norocul...DAr in multe situatii pestele asta e ok la stationar.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 20 Oct 2009, 20:05

asta cu ipocrizia iese in relief la mai multe nivele in discutia asta...

unii critica pe altii cind de fapt la rindu lor si ei au dat asa... :lol:

iar alti mari meseriasi se lauda ca de fapt se prinde mai bine la artificiale... dar tot ei ii critica pe baboieri precum ca prind tot... :lol: deci io cu usurinta as putea traje concluzia ca e vorba doar de invidie si teama ca-i fac baboieri la pescuit cumetre ... :lol:

zic si io... c´a venit iarna si ma plictisesc... :lol: oare cum o fi ? :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Oct 2009, 20:08

:lol: :lol: :lol: Dle kuintauti esti total.Imi place ca nu te codesti a spune lucrurilor pe nume :wink:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 20 Oct 2009, 21:34

De acord si eu dar nu suntem nici toti in aceeasi oala. Eu nu am dat cu baboi in viata mea si nici nu cred ca as prinde ceva pentru ca habar n-am cum se face. Probabil ca daca mi-as pune mintea as reusi ca nu poate fi mare filosofie...

Legat de "la artificiale se prinde mai bine" nu as fi foarte in masura sa ma pronunt din moment ce nu am termen de comparatie ne pescuind cu baboi niciodata dar da, m-as baga oricand la concurs cu un baboier, unu la unu, fiecare cu o "undita" si sa vedem care prinde mai mult...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 20 Oct 2009, 21:53

Inafara de asta, nu sunt nici foarte convins de cei care nu sunt ipocriti cica, nu vorbesc in dodii dar ei sunt adevarati frate si spun lucrurilor pe nume, si ei stiu toti de fapt ca toti ducem peste acasa si mai si vindem prin piata si cand nu suntem vazuti nu suntem mai buni decat braconierii si mai stiu ca toti suntem si baboieri si filosofam pe-aici propovaduind crestinismul si iluminismul... Scopul forumului este sa vedem poze cu pesti, sa stim unde mai exista ceva cu dinti, la ce se mai prinde, ce si-a mai luat lumea si eventual sa primim sau sa dam un sfat. Eu vreau sa vad poze cu stiuci prinse la baboi si eventual si cum se face montura, se poate? Asta-i pohta ce pohtesc.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 21 Oct 2009, 09:09

kuintautti scrie:zic si io... c´a venit iarna si ma plictisesc... :lol: oare cum o fi ? :lol:
o fi indicat ca discotia sa continue on topic in alt topic dedicat acestei dezbateri.
pana una alta omul a pus o intrebare la care cine vrea raspunde cine nu , nu! dar sa-si ia ignore pe topicul propriu nu-i fair play. :respekt:

Scrie răspuns