Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de ULK » 20 Noi 2013, 13:31

Ca e ton de arena admit ...si nici nu vreau sa continui...In rest eu sunt doar re-agresorul :)....eu nu am avut si nu o sa am cu nimeni din breasla discutiile acestea jenante si pentru mine, niciodata...Doar cand vad cum la unul i se umfla vena la vederea lucrarilor altora si deformeaza realitatea din interese si invidie. Drept dovada ca nu vreau si chiar imi displac aceste discutii ...o sa si inchei si revin diseara cu niste date tehnice si poze...in favoarea conceptului meu despre lansete custom...aspect&functionalite mana in mana ...sau cel putin eu la asta aspir....reusesc sa nu las pe altii sa judece :)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 20 Noi 2013, 16:44

kingofbeasts ,

prea multi rodbuideri confunda facutul lansetelor cu insiruirea de inele, blinguri de luat ochii si in unele cazuri cu preluari din stilul american de painting dar lasa in urma aspectele functionale si de perforamntea la care sunt in unele cazuri repetenti.
De cand cu inele Fuji KR nu mai merge sa copiezi din manualul Fuji mai ales ca acolo sunt multe lipsuri

Unde este pozitionat striperul, inele de trecere,unde KB si cate in functie de blank :wink: si alegerea inelelor in functie de firul folosit inseamna o gandire care se rupe de sabloane si scheme si nu foloste schemele Fuji decat pentru a imbunatii evident scaparile babane.

Acum Fuji recunoaste ca avandut cu zambetul pe buzeami mut de 20 de ani inele Y si L care sunt total depasite si cu mari probleme de proiectare. Daca rodbuiderii ar fi sinceri ar indruma pescarii doar catre inele K si varianta cea mai perforamanta KR.

Producatorii continua sa insire pe lansete aceleasi inele obosite tocmai pentru ca stiu ca nu are cine sa-i traga de urechi atat de tare incat sa coteasca spre directia cinstita. Masa doarme linistita cu batu`n mana, producatorii scot vagoane de lansete expirate si ,,rodbuiderul,, se bucura ca mai sare cate un inele sau se mai rupe un blank cu inele L.

Ca sa obtii lanseuri cu efort minim la orice distanta si in acelasi stress minim pe blank, fir si inele sunt probleme pe care unii rodbuideri nu le abordeaza macar superficial

Dar cum nivelul pietei il dau pescarii care nu au habar de asemenea subtilitati normal sa conteze alte aspecte cu totul secundare.

ULK tu esti in tabara celor care experimenteza si stiu destule din ce trebuie dar mergi pe burta cand spiritul comercial este lezat.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 20 Noi 2013, 17:16

Cu tot respectul fata de cei care conduc Phenix Rods si cei care au proiectat blankurile ma intreb de ce naiba nu pun un sticker cinstit cu ,,Made in China,, asa cum face Batson.

Nu vad nici o problema pentru ca pentru ca am adus multe blankuri Cabela`s FE2 si IM7 care au avut o calitate mult mai buna su constanta decat firme celebre din USA , la fel si Batson are un control al calitatii bine pus la punct in China dar are preturi sensibil sub Phenix (dar si blankuri ceva mai slabe).

Daca blankurile M1 , Recon2 Elixir, Mirage si UMBX sunt pozitionate excelent ca raport calitate pret in cazul K2 mi se pare dincolo de calitatile tehnologice ca au trecut intr-o zona care are legatura doar cu marketingul.

Si NFC a iesit pe piata cu niste preturi nesimtite cu blankuri de Steelhead HM care treceau bine de 400$ si si-au dat seama ca au luat-o pe aratura.

Tot din prizma preturilor blankurile T-Russell Super care sunt HM au preturi pozitionate la jumatate din valoarea unui K2 sau NFC HM.

TR Super este produs in Japonia K2 in China si NFC in USA.costurile de productie total diferite, costurile catre user cu diferente semnificative.

St.Croix au crescut si ei preturile foarte mult in ultimii 12 ani de pe vremea cand nu se pozitionau inca premium.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de stradic » 20 Noi 2013, 18:08

ganicus scrie:.................................Insa intimplarea a facut ca sa pescuiesc intro zi linga cineva care avea un bat cu eticheta unui foarte cunoscut constructor de lansete din orasul meu................

Din ce oras esti @ganicus????? :wink: :mrgreen:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de lau_bau » 20 Noi 2013, 19:55

:( :( :( :wallbash:
Buna intrebare.

:respekt:

ganicus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 23 Mai 2013, 16:58

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de ganicus » 20 Noi 2013, 20:34

Acest forum este plin de atacuri la persoana si de mizerii si pare ca nu are moderatori.Eu nu vreau sa dau curs speculatiilor,ci doresc sa lamuresc niste aspecte pentru mine referitor la facutul unei lansete la comanda.Ma intereseaza deci cit de mult conteaza unele aspecte mentionate aici in pescuitul zilnic.Nu pot sa inteleg in ruptul capului cum se poate simti diferenta de ...hai sa zicem un gram pe o lanseta fie ea si din clasa ultralight...Cum se poate ca cineva sa simta asta la mina.In fine,poate si pentru ca eu am pescuit pina acum cu woblere si glidere mari si foarte mari,si ma intreb daca in pescuitul la jig este altfel..Nu sint un om pretentios si daca diferentele sint foarte mici probabil ca voi opta pentru o lanseta de serie si nu foarte scumpa cum ar fi abu verdict..

