Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 06 Ian 2011, 10:54

Frumos comentariu domnule Stefan!
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 06 Ian 2011, 10:59

Exact. :D
Un yen puternic e o mare problema pentru exportatorii japonezi si aia cam fac export, apropo de piata auto de care zicea Stefan.
Un exemplu:
inchipuie-ti ca exporti componente custom in USA in usa la o paritate RON/USD de 3.5 si maine se intareste leul si primesti 2.5 lei pe dolarii incasati.
Ai cam pus-o. :lol:
No, cam tot aia se intampla la japonezi cu yenul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Ian 2011, 11:13

Stefan Tudose scrie:Tristian,
aprecierea yenului arata mai degraba slabiciune unei monede incapabile sa ramana constante in fata cresterii consumului intern.
Stefane , da-mi te rog o bere sa pot sa ma gandesc la asta pe indelete ca e tare de tot :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 06 Ian 2011, 11:15

La prima etapa.
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Ian 2011, 11:19

deci nu-mi dai
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 06 Ian 2011, 11:23

Lasa ca-ti dau io Sorine, c-ai avut rabdare sa citesti dizertatia :lol: oricum, una in plus ce mai conteaza :D
Musti primeste si el una pentru ca a punctat cam ce era esential cu scarpinatu! :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Ian 2011, 11:27

clar :D
aia cu scarpinatu e zicala 2011 pana acum :D :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 06 Ian 2011, 11:27

Ba da,
in 2012. :lol: :lol:
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Ian 2011, 11:31

Musti scrie:
Tristian scrie:
Tristian scrie:@Andrei

Catalogul Matagi l-am tot studiat si eu de vreo luna incoace...

(...)

Cam asta vroiam sa zic...
(...)

