Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Tavi » 09 Dec 2013, 09:58

Hai mai dotore...da cand dai cu sapa cum e? Lesina taranii de epuizare din motiv de sapa de lemn? Sau numai cand ploua? :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de tavistan » 09 Dec 2013, 10:14

Da' de ce ar trebui sa fie la pescuit ca la sapa? Lu' matale de ce-ti trebuie maner la joarda de fly? o mandrina din aia plata de bologneza ar fi de-auns... :D

attila_spin
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 20 Ian 2009, 15:36
Localitate: jibou

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de attila_spin » 09 Dec 2013, 10:21

bogdan_spinner scrie:Am şi eu o curiozitate:
Care ar fi aplicabilitatea, sau de ce se montează inele de tip TLCSG?
Sunt menite ptr forţă şi susţinerea blancului?; de ex cele mai moi şi progresive? Şi ce m-ar face să le montez ţinând cont de greutatatea lor în cazul în care nu folosesc titanium frame?
Am o lanseta fast montată cu astfel de inele(primele doua, era şi varful dar a fost inlocuit, îngreuna vârful şi influenta acţiunea rapidă a blancului) şi sunt curios de conceptul şi aplicaţia unei astfel de inelatii.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Ghenadie » 09 Dec 2013, 10:22

tavistan scrie:
Ghenadie scrie:Tavi, care ar fi minusul lemnului, in mana, fata de pluta sau eva? Inafara ca e mai dur comparativ cu celelalte doua?
Nu vorbesc de forma sau reliefuri.
Nimic altceva! Doar faptul ca e mai dur - pentru mine este o chestie care scoate lemnul de pe lista optiunilor. Si as mai gasi un dezavantaj - pe asta nu l-am probat ce-i drept, doar il intuiesc. Lemnul ala finisat/lacuit pierde mult din aderenta la mana daca se intampla (si se intampla!) sa pescuiesti cu mana uda. Automat strangi mai tare manerul (chiar in mod reflex) si pescuitul devine mai obositor. La manerele alea din poze efectul asta cred ca e dublat si de finisajul lucios al mandrinei. Acuma probabil ca la spin/cast problema nu-i asa de acuta dar ma gandesc cum ar fi sa vanturi toata ziua o joarda de fly cu maner de lemn... Erau la un moment dat pe e-bay niste manere de fly din bambus presat - un efect marmorat foarte frumos, pe nuante de maro. Nu mi-au placut tocmai din motivul asta.
He he he, nu e chiar asa.
Lemnul poate fi tratat si cu altceva, nu e musai lac, care e alunecos. Stii, taranii la sapa mai scuipa in palme, pentru aderenta :wink: slefuit corect, cu un tratament corect, nu are nevoie de lac si e mult mai rezistent decat pluta sau eva, am eu o lanseta la care manerul de eva deja da semne de oboseala...singurul dezavantaj vazut de mine, e pretul, substantial mai mare decat pentru pluta sau eva :wink: aici deja cine isi permite sau vrea sa arate te miri ce :lol:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de tavistan » 09 Dec 2013, 10:36

:D Eram sigur ca o sa vii cu chestia asta; ai dreptate. Dar cat de aderent ti se pare manerul la lanseta aia de cast postata de ULK? Pan'la urma e chestie de optiune - mie nu-mi plac manerele de lemn. Un maner din pluta de calitate, lipit bine mi se pare mult mai ergonomic si mai placut si foarte rezistent; dupa mine manerul cel mai solicitat este cel de la joardele de fly de clase mari, de o mana; de-aia se si prefera profilurile tip full wells. Si rezista manerele astea orcarui abuz! :wink:

qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de qwe1qwe » 09 Dec 2013, 11:07

I-mi dau si eu cu parerea : manerul acela de lemn il ti in mana doar la lanseu......aratatorul pe tragaci...de ce sa strangi mai tare sa nu alunece? In rest ai mosorul in palma nu lemul.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Ghenadie » 09 Dec 2013, 11:13

E greu sa ma pronunt doar pe baza unei poze :wink: (am dat-o cotita, elegant :lol1: )

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de kingofbeasts » 09 Dec 2013, 11:36

