Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Ghenadie » 19 Noi 2013, 12:50

ashe da, maria ta, negru ca dracu :lol:
daca acum le bibilesti, toata iarna ce faci, desenezi piele de sarpe?
musk - bre, la mine lansetele, majoritatea, sunt negru cu rosu :lol: :roll:

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de ULK » 19 Noi 2013, 13:10

King ...cam asa sta treaba da. Un blank gol poti doar aprecia...mai bine sau mai putin bine, deja depinde cate lansete ai echipat si cu ce fel de inele...in timp vrand nevrand le simti cam ce vor fi dupa ce devin lansete. Dar sa spui la fix de la cat la cat va lansa "incarcandu-se perefect" :) nu va sti nimeni niciodata...doar sa intuieasca,normal ca nu la nivelul a 0.25g ...ci cu marja cel putin de la 1g in sus( sa nu zic mult)...Desi la blankuri puternice...cred ca se impune sa vorbim in trepte de 5g plus minus...Si la cele de clase inferioare cu mai putine.
Subiectivismul este la el acasa in rodbuilding...clar.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de tavistan » 19 Noi 2013, 13:34

Pai e limpede ca rodbuildingul e subiectiv, exact ca preferintele beneficiarilor. Ca daca n-ar fi, ar exista o singura configuratie pentru un blank.
@kingofbeast: ai dreptate numai ca uneori (si a fost cazul meu) subclasificarea blankului e crasa si atunci nu mai depinde de inele, montare etc. Adica un blank light la care limita inferioara a cw e data la 1/16 oz. ma astept sa se incarce macar cu 2-2,5 grame, indiferent de configuratia inelelor. Ei, nu! el se incarca cam de pe la 4-5! Apoi varful: am comandat tip top de 4.5, conform specificatiilor; n-a fost bun, a trebuit sa-l inlocuiesc cu unul de 5.
Deci subiectivismul de care vorbesti danseaza gratios intre niste limite; dar cand diferentele intre specificatii si capabilitatile efective ale blankului sunt mari, deja "cestia" devine obiectiva.
Repet, iubesc batul ala, e ok doar ca ... in loc de un bat light am unul medium cu nerv de medium-heavy. Chiar crezi ca-s doar mofturos? :roll:

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de srb » 19 Noi 2013, 15:15

se vede lipsa acuta de peste :lol:
acu` vreo 15 - 20 de ani aveati nevoie de atata teorie, atatea virgule si zecimale ca sa aruncati o dracie de lacusta, un greiere sau o cireasa pe sub pomi sa scoateti un clean?ba ca are 2 grame, ba 1, ba 100.nici io nu va inteleg :respekt:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de tavistan » 19 Noi 2013, 17:22

Hmmm... naspa sa ai optiuni, asa-i? :D

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de RYOBI » 19 Noi 2013, 17:36

srb scrie:se vede lipsa acuta de peste :lol:
acu` vreo 15 - 20 de ani aveati nevoie de atata teorie, atatea virgule si zecimale ca sa aruncati o dracie de lacusta, un greiere sau o cireasa pe sub pomi sa scoateti un clean?ba ca are 2 grame, ba 1, ba 100.nici io nu va inteleg :respekt:

Uni cu teoria alti cu Catch-ul,Dorian stie la cine fac aluzie
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de srb » 19 Noi 2013, 18:53

tavi, e naspa sa ai optiuni si sa fii atat de marcat de ele incat sa nu mai vezi rostul.vezi tu, ca inscriptia aia e data 2-10, dar de fapt e 5-15."deci practic ei m-au acossstat cu o bata.pardon, m-au bombardat cu o gramada de informatii".personal, folosesc pe avid/legend 2 oz si greutati de 3.5 si de 70 si n-am intampinat nicio problema.asa e cand uitam sa ne adaptam si ne doare mintea ca 2 grame in plus sau in minus iti pot face praf partida de pescuit.ce-ar fi fost daca ... joarda era asa si nu cum a fost.
Ryobi, am prins-o :lol:

ganicus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 23 Mai 2013, 16:58

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de ganicus » 19 Noi 2013, 19:06

Lanseta mea pe blank NFC Light Treout& Panfish nu se incarca nu greutati de 2g incat trebuei sa ma concentrez prea mult la pescuit de clean pe rauri mici. Desi NFC declara ca plaja incepe de 1/16oz sau 1.75g jobul il face bine de la 2.5-3 in sus
Domnule Cristi Ene,eu sint intr-un moment in care as dori sa imi achizitionez un bat de salau.Initial am cochetat cu ideea unuia facut la comanda.Insa intimplarea a facut ca sa pescuiesc intro zi linga cineva care avea un bat cu eticheta unui foarte cunoscut constructor de lansete din orasul meu.Si in timp ce omul pescuia pur si simplu inelul din virf sa desprins incepind sa se roteasca in jurul virfului.Am ramas socat.Ma asteptam ca lansetele facute manual sa fie mult mai atent lucrate fata de cele facute in fabrica.Acum vad in postarea dumneavoastra ca percepeti diferente in asa zisa ..incarcare.. a batului de 0.75-1 gram. :shock: :shock: Va rog explicati-mi,chiar la un astfel de nivel se ajunge in constructia de lansete...adica cum stabiliti granita intre o incarcare defectuoasa de 1.75 gr si una mai buna ,de 2.5 gr?Este acest lucru atat de important pentru o lanseta incit sa o fac la comanda??Dar avind in vedere incidentul mentionat anterior-rodbuildingul imi ofera o optiune mai buna??