...Putin au priceput despre ce e vorba si au facut ce stiu ei sa faca mai bine. Dupa cele spuse de mine mai sus si in discutiile de-acum de anul trecut, daca cineva intelegea cu adevarat, poate il intreba pe Adelin, dupa pozele cu lanseta de altfel frumoasa, pe care le-a pus, macar cat a costat. Cu asta demonstra mai mult decat o suta de injuraturi. Da pe unii efectiv nu-i intereseaza dar stiu sa polueze. Sa stea ei pe burta ca si asa isi umfa muschii doar ei intre. Si daca au priceput din topicul asta si din ce discutam vreo 4-5 oameni acolo, la modul serios, doar ca nu mai stiu cum sa-i zica la germina custom, la upgradeul de avid, si conceptul de alun, atunci imi dau seama cate pricep despre lansete si pescuit in general. Bine ca le au, cum or fi ele...
Tristian, la modul cum a fost formulata interventia ta in acest topic, n-ar trebui sa te mire ca s-a mai inteles si altceva decat ceea ce afirmi acum ca te-ar fi interesat de fapt, in principiu la ce pret ajungi cu o lanseta custom fata de una factory. Si, eventual, daca merita, presupun...
Daca erai atent, observai ca am fost cativa care ti-am inteles doleanta, chiar daca ai pitit-o printre comparatii intre custom-uri (evident ipotetice si, deci, necunoscute) cu Megabass-uri si Evergreen-uri, calcule de ingineri, cuplate cu persiflari la adresa altora care au utilizat blank-uri desigur inferioare... Plus un rand de concluzii referitoare la conceptul "custom" si cum se cern "adevaratii" de plebeii care umbla-n trend...
Si, pt. ca am inteles, totusi, ce doresti sa stii, iti si raspunsesem la un moment dat. Si n-am fost singurul. Poate nu foarte detaliat, dar ai primit raspunsuri care-ti spuneau ca faci calcule exagerate referitoare la preturile lansetelor custom. Calcule care mie imi indica faptul ca te afli pt. prima oara in fata deciziei de a-ti face un "custom". Oricum, se pare ca nu te-au interesat neaparat atunci raspunsurile la obiect.
Ok. Sa revenim mai detaliat...
Atata timp cat doresti sa-ti faci o lanseta pe un blank St.Croix SCIV, nu vad de ce ar trebui sa-ti iei blank-ul tocmai din Japonia, ceea ce-l face mult mai scump decat daca l-ai lua chiar din Romania de la importator. Ca sa nu vorbim ca sunt rodbuilderi in tara care iti pot oferi blank-uri chiar la pret de lista SUA, (ba chiar mai mic, in unele cazuri), ei beneficiind deja de discount-uri la furnizori, gratie numarului mare de componente pe care le-au achizitionat de-a lungul timpului. Apoi, unul e pretul pe care un astfel de builder ti-l cere daca doresti sa cumperi doar blank-ul, fara sa faci la el si lanseta, si altfel suna pretul blank-ului daca vei si face integral batul la el. Asta-i un aspect.
Un alt aspect ar fi pretul manoperei. Pana acum ai presupus doua variante de pret (600 lei si 100 Eur, daca bine am retinut), ambele semnificativ diferite fata de cele care se practica de fapt pe piata de rodbuilding din Romania. Nu ma apuc sa dau aici detalii, ca nu-s impresarul nimanui. Poate cel mult un natarau ametit de "trend-uri" :twisted: Iti repet doar ca realitatea e diferita. Poti contacta tu direct pe cei cativa builder-i care au confirmat deja pe la noi si, poate, vei vedea ca nu vorbesc impresii.
Si, in sfarsit, am sa fac si o consideratie de ordin personal si rog sa fie luata ca atare.
Daca tot declaram ca dorim o lanseta custom pt. ca urmarim utilitatea, functionalitatea ei si nu pt. ca suntem vrajiti de "trend-uri", imi permit si eu o intrebare. De ce mi-as lua taman din Japonia o mandrina Matagi, pe care sa dau un sac de bani, si nu as alege omoloaga Fuji, care e fix suportul pt. vopseaua si sclipiciul adaugate de Matagi? Si care costa overall semnificativ mai putin, facandu-mi exact acelasi serviciu. Urmaresc cumva ca SCIV-ul meu sa arate a Evergreen? Desigur nu. Nu-i asa?
Util? Hmmm... Spectaculos, da. Asta nimeni nu contesta. Poze ca la un maner Matagi nu faci la un Fuji, asta-i limpede... Dar, sincer, de regula nu pescuiesc cu ochii in maner si nici nu dau doi bani pe reactia asistentei cand apar pe balta cu lanseta in mana...
Apropos de asta, imi aduc aminte de surprinderea afisata de rodbuilder cand mi-am ales, la un moment dat, ata de matisaj pt. o lanseta de musca. Ii cerusem sa fie neagra, fara nici un fel de alte brizbrizuri. Mi-a atras preventiv atentia ca si blank-ul era negru, la fel mandrina aleasa, si nici nu cerusem sa mi se scrie ceva pe lanseta... Se obisnuise sa i se ceara tot felul de combinatii savante de culori si sclipeli... :lol: Asa ca mi-a iesit o lanseta urata rau. Anonima, neagra toata, mai putin pluta de pe maner. Nu dai doi bani pe ea... Eu am dat... Si ar mai da si alti cativa amici care au apucat sa intinda un snur cu ea... Ghinion... Blank-ul nu se mai fabrica de ceva timp si nici eu nu sunt dispus sa o dau. E prea urata... :D
In fine, cred ca ai inteles cam ce am vrut sa zic. Cand facem analize a pretului si calitatilor pe care ni le dorim de la un "custom", sunt unii care vad lucrurile diferit. De aici si diferentele de opinie...
Repet, ceea ce am scris mai sus nu se doreste a fi vreo critica la adresa acelora care prefera sa-si faca lansetele si frumoase, nu doar foarte functionale. Dar atunci nici n-ar trebui sa ma intereseze pretul. Cazul lui Adelin este relevant. Nu si-a facut calcule, atunci cand a vrut sa-i iasa un bat pe suflet, pe mana si pe ochi. Si are si un motiv foarte intemeiat in a-si face un custom pe un blank pe care inginerii de la fabrica nu il pun in valoare cum o poate face el insusi. Crezi ca acuma, dupa ce are lanstele in mana, o sa stea sa se intrebe daca nu mai bine isi lua un Megabass de banii aia? Sunt convins ca nu. Daca voia Megabass, isi lua Megabass. Si nu fii foarte sigur ca dupa un timp nu ar ajunge sa-si doreasca sa-l modifice si pe ala...
Stii cum e pana la urma cu "custom-ul" asta? Ca si cu scarpinatul. Toata lumea stie sa scarpine. Dar eu sunt singurul care stie exact unde ma mananca...
:lol:


Doua lansete custom ,cu componente de top-cele mai scumpe de la matagi-,inele fujisic titanium,blanc cap de serie de la st croix+manopera rodbuilder,iesi mai ieftin decit doua megabassuri cumparate de la noi din tara...Si asta in conditiile in care orice lucru facut la comanda ar trebuii sa fie mai scump nitel fata de un lucru facut in serie....Paradox,nu??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Ian 2011, 11:33

2012 ?
nici atunci

si in 2012 matagy va fi ruinat de incapabilitatea yenului de a face concurenta cu agresivitatea consumului chinez iar paritatea lui fisher va fi uitata complet :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns