Anunt!!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 17 Aug 2009, 20:35

prietene asta e !
si eu am fost pana de curand un mare confectioner de peruci si alte incalcituri din astea la care se pun nervii la grea incercare.
am 2 mulinete trabucco hydrus si la fel am patit indiferent de fir si de vobler
acuma am scapat pe jumatate de blestem
am luat o mulineta red arc de la spro si nu am treaba
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 17 Aug 2009, 20:36

am citit undeva aici ca ar fi de vina saibele de la frana.dar la trabucco nu aveam asa ceva
la sp[ro mi-au dat si de rezerva
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 17 Aug 2009, 20:38

mentionez ca mulinetele erau de diam diferite
1000 si 3000
sfat bun
scapa de ea daca nu ai vreun reparator de mulinete care sa stie ce are
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 17 Aug 2009, 21:22

stefi oprea scrie:prietene asta e !
si eu am fost pana de curand un mare confectioner de peruci si alte incalcituri din astea la care se pun nervii la grea incercare.
am 2 mulinete trabucco hydrus si la fel am patit indiferent de fir si de vobler
acuma am scapat pe jumatate de blestem
am luat o mulineta red arc de la spro si nu am treaba
Prietene, blue arc e sora lu' red arc. Are cu un rulment mai putin din cate stiu si sincer ma indoiesc ca asta ar fi problema. Si nu e rosie. Poate asta e hiba. Am si eu saibele respective dar nu stiu cum ar putea sa ma ajute.
Reparator de mulinete noi...greu de gasit.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 24 Aug 2009, 13:02

Sebicu scrie:pickup-ul il aclansez automat, cu manivela.
Dupa lansare stai cu mana stanga in apropierea tamburului. Opreste firul cu mana acolo unde iti convine sa cada naluca pe apa si rastoarna pick-up-ul cu mana si nu prin rotirea manivelei.
Eu procedez asa de ani buni si n-am probleme de peruci, decat foarte rar. Drep e ca dau cu Infinity.

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 24 Aug 2009, 14:41

Parintele !

Magnesia nu este in nici un caz varf de gama de la Cormoran .

O am si eu de cateva luni si pot sa-ti spun ca nu am ce sa-i reprosez . Nu mi-a facut nici macar o peruca comparativ cu alte mulinete care le mai am si cu care mai reusesc cateva . O folosesc cu PP de 10 si 8 lb .

Sebicu !

Cauzele perucilor pot fi foarte multe incepand de la asezarea firului si pana la naluca folosita .

Eu de exemplu dupa ce dau cu voblere usoare si vreau sa trec pe ceva mai greu , o iau asa treptat cu lanseul sau pun un master mai greu si intind firul de cateva ori dar tot trepat.

Am observat ca si cu un bat mai rigid daca incerc sa arunc ceva mai usor si biciuesc varful , cam fac bucle . Trebuie sa fac un lanseu frumos si intins .

Totusi , peruci cu mono eu unul nu am facut niciodata chiar cu mulinel de la taraba , de la rusi cand nu stiam de textil si mai dadeam si eu asa ca orice stationarist toamna dupa stiuca.

Si incearca sa nu mai stopezi lanseul din manivela , foloseste mana si anclanseaza usor pickup-ul la sfarsitul lanseului , aproape cand atinge naluca apa . Asta iti va proteja mulineta , oricare ar fi ea .

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 24 Aug 2009, 17:42

@Black mamba :
Referitor la Magnesia habar nu am cat e de varf de gama, am spus ca ar fi pt ca asa zicea, parca, unul din vanzatorii de la magazin ..sau poate am visat...oricum eu am luat-o pentru ca mi-a placut si mi-a convenit pretul nu pentru ca era varf sau cotor de gama :lol:

Referitor la peruci, ideea postului meu era oarecum alta...anume aceea ca si alte mulinete, unele din ele bune, fac peruci...din vina lor, din vina utilizatorului, cel mai adesea din suma celor doua amintite...

Mie imi face mici probleme cu naluci super light, cu mono, in conditiile in care firul se mai si rasuceste uneori samd....

Altfel, mulineta are 2 mici "hibe" pe care eu le-am remarcat....
Z-ul de sarma care da la loc pick-upul la actionarea manivelei si faptul ca uneori, nu rar, firul se da pe dupa bratul pe care e prins galetul si trebuie defacut cu mana pt a putea recupera...
treaba cu sarma se rezolva prin indoirea acesteia pana cand lucreaza cum trebuie insa cand desfaci mulineta iti cam dai seama ca sistemul in sine nu este unul foarte fiabil (sarma se poate duce dracu, rampa care il impinge e de grafit si se mananca, uneori ansamblul sarma/rampa nu functioneaza si trebuie sa smucesti putin manivela ca sa iti sara pick-upul....)

Da, in conditiile in care dai pick-upul cu mana scapi de aceste mcii probleme sau eviti ca slabiciunile sa devina probleme in timp....DAR judecand in sine mulineta, putea sa fie gandita si realizata mai "dstept"...un sistem mai bun sau materiale mai bune (nu o sarma jegoasa, nu grafit de kko care se roade in timp relativ scurt, precizie mai buna chiar folosind aceste materiale, etc...)
Treaba cu firul pe dupa bratul cu galetul....tine tot de pick-upul care trebuie dat cu mana...daca "mulinezi" ca sa opresti naluca unde vrei nu prea scapi, mai ales cu anumite fire si naluci foarte usoare....
Alta forma a bratului , alt design putea insa preintampina aceasta problema in opinia mea...

Altfel da, mulineta este faorte buna, mult mai buna decat foarte multe altele cu pretentii similare sau mai mari si preturi la fel, similare sau serios mai mari ;)

una peste alta sunt multumit, voiam doar sa spun ca se intampla si probleme, si la scule altfel foarte bune, si ca tine si de multi alti factori nu doar de mulineta in sine...

Totul e sa adaptezi toate variabilele in functie de veriga "slaba"....asa nu va mai fi faorte deranjant...

Scrie răspuns