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 19 Noi 2013, 19:23

kingofbeasts,

dupa ce ai vazut o gramada de blankuri si te gandesti mai apasat ce influnteza putere blankului si din ce variabile poti sa citesti un blank, daca ai ai si ceva info despre grafit si stillul producatorului iti garantez ca poti sa te prinzi ce primesti doar din datele producatorului.

Ai am masurat un Recon2 766- H care trebuais a aiba pe varf 2.74mm si cum ne gandeam ca trebuie sa duca 70g ne intrebam de ce pare ca nu e pe acolo asta pentru ca am ami facut un Recon 2 identic care avea al varf aproape 2.7mm.
Am pus sublerul electonic care a spus 2.49-2.50mm. Daca mai tai 3.5cm ajung la diametru dat de producator si proabil creste si putere acolo unde este declarata.

Variatiile de greutate si diametru ale blankului au influenta directa asupra cum lanseza si cum pescuieste blankul pe o plaja de greutati si orice variatie se simte chiar daca e vorba de 0.1mm sau 5g in plsu sau in minus sau o variatie de grosimi ale peretilor in zona varfului.

Nu intamplator un blank Sage ,Scott sau STS de fly costa 300-400$ si respecta un standard de putere cu variatii minime de greutate, diametru si grosime ale peretilor.

Este clar ca producatorii ar trebui sa reproiecteze blankuri care vor fi dotate cu noile inele Fuji KR care aduc putere din 2 motive : inele mai usoare si mai multe inele care folosesc mai eficient puterea blankului. In mod clar se pot produce blankuri ceva mai usoare si mai fine care doatate cu micro inele care sa fie la fel de puternice ca vechile blankuri dotate cu inelele cu profil Y/L sau K care sunt semnificativ mai grele.

Am 2 modele de blankuri Phenix M1 casting (un H si un M) si am comandat 2 modele noi de spining (M,ML) de lungimi diferite care sunt exact ce am asteptam ca actiune si putere. Ca producatorul spune ca modelul de 7`8``ft. M arunca 3/4 oz nici nu am asteptam( l-am evaluat undeva in jur de 1/2 oz si pe acolo arunca.

Blankul nr.2 un ML de 6`9``ft este se incadreza in puterea de aruncare si are actiunea Fast declarata.

Cam asta este diferenta intre un blank proiectat si realizat exact cum sunt Phenix M1(previzibil) si un MHX(imprevizibil) :D

Phenix M1 din 4 blankuri toate cele 4 respecta, greutate , diametrele, actiunea este posibil sa existe variatii la diametru varfului dar si mic variatii de greutate dar in ansamblu sunt ceea ce se spune ca sunt. 2 blankuri M1 au ceva deviatii la varf dar sunt bune de pescuit ,prefer oricand un blank cu usoare deviatii unui blank perfect drept si bun de batut covoarele :idea:

La MHX povestea numara mai mult de 10 modele de blankuri si un singur model ok(CB845).

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 19 Noi 2013, 19:50

ganicus ,

lanseta construita pe blank NFc Light este cu inele KR , pentru ca este un blank de putere Light mai puternic decat aveam eu nevoie l-am doatat cu o plecare KL-H 20 si inele KT4.5 pentru a pescui si cu fire mono de 0.18-0.20mm la avat pentru ca lanseta paote sa duca lejer si 7-8 in forta la distante mari. Se descurca bine si cu pesti de cateva kg doar ca nu am apucat sa pescuiesc cu ea decat la clean.

Problema cu acest blank si in general cu orice blank care este prea puternic pentru o naluca din zoan inferioara de putere este ca trebuei fortat in lanseu fapt ce cauzeza grav al precizie,efort si voblere ornate in pomi :lol:
Pentru a evita astfel de probleme a trebueisa am concentrez suplmentar sa ca obtin lanseuri decente ca precizie si sa aplic o gramada de corectii.

Daca domnul Gary Loomis mai subtia din diametrul varfului si mai taia si din material sau umbla la diametre sigur lanseta pescuia mai bine cu greutati de 2-3g.

Lanseta a fost un proiect pentru pescuit la biban cu jiguri de 3.5g si rar cu 1-2g pe lac unde precizia nu este asa importanta dar la clean nu este o lasneta potrivita pentru rauri ca Sabarul sa Neajlovul. pentru rauri mari, cu naluci peste 3g , pe lac la cleni mari este o lanseta buna. Este idela pentru pescuit pastravi de 30-50cm cu naluci de 5-8g cu fire de 0.16-0.18mm sau la avat pentru un pescuit cu naluci Light. Cine are nevoie de o astfel de lanseta o o recomand ca fiind exact ce trebuie ca putere si actiune, cum la clean nu prea ami pescuiesc si bibanul e foarte rar cam sta in tub.

O lanseta de clean zic eu trebuie sa fie mai exacta in lanseu adica sa se incarce perfect cu 1-3g si in acest caz o putere L este mai potrivita. Dar daca se prind pesti mari peste 40-45cm cu naluci mici intervin alte probleme mai ales pe rauri cu pomi si obstacole asa ca problema nu este asa de simplu de rezolvat cum o vad unii.

Daca este critica grosimea firului , precizia cu 2-3g, putere care sa faca fata unor pesti mari ecuatie este rezolvata de putini producatori care sa ofere o lanseta care sa faca jobul macar bine.

Scrie răspuns