lanseta spinning pt. dunare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 11 Aug 2009, 10:12

semlecangheorghe scrie:Mult dai ,mult primesti,putin dai, putin primesti.Dar nu intodeauna.....
Atunci cand esti in cunostinta de cauza, mai ales la o chestie atat de subiectiva cum e o varga de pescuit...cand nu stii exact ce si de ce iti trebuie e usor sa dai mult si sa nu primesti ce si cat astepti...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Aug 2009, 10:36

perfect de acord,adica in traducere libera,poti da 1000 de lei pe o lanseta,si sa fie sub asteptari,insa conform principiului ca adevarul e undeva la mijloc,poti gasisi olanseta buna la preturi rezonabile.Cred ca la 4-600lei iti poti gasi o lanseta f buna.cauta si vei gasi.

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 16 Aug 2009, 12:56

stiu ca e usor sa dai mult si sa primesti cea ce nu te astepti .
dar de aceea am pus intrebarea ca sa aflu mai multe de la cei care stiu mai multe decat mine.
ms de sfaturi si fir intins
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

pentru parintele

Mesaj de stefi oprea » 16 Aug 2009, 13:07

Mie mi se pare obscen 600 ron pt un bat...nu sunt adeptul jafurilor de 2 lei dar nici al sculelor foarte scumpe luate pe o recomandare atat de lejera... cred ca la asemenea scoruri cel care face investitia stie exact pe ce si de ce da alea 2-3 milioane in plus ca in care nu stiu daca ar mai intreba...



mie mi se pare obscen sa faci remarci de parca as fi un pescar de bani gata si azi m-am apucat de spinn si vreau sa cumpar cel mai tare bat.
atunci nu mai intrebam.
cautam cel mai scump bat si plateam.
dar avand in vedere ca am deja 2 bete si as dori ceva mai bun m-am sfatuit cu ceva preteni si am hotarat sa cer si parerea altora mai experimentati decat mine.
deobicei se pare ca astfel de remarci le fac pescari care pescuiesc mai mult pe forum decat pe apa.
nu e cu intentie dar chiar am gasit ajutor aici si am hotarat ce cumpar in prop. de 70 % luand in considerare sfaturile primite de pescarii de aici
asa ca parintele trebuie sa fie mai putin caustic in remarcile facute si daca nu are habar de dat sfaturi tacerea e de aur
ciao si ms
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

pentru parintele

Mesaj de stefi oprea » 16 Aug 2009, 13:56

Mie mi se pare obscen 600 ron pt un bat...nu sunt adeptul jafurilor de 2 lei dar nici al sculelor foarte scumpe luate pe o recomandare atat de lejera... cred ca la asemenea scoruri cel care face investitia stie exact pe ce si de ce da alea 2-3 milioane in plus ca in care nu stiu daca ar mai intreba...



mie mi se pare obscen sa faci remarci de parca as fi un pescar de bani gata si azi m-am apucat de spinn si vreau sa cumpar cel mai tare bat.
atunci nu mai intrebam.
cautam cel mai scump bat si plateam.
dar avand in vedere ca am deja 2 bete si as dori ceva mai bun m-am sfatuit cu ceva preteni si am hotarat sa cer si parerea altora mai experimentati decat mine.
deobicei se pare ca astfel de remarci le fac pescari care pescuiesc mai mult pe forum decat pe apa.
nu e cu intentie dar chiar am gasit ajutor aici si am hotarat ce cumpar in prop. de 70 % luand in considerare sfaturile primite de pescarii de aici
asa ca parintele trebuie sa fie mai putin caustic in remarcile facute si daca nu are habar de dat sfaturi tacerea e de aur
ciao si ms
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 16 Aug 2009, 23:14

1. Din postul care deschide acest topic nu reiese nici ca stii ce vrei, nici ca te-ai documentat si ai cateva alternative si astepti eventual idei de 1-2-3 scule care ti-au scapat din vedere, nici ca mai ai 14 scule cu care deja iti exersezi in mod frecvent (mai des decat un prlit ca mine :D) talentele de pescar ...

2. in momentul in care cineva intreaba ce intrebi tu nu stie exact ce vrea , ca daca ar stii nu ar intreba...
Ei bine, mie mi se pare cam aiurea sa recomanzi scule foarte scumpe..Astfel de scule in opinia mea se justifica pt cei experimentati, care au "fumat" zona inferioara de calitate si pret...
Asemenea persoane clar stiu ca le trebuie, ce le trebuie si de ce...

Remarca mea era deci mai degraba vis-a-vis de "propunerile" de scule scumpe mai degraba decat legata de persoana ta sau postul tau , nu era nicidecum o ofensa la aresa ta...

Scuze daca prin presupunerile mele am "insinuat" ca nu ai fi un pescar ...de pescar...

ca sa sintetizez: Cand cineva intreaba ce masina sa imi iau de maxim x mii de euro, propuneri ca ferrari sau lamborghini nu stiu daca isi au locul , eu presupun ca cine isi ia asemenea masini nu are nevoie de sugestii....

Spor la fire-ntinse 8)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Aug 2009, 10:09

Un megabass ,cap de serie costa undeva la 2000ron.Foarte bine pt cine isi permiteDar de ce este obscen sa dai 600ron pe un wild river ,st croix premier,avid, cabelas sau mai stiu eu ce?Mie mi se pare obscen sa dai bani putini pe o lanseta comerciala ,ca sa constati ca e altceva decit scrie pe ea, sau faci tendonita,dupa 1 zi de pescuit,sau sa se rupa la cea mai mica tractiune{am patit-o a costat cam 60 ron],sau sa i cada inelele ori sa i se deslipeasca mandrina si lista poate continua...Si daca nu ma insel ,poti gasi lansete de 1200 ron, la 700ron, daca scormonesti putin la rubrica anunturi vinzare.....

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 17 Aug 2009, 10:55

Ok, eu am incheiat aici.Repet, nu am nimic cu cei care dau 3-4 sute $ pe un bat, e fix problema lor... Fire intinse.

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 17 Aug 2009, 13:09

wildu e facut pe scII ca si premieru deci nu cred ca intra in categoria lamborghini sau ferrari.
pana la urma ce bat ai/urmeaza sa iti cumperi?
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 17 Aug 2009, 14:48

mai stii vreun magazin online?
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

Scrie răspuns