Barca pneumatica EnergoTeam din hypalon?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 15 Iun 2009, 11:43

Adi_ scrie:kingfisher-ul din ce le face? tot pvc-textil-pvc?
Da. E tot PVC.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 15 Iun 2009, 12:34

Musti scrie:
Sorin scrie:...singura chestie care incepe sa se duca e podina , nicidecum barca....pt ca la modelul vechi marginile podinii nu erau captusite cu aluminiu ...
Asta e motivul pt. care am ales pana la urma Baracuda. La pret mai mic decat Energo ofera podeaua complet din aluminiu pe cele 2 tronsoanele dreptunghiulare de la mijloc si spate si tego cu bordura din aluminiu la tronsonul triunghiular de la varf. Cele doua placi de aluminiu sunt rigidizate la imbinare cu 2 traverse laterale pe aproape toata lungimea. Foarte solida constructia. Eu am 125kg si nici macar nu scartaie la imbinari cand calc pe-acolo.
e model mai naou
eu o luasem acu 3 ani nu era decat lemn.....
de solidiatet nu se problema
are si ea aceleasi ranforsari laterale care asigura o podina plana
stai pe ea in picoare fara probleme

kingfisher ....materialul e subtire
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 15 Iun 2009, 13:00

Am avut King de 2,70, acum am luat Energo tot de 2,7. Energo am luat pentru ca are doua bancute si e mai ergonomic impachetata.
La King podina era din placi de Tego - una da, una ba :D
La Energo podina e completa din alu.
personal sunt mai multumit de Energo chiar daca King-ul era putin mai usoara.
S'altare și bunăstare !

superbaloane
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 130
Membru din: 28 Mar 2005, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de superbaloane » 15 Iun 2009, 13:34

Barca de la EnergoTeam e aceeasi cu cea produsa sub numele QuickSilver (by Mercury) fara absolut nici o diferenta de calitate sau accesorii dar la jumatate de pret! Eu am EnergoTeam, prietenu' are QuickSilver si le-am comparat!
Ambele de produc in China (eu banuiesc ca e vorba de acelasi producator), asadar, iti recomand EnergoTeam varianta de 2,7m!
De acum poti pleca linistit la pescuit, pentru decorul evenimentului tau ne ocupam noi. Detalii la www.superbaloane.ro

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 15 Iun 2009, 13:47

eu am kingfisher, pe una de la energo doar am pus mana si intr-adevar pare mai gros materialul. deocamdata pt mine e ok asta de la king, ca nu o folosesc prea des :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 15 Iun 2009, 14:02

superbaloane scrie:Barca de la EnergoTeam e aceeasi cu cea produsa sub numele QuickSilver (by Mercury) fara absolut nici o diferenta de calitate sau accesorii dar la jumatate de pret! Eu am EnergoTeam, prietenu' are QuickSilver si le-am comparat!
Ambele de produc in China (eu banuiesc ca e vorba de acelasi producator), asadar, iti recomand EnergoTeam varianta de 2,7m!
Atunci fie Baracuda, pt. ca e identica Energo (posibil acelasi chinez) si mai ieftina decat ea (nu trece si pe la unguri inainte de a ajunge in RO). Raportul optim pret / calitate :wink: ...

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 15 Iun 2009, 14:54

aparent .
baracuda are 1 bancheta si nu are margine antival .face toti banii fusta aia .
walleye

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 15 Iun 2009, 15:51

Hmm...
Modelul de Energo pe care l-am vazut in Ungaria la targ, inainte de a ma decide pt. Baracuda, nu-l tin minte sa aiba vreo fusta in plus. Era verde, cu intaritura de contur (e drept, era rosie, iar la Baracuda e galbena). Ii lipsea fata de Baracuda o pereche de manere laterale spre coada, avea podina de tego, nu din aluminiu, si avea o bancheta in plus. Pt. mine neesentiala, pt. ca si aia una ma deranjeaza sa stea fixa. Prefer o scandura mobila, pe care o asez unde vreau. Asa am loc sa ma plimb prin barca fara obstacole suplimentare, avand in vedere ca imi place sa pescuiesc mai mult din picioare. Acu' nu stiu daca chiar "face toti banii", in sensul ca nu stiu daca as plati 600lei pe diferentele (in plus ?) ale lui Energo.
Ai vreo foto cu una cu margine din aia, pt. ca nu inteleg prea bine la ce anume te referi? Aveam "fustita" la Nirok-ul rusesc, dar la ala imbinarea intre fund si partea superioara se facea pe la mijlocul inaltimii balonului (si de aici rezulta o fustita pe contur, pe interior si pe exterior).

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 16 Iun 2009, 00:36

am o baracuda de 2.7m luata anul asta din tara.
super incantat de barca si merita toti banii.
referitor la provenienta lor si baracuda si energo se fac in china,eu am vorbit cu unul din producatori fiindca am vrut sa imi import direct,dar nu se merita decat de la un container in sus :?
amandoua barcile sun certificate CE,insa la energo mai platesti in plus o bancuta (nu ii vad rostul nici la prima,deoarece sistemul de prindere e firav) si binenteles platesti marca :wink:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 16 Iun 2009, 13:25

mai Adi daca vrei sa-ti plimbi si jumatatea sau amanta pe lac nu e bine sa mai ai o bancuta ? :lol:
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns