Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 02 Ian 2012, 15:52

Andrei scrie:Legat de matisaje scurte/epoxy... daca simti matisajele dupa ce aplici epoxy, zona aceea se va uza in timp si ata se va scamosa.

In mod normal pe o lanseta pui maxim 2g de epoxy, cu tot cu zona de epoxy de la decaluri, adica zona cea mai lunga unde vine dat cu epoxy.... Acolo este 80% din tot epoxiul de pe lanseta

matisajele nu stiu daca se apropie de 0.5g, si asta cu indulgenta... Chiar o sa fac un experiment, asa de curiozitate:) sa vedem cat atarna eposiul si ata de matisaj:)
cred totusi ca "in timp" inseamna vreo cativa ani si s-ar putea ca nici lanseta sa nu reziste atat. pe de alta parte am vazut germine de acu cateva zeci de ani , care nu au epoxi, flexcoat sau lac pe ele din fabrica si care inca mai tin.

nu stiam ca se folosesc doar vreo 2 grame de flexcoat pe inele ca in descrierea de la flexcoat zice asa:
The 24cc Kits (F1K and F1KL) have everything you need to finish 4 average rods
http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog ... Rod-Finish

ar fi interesant de stiut cat cantareste ata si flexcoat-ul :idea:
eu sper sa compenseze diferenta de gramaj dintre TMNST de 6 si cele de 8.[/url]

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 02 Ian 2012, 16:05

Are cineva un link cu tabelul actualizat al celor de la Fuji?Am unul dar se mi-i sa nu fie cel vechi.Acum ceva timp am citit pe aici pe undeva de un alt tabel,cica mai bun decat al celor de la Fuji.Exista asa ceva?

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 02 Ian 2012, 16:14

elias scrie:Daca la o lanseta de 8'6"lungime,ai un tiptop Sic de 8(4,5) si-l schimb cu unul de 6(4,5) o sa fie o lanseta mai senzitiva?Pai nu stiu daca diferenta intre ele e mai mare de 0,2gr.Bine,schimb tip-top-ul + inca doua inele,din 8 in 6.Minusul asta per total de 0,6-0,8gr.o face mai senzitiva? :?Pai sa inteleg ca atunci cand vrem sa construim o lanseta, tabelul celor de la Fuji nu e asa bun?Dupa ce sa ne luam atunci?E altul mai bun?Si gasim undeva un tabel exact cu greutatea inelelor?
iti raspund in clipuri:
intre minutele 2si 3 in clipul urmator gasesti raspunsul la intrebari:
http://www.youtube.com/watch?v=NMrdUYhp_YQ
cate ceva mai zice si aici
http://www.youtube.com/watch?v=8Nmxkvp4 ... re=related

:wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 02 Ian 2012, 16:32

Cam asta zicea si Bic in postarea lui.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 02 Ian 2012, 16:38

o intrebare (oarecum subiectiva) pentru cei care au pescuit si pentru cei care au construit atat lansete dintr-o bucata cat si lansete in formatul 1 tronson +maner: cam cat de mult se pierde din senzitivitate ? ma gandes ca in varianta 1+1 la acelasi blank mai castigi ceva lungime totala si ceva putere utilizabila in sensul ca nu mai pierzi 30 cm din blank sub maner ci numai 10-15. diferenta pana la 30 (adica 15-20) o castigi pe talon ca parte activa in dril ceea ce ar putea transforma(teoretic vorbind) acelasi blank din M in MH de exemplu.
pe langa asta ar mai fi si aspectul practic astfel ca, daca iti place lanseta, mai iei un blank identic ca rezerva astfel incat in eventualitatea ca s-ar rupe batu , noul bat va fi gata rapid prin simpla mutare a inelelor pe blancul de rezerva (avand in vedere ca manerul e gata facut si ramane acelasi) :!: :?: :idea:

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 02 Ian 2012, 18:48

MuskMd scrie:...eniuei, eu o sa imi astept cuminte raspunsul la nedumeririle mele :lol:
Daca nu te baga nimeni in seama, uite ca iti dau eu o parte din raspuns.
Aia cu 600 eur pt. placerea de f**e la cap un meserias face sens... Unde mai pui ca ii gasesti si la promotie, asa ca nici nu te costa atata...
Restul sunt detalii...
:lol: :lol: :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 02 Ian 2012, 19:07

:lol: :lol: :lol: ai observat si tu ce ignor am primit, nu ? :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 02 Ian 2012, 19:32

Jedi scrie:
geppetto scrie: Si o chestie pe care as vrea s-o stiu demult....
Care ar fi tariful pentru montajul unei lansete :roll: :?: :idea:
Nu ma astept la nume si sume fixe ....ci niste sume aproximative...intre cit si cit....pentru un montaj de baza, fara brizbrizuri . Ma gindeam daca se poate iesi sub pretul unei lansete scumpe de fabrica mai ales daca prinzi vreo reducere buna la blancuri...
Poate ajunge si la 100$, in functie de meseriash.
Iesi sub pretul de fabrica daca prinzi reduceri dar o sa o vinzi foarte greu. E (sau era) un Sage z axis pe e bay la 350$. Mult timp a stat acolo, daca n-o mai fi si acum.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 02 Ian 2012, 20:47

Cine stie ce solutie se foloseste in cazul inscriptionarilor de pe lansete?Asa numita' personalizare cu penita" :)

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian.ene » 02 Ian 2012, 21:26

Hello Andrei,

doar te-ai apucat si tu de facut lansete custom si poti sa vezi care sunt diferentele.

Pentu lansetele de fly numarul de inele, marimea si greutatea lor influenteaza vizibil performantele lansetei. Lansetele de spinning /cast sunt si ele influentate de ce inele, cat de mari si unde sunt puse inelele.

Dispunerea inelelor desemenea are un rol important .

La fel si orice centimetru taiat din butt schimba echlilibrul lansetei ai vazut la IM700 de ce s-a taiat din blank.

Pe aici prin Bucuresti oamenii modifica lansete din SUA mai devreme de 1989 pentru ca nu erau multumiti de inele Fuji (greutate, marime, numar )care erau montate pe lansetele de fabrica Fenwick, Berkely sau G Loomis

In caz ca era nevoie era modificat si manerul ca lungime si ergonomie.

Cei mai revolutionari si curajosi au mai taiat si din blankuri ca sa obtina ce vroiau in functie de nalucile care le foloseau.

Am vazut mai multe lasnete custom foarte frumos realizate care aveau inele prea mici pe varf in neconcordanta cu firele ideale pentru puterea blankului.

Custom inseamna o lanseta mai performanta decat cea de fabrica adica

1. inele cu greutatea optima incat blankul sa se incarce si cu greutatile minime dorite si care sa lase sa firul potrivit pentru puterea blankului sa curga usor prin inele.

Dispunerea de tabel (Fuji, Mudhole) este doar una orientativa fara sa fie cea mai buna solutie.

Este usor sa vezi ca lansetele de top japoneze nu folosesc tabele Fuji.

La fly producatorii fac rabatul cele mai mare la un numar ok de inele si marime indiferent de pret.


2. Lungimea manerului este un alt element critic pentru ca o lanseta sa fie buna. Cei mai multi producatori nu respecta acest criteriu. Tot aici se poate alege o mandrina potrivita cu priza si tipul de pescuit.

3. Alegerea unui blank cu puterea reala si actiunea potrivita pentru un anumit tip de naluca este un alt aspect important care inseamna experienta de pescuit cu un numar foarte mare de lansete.

Alegerea materialului blankului este si ea importanta pentru un blank high modulus nu este cea mai buna alegere pentru naluci reactive



Restul amanunte care tin de culori de minimalism sau alte curente sunt doar preferinte persoanale(manelistice, weird) care nu aduc plusuri in functionarea lansetelor.

Ca tot am vazut ca se face antireclama blankurilor North ForkComposites
duap ce mi-au trecut prin mana mai multe zeci de blankuri in parte construite pot sa spun ca sunt cel putin al fel de bune ca vechile blankuri G.Loomis care au fost oricand mai buen decat St.Croix.

Cand G.Loomis lansa IMX St.Croix era un producator de lasnete cisntite dar grosolane.

Cand G.Loomis a construit primul blank cu scrim de grafit - GLX St.Croix inca construia lansete grosolane de spining care nu costau mai mult de 150$. Asta se intampla in urma cu mai bine de 16 ani.

Nimic revolutionar in blankurile SCV sau RX8+ care au venit la multi ani dupa ce G,Loomis a lansat GLX.

Cei mai multi cred ca daca ai materiale bune si un program este suficent sa dai nastere unor blankuri bune.

Conicitatile, grosimile peretilor si rasinile foloste sunt factorii cei mai importanti care determina daca un blank este bun pentru un anumit tip de pescuit cu o anumita naluca.

Blankuri mai usoare si rigide nu sunt potrivite cu multe aplicatii si nu sunt un scop in sine.

Ca o concluzie blankurile NFC sunt superioare blankurilor St.Croix pentru ca au in spate designeri mai buni, au materiale mai bune si pescari mai buni in spate.

Sunt si mai usoare decat St.Croix.....dar nu vad asta ca un criteriu decisiv.

Comparatic cu cele mai bune blankuri din USA, Japonia sau Koreea St.Croix sunt o firma oarecare care are grafit de calitate, rasini discutabile si o tehnologie care le permite sa produca relativ constant blankuri dar corecte sau bunicele ca design in unele cazuri .....dar cam atat.

Scrie răspuns