attila_spin scrie:
bogdan_spinner scrie:Am şi eu o curiozitate:
Care ar fi aplicabilitatea, sau de ce se montează inele de tip TLCSG?
Sunt menite ptr forţă şi susţinerea blancului?; de ex cele mai moi şi progresive? Şi ce m-ar face să le montez ţinând cont de greutatatea lor în cazul în care nu folosesc titanium frame?
Am o lanseta fast montată cu astfel de inele(primele doua, era şi varful dar a fost inlocuit, îngreuna vârful şi influenta acţiunea rapidă a blancului) şi sunt curios de conceptul şi aplicaţia unei astfel de inelatii.
In principiu toate inelele cu 2 picioare sunt inele de forta gandite sa suporte sarcini mari . De regula sunt montate pe lansete de la MH la deal si cu predilectie aveau aplicabilitate in pescuitul marin. Rama din titan ofera o greutate mai mica astfel ca astfel ca permit o mai buna echilibrare a lansetei . Pana la K-uri nu erau prea multe tipuri de inele anti-tangle astfel ca uneori erau preferate inelele de tipul asta si pentru acea functie . Mai erau intrebuintate pe partea mediana a lansetelor pe locurile in care acum se folosesc "big foot"-uri adica KB-uri. Lnasetele rapide cu conicitate mare a blancului de regula fac cel mai rapid transfer de putere astfel ca de la o forta relativ mica pe varf se trece la una destul de mare pe partea mediana a lansetei intr-o maniera destul de "brusca" ca sa-i spun asa motiv pentru care ,acolo se impunea folosirea unor inele mai solide capabile sa asigure forta necesara. Pana la aparitia KB-urilor s-au construit destul de multe lansete hibrid cu plecarea pe inele cu 2 picioare si varf cu inele cu un picior tocmai din acest motiv. Utilizarea lor doar pe varf insa ma face sa cred ca au fost puse acolo pentru rolul anti -tangle sau pur si simplu pentru aspect.
Dezavantajul lor, pe langa greutate ar fi si faptul ca ,intr-o oarecare masura, rup uniformitatea transferului de energie pe blank creand o zona mai rigida in portiunea in care sunt matisate .

Practic numarul motivelor pentru care o firma sau un builder le foloseste poate fi mai mare sau mai mic dar, una peste alta trebuiau fie sa asigure forta necesara fie sa dea impresia de putere (din ratiuni de marketing de regula ). :wink:

Avatar utilizator
Torescu Octavian
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 20 Dec 2006, 15:28
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Torescu Octavian » 09 Dec 2013, 17:38

kingofbeasts scrie:
attila_spin scrie:
bogdan_spinner scrie:Am şi eu o curiozitate:
Care ar fi aplicabilitatea, sau de ce se montează inele de tip TLCSG?
Sunt menite ptr forţă şi susţinerea blancului?; de ex cele mai moi şi progresive? Şi ce m-ar face să le montez ţinând cont de greutatatea lor în cazul în care nu folosesc titanium frame?
Am o lanseta fast montată cu astfel de inele(primele doua, era şi varful dar a fost inlocuit, îngreuna vârful şi influenta acţiunea rapidă a blancului) şi sunt curios de conceptul şi aplicaţia unei astfel de inelatii.
In principiu toate inelele cu 2 picioare sunt inele de forta gandite sa suporte sarcini mari . De regula sunt montate pe lansete de la MH la deal si cu predilectie aveau aplicabilitate in pescuitul marin. Rama din titan ofera o greutate mai mica astfel ca astfel ca permit o mai buna echilibrare a lansetei . Pana la K-uri nu erau prea multe tipuri de inele anti-tangle astfel ca uneori erau preferate inelele de tipul asta si pentru acea functie . Mai erau intrebuintate pe partea mediana a lansetelor pe locurile in care acum se folosesc "big foot"-uri adica KB-uri. Lnasetele rapide cu conicitate mare a blancului de regula fac cel mai rapid transfer de putere astfel ca de la o forta relativ mica pe varf se trece la una destul de mare pe partea mediana a lansetei intr-o maniera destul de "brusca" ca sa-i spun asa motiv pentru care ,acolo se impunea folosirea unor inele mai solide capabile sa asigure forta necesara. Pana la aparitia KB-urilor s-au construit destul de multe lansete hibrid cu plecarea pe inele cu 2 picioare si varf cu inele cu un picior tocmai din acest motiv. Utilizarea lor doar pe varf insa ma face sa cred ca au fost puse acolo pentru rolul anti -tangle sau pur si simplu pentru aspect.
Dezavantajul lor, pe langa greutate ar fi si faptul ca ,intr-o oarecare masura, rup uniformitatea transferului de energie pe blank creand o zona mai rigida in portiunea in care sunt matisate .

Practic numarul motivelor pentru care o firma sau un builder le foloseste poate fi mai mare sau mai mic dar, una peste alta trebuiau fie sa asigure forta necesara fie sa dea impresia de putere (din ratiuni de marketing de regula ). :wink:
bine explicat King....in anumite configuratii combinatii de inele se pot folosi pe lansetele de spinning....doar ghidajul si restul merge sa combini LDB-uri

uite aici un K2 montat de mine in felul asta


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de kingofbeasts » 09 Dec 2013, 18:15

misto lucrare :respekt: parca vad ca acum apare intrebarea "de ce inel intors pe plecare?" :)
mai am putin de lucru si o sa urc si eu ceva albaastru :P

Scrie răspuns