Mulinete de spining

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 18 Aug 2009, 21:28

Daca ai asa multe peruci de vina cred ca e monofilamentul,are memorie prea mare.Schimba-l sau baga tamburul in apa inainte de a arunca.
Banuiesc ca ai inele mici si mono destul de gros si rigid.
Ar mai fi o chestie,arunci cu naluci prea usoare si cand strangi monofilamentul pe tambur,nu se strange bine si atunci la urmatoarea aruncare sar mai multe spire.
Arunca cu un plumb de 50 de g si sigur nu o sa mai vezi peruci.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

smiley199
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 31 Mar 2009, 11:39
Localitate: Arad

Mesaj de smiley199 » 18 Aug 2009, 21:41

Eventual incearca un diametru mai mic la mono sa vezi daca e vreo diferenta. Probabil sa aiba dreptate cel care a spus ca arunci greutati mici si nu se aseaza cum trebuie.

Avatar utilizator
marianu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 31 Oct 2005, 19:54
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de marianu » 18 Aug 2009, 21:55

daca vrei o mulineta uite una pe viata :)
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 19 Aug 2009, 15:02

Jonin scrie:Daca ai asa multe peruci de vina cred ca e monofilamentul,are memorie prea mare.Schimba-l sau baga tamburul in apa inainte de a arunca.
Banuiesc ca ai inele mici si mono destul de gros si rigid.
Ar mai fi o chestie,arunci cu naluci prea usoare si cand strangi monofilamentul pe tambur,nu se strange bine si atunci la urmatoarea aruncare sar mai multe spire.
Arunca cu un plumb de 50 de g si sigur nu o sa mai vezi peruci.
Mulineta e pe un premier L asa ca nu o folosesc cu fire groase. Am schimbat multe fire pe ea, am avut chiar si de .12 dar fara mari diferente. In general am pus fire de la trabucco dar si alte brand-uri. Cel mai tare ma scoate din sarite cand se agata firul de pickup si mi-l infasoara pe fusta tamburului. Asta tot din cauza ca zboara spirele aiurea la lansare. Mentionez ca firul se asaza usor conic pe tambur, cu baza spre "operator". O fi si asta o cauza? Poate trebuie sa mai pun/scot vreo saiba??? Si daca da, unde sau de unde?
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 15:23

N-am avut mulineta respectiva ,insa ,daca ai niste saibe in cutie, alea nu sint de rezerva, ci pentru a controla cum iti aduna firul.asta se face prin adaugarea saibelor pe ax dupa ce ai scos tamburul.pui tamburul la loc ,lansezi, si aduni cu un gramaj mare.daca aduna paralel ar trebui sa dispara si problemele...daca nu, nu stiu ce sa zic...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 15:35

Daca aduna conic si nu mai ai saibe inseamna ca sint puse toate pe ax,caz in care,trebuie scoase pe rind,pina aduna firul drept,sau ma rog sa nu mai faca peruci.Ti-as ramine dator daca mi-ai spune ce ai reusit si cum se comporta mulineta in pescuit ,.pt ca ma intereseaza si pe mine una

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 19 Aug 2009, 16:00

eu am trabucco hydrus doua modele si am schimbat fire de am inebunit si tot peruci am avut
acu am o red arc de la spro care cica le face ryobi si e ceas
la un moment dat dupa ce am schimbat mono cu textil powerpro si tot asa am crezut ca e batul si inelele de vina
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 19 Aug 2009, 17:52

semlecangheorghe scrie:Daca aduna conic si nu mai ai saibe inseamna ca sint puse toate pe ax,caz in care,trebuie scoase pe rind,pina aduna firul drept,sau ma rog sa nu mai faca peruci.Ti-as ramine dator daca mi-ai spune ce ai reusit si cum se comporta mulineta in pescuit ,.pt ca ma intereseaza si pe mine una
Saibe am, trei buc de grosimi diferite plus 2 buc puse pe ax. Ma gandesc ca daca aduna conic cu baza spre mulineta, mai tre sa scot. Ce ma mira pe mine e faptul ca la o ryobi ecusima imi aduna si mai conic dar peruci mult mai rar (am si pescuit mai rar cu ea, poate din cauza asta :datz: ).
O sa te tin la curent dar probabil cam intr-o saptamana o sa am ocazia s-o testez.

P.S. Desi bluearcu e 2000 si ecusima e 4000, am vazut ca saibele se potrivesc.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 19 Aug 2009, 20:40

sebicule,inainte sa incepi partida executa 3-4 aruncari cu un plumb mult mai greu decat nalucile obisnuite la jumatatea partidei repeti o aruncare si cel putin una cand termini partida atewntie la momentul cand lasi picapul de preferabil sa faci lucrul asta cu mana nu din manivela
trecerea de la o naluca usoara la una grea trebuie tratata cu un pic de atentie ,aruncarile crescand in distanta progresiv daca nici asta nu te ajuta inseamna ca ai firul mult prea gros pt nalucile aruncate

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 20 Aug 2009, 10:29

Acuma sa nu va imaginati ca fac peruci la fiecare lanseu, dar destul de des incat sa ma deranjeze. M-am trezit si cu firul rupt pe tambur din cauza incalcelilor si infasurarii pe sub tambur. Si nu o singura data. Am pierdut si voblere din cauza asta. E adevarat ca de multe ori las pickup-ul din manivela, atunci cand vreau sa incep recuperarea imediat dupa atingerea apei sau cand imi dau seama ca voblerul meu va ajunge in copacul de pe malul opus :) . Oricum, ma asteptam sa nu fie o problema la o mulineta care e considerata decenta. Sper ca faza cu saibele sa-mi rezolve problema. In rest, mulineta se comporta ok in functionare.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Scrie răspuns