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de tavistan » 20 Noi 2013, 20:48

@ganicus: nu o lua ca pe o parere de expert pentru ca nu e... :D Dar lucrurile eu le vad cam asa: fara indoiala ca o diferenta de un gram pare prea nesemnificativa ca sa se impiedice cineva in ea, in conditii reale de pescuit. Dar totusi in clasa UL diferenta asta poate insemna 30-50% din limita inferioara a CW - cat de semnificativa e chestia asta o simte fiecare in mana cand se canoneste sa zvarle un microvobler de 1,5-2 grame. Pe de alta parte chiar daca procentual diferenta devine semnificativa, din nou ai dreptate - cu lanseta respectiva (aia care nu respecta intocmai indicatiile) poti pescui bine-mersi: zvarli mai tare, pui un vobler mai imbracat... aia ai, aia folosesti. Dar daca vrei sa cumperi un blank sau sa-ti construiesti o lanseta pe unul preferi sa stii cat mai multe despre blankul respectiv; costa niste bani si in conditiile noastre e greu de schimbat. Eu unul incerc sa inteleg cat mai mult aici, pe forum.Si aici ma intereseaza diferentele astea teoretice; cand plec la pescuit, imi las mofturile acasa.

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de bogdan82 » 20 Noi 2013, 20:54

Cum sa nu simti diferenta de 1g din ratingul unei lansete care este data pana in 2g? sau pana in 4g? adica o crestere cu 50% sau 25% la ratingul total

Imi pare rau, dar diferentele dintre un MHX MB 844 si un MHX MB 845 sunt enorme ... la fel si intre un Legend Elite 5C70MH si unul 5C70HF ... si procentual este aceeasi diferenta - 25% si 50% :)

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de SVF » 20 Noi 2013, 22:19

cristian.ene scrie:kingofbeasts ,

prea multi rodbuideri confunda facutul lansetelor cu insiruirea de inele, blinguri de luat ochii si in unele cazuri cu preluari din stilul american de painting dar lasa in urma aspectele functionale si de perforamntea la care sunt in unele cazuri repetenti.
De cand cu inele Fuji KR nu mai merge sa copiezi din manualul Fuji mai ales ca acolo sunt multe lipsuri
Ai mahh,de unde esti tu asa sigur ca oricine face o lanseta,in afara de tine, este un repetent?M-ai sunat acum vreo luna jumate sa ma iei cumva la rost ca nu stiu cum sta treaba cu microguidurile.Habar n-am de unde pana unde rostul acelei discutii :shock: dar am avut bunul simt sa te ascult pana la capat sa vad ce vrei.N-am inteles nici acum...Sa nu-mi aduc aminte si de discutia de acum cativa ani cand dorind sa-mi fac un custom am apelat la tine.Alegere gresita, pentru ca ai fi fost in stare sa mi-o faci dupa gusturile tale si nu dupa cum as fi vrut eu sa iasa.Era o lanseta de avat si stiam exact ce vroiam.Am renuntat intr-un final dupa o alta discutie contradictorie in care m-am bucuram ca vorbim doar prin telefon...Bai Cristi,eu nu fac lansete decat pentru mine,nu e o afacere,e doar un hobby si daca eu vreau ca lanseta mea sa arate intr-un oarecare fel e alegerea mea.MI-I SE RUPE DE PAREREA TA.
Sper ca ai inteles clar acum cum sta treaba si nu vei mai ataca fara rost.O seara buna.

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de gabi udila » 20 Noi 2013, 23:10

cristian.ene scrie: prea multi rodbuideri confunda facutul lansetelor cu insiruirea de inele, blinguri de luat ochii si in unele cazuri cu preluari din stilul american de painting dar lasa in urma aspectele functionale si de perforamntea la care sunt in unele cazuri repetenti.
De cand cu inele Fuji KR nu mai merge sa copiezi din manualul Fuji mai ales ca acolo sunt multe lipsuri

Unde este pozitionat striperul, inele de trecere,unde KB si cate in functie de blank :wink: si alegerea inelelor in functie de firul folosit inseamna o gandire care se rupe de sabloane si scheme si nu foloste schemele Fuji decat pentru a imbunatii evident scaparile babane.

Producatorii continua sa insire pe lansete aceleasi inele obosite tocmai pentru ca stiu ca nu are cine sa-i traga de urechi atat de tare incat sa coteasca spre directia cinstita. Masa doarme linistita cu batu`n mana, producatorii scot vagoane de lansete expirate si ,,rodbuiderul,, se bucura ca mai sare cate un inele sau se mai rupe un blank cu inele L.

Ca sa obtii lanseuri cu efort minim la orice distanta si in acelasi stress minim pe blank, fir si inele sunt probleme pe care unii rodbuideri nu le abordeaza macar superficial

Dar cum nivelul pietei il dau pescarii care nu au habar de asemenea subtilitati normal sa conteze alte aspecte cu totul secundare.

ULK tu esti in tabara celor care experimenteza si stiu destule din ce trebuie dar mergi pe burta cand spiritul comercial este lezat.
La primul si adevaratul Woodstock, cel din august '69, se anunta in mod oficial, la statia de amplificare, ca la anumiti provideri LSD-ul e de proasta calitate :wallbash:
Normal ar fi ca si acum, sa se anunte pe la noi cind mai intra in tara un transport de Xanax expirat.

Scrie răspuns