Japan vs. USA vs. Europa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Mai 2009, 01:12

am jdm certate 2500 de un an jumate, cred ca ma va tine sa o dau mostenire :D

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 07 Mai 2009, 09:05

Neamtul scrie:La unele mulinete sigur ca exista diferente dar diferentele astea cred ca sunt mai mult adaptari minuscule ptr. diferitele piete de pe glob si nu cred ca aceste diferente(care nu exista la toate) influenteaza calitatea produselor in vre-un fel.Un exemplu il stiu si eu...am o Catana 4000RA si am vazut la magazin modelul ptr. SUA(nu mai tin minte cum se numea)si pot spune cu mana pe inima ca modelul ptr. EU e mai bine finisat..sau cel putin la fel :roll: .Alt exemplu,am avut mulinete de crap Daiwa Tournament Linear X,fabricate in China(toate se fabrica acolo).Cand le-am vandut,m-am chinuit putin sa-i explic la om ca toate sunt China si sa-l fac sa inteleaga ca sant Daiwa originale.Dupa scurt timp am avut ocazia sa ma joc putin cu un set de mulinete identice cu ale mele,mulinetele unui batran neamt din Hamburg.Vreti sa stiti care sant diferentele?Nu exista! :lol: E exact aceasi marfa. :wink:
Credeti ca o firma ca Daiwa sau Shimano isi poate permite sa se faca de cacao in Europa?Daca chiar ar fi diferente de calitate,credeti ca marfa ptr. EU s-ar mai vinde atat de bine? :wink: Europa este o piata importanta ptr. orice producator de echipament de pescuit si nu cred ca suntem tratati mai prost decat restul lumii.Diferentele exista numai in mintile noastre.
Sunt de acord cu StefanDinu ca o mulineta peste o anumita valoare este buna,indiferent de piata.
..restu' e can-can :wink:
Repet: nu e viata asa simpla. Totul se reduce la profit. Daca înţelegi acest aspect putem continua. Calitatea înseamna costuri. Orice lucru ieftin este prost. Indubitabil. Din păcate nu orice lucru scump este bun. Pentru ca, repet, viata ar fi simpla. Si ne-am plictisi.
Piaţa europeanu nu este una educata ... în Europa se folosesc lansete lungi de spinning, silicoasele sunt încă la început. Excepţie fac poate pescarii de bass din Spania, Italia, Portugalia.
La interior poţi face orice ... în loc de bachelita, bronz sau duraluminiu pot pune plastic mai bun sau mai prost. Pentru ca in europa conteaza in primul rand pretul.
Apoi de la o valoare în jos a mulinetei nici nu trebuie sa te preocupi de calitate. Costa puţin şi nimeni nu se aşteaptă la avioane spatiale. Asa ca o fac pe vaporul dinspre China spre Europa.
Dar când dai pe o mulineta peste 300 euro vorbim de cu totul altceva. O mulineta defecta ma costa şi am grija de ea. Si mai acord şi garanţie. Si asta ma costa.

Nu spun ca o mulineta Europa e mai proasta decât una USA si mult mai slaba decât una JAPAN. Dar exista diferenţe ce se vad in momentul in care mulineta este dusa la extrem si este folosita mult timp.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 07 Mai 2009, 09:33

dau cu un jdm certate 3000 ,nu o s-o las mostenire pt ca trag de ea in draci ; se comporta impecabil in primul rand pt la intepare inertia mecanismului e minima ,efectiv poti intepa pestele din mulineta .
nu cred ca voi folosi pe viitor alte mulinete in afara de daiwa jdm ,alte firme nu ma intereseaza , efectiv nu le bag in seama .
daiwa sunt robuste ,frumoase ,fiabile ,se vede pe ele inteligenta inginerului proiectant .
la clasa low cost ryobi are un raport bun pret -calitate .
walleye

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Mai 2009, 10:15

[quote="adrian frunza"]; se comporta impecabil in primul rand pt la intepare inertia mecanismului e minima ,efectiv poti intepa pestele din mulineta .
[quote]
Tu chiar intepi din mulineta?
Adica doar din mulineta?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 07 Mai 2009, 11:38

Poate omul a renuntzat la, lanseta. :? :lol:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 07 Mai 2009, 11:42

:lol:
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

superbaloane
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 130
Membru din: 28 Mar 2005, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de superbaloane » 07 Mai 2009, 14:51

Perfect de acord cu ce a zis Stefan! In plus as mai adauga ca exista fabrici Daiwa si Shimano in Malaysia care produc modele de mid class pentru piata japoneza. Ex: La Shimano - in ordinea numerelor de pe tricou exista:
1. Stella - made in Japan
2. Twinpower - made in Japan
3. Biomaster - made in Malaysia

Parerea mea e ca lanseta e cu mult mai importanta decat mulineta, deci si teoretic ar trebui sa coste mai mult. Dar pentru procesul tehnologic e mai complicat la mulinete, acestea costa si dublu.
So, daca vrei sa-ti iei ceva foarte bun, sa fie atunci made in Japan si facut pentru piata japoneza - vezi si denumirile. Daca vrei ceva de mijloc, alege made in Malaysia, mulinete destinate exclusiv pietei japoneze. Oricum ar fi fara made in China.
Toate mulinete destinate pietei din Japonia NU au tambur de rezerva care costa undeva intre 50 si 100 USD. In Europa, sunt cica aceleasi modele, basca mai ieftine si cu tambur de rezerva. Raspuns: NU sunt aceleasi mulinete!
De acum poti pleca linistit la pescuit, pentru decorul evenimentului tau ne ocupam noi. Detalii la www.superbaloane.ro

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 07 Mai 2009, 15:38

Neamtul scrie:La unele mulinete sigur ca exista diferente dar diferentele astea cred ca sunt mai mult adaptari minuscule ptr. diferitele piete de pe glob si nu cred ca aceste diferente(care nu exista la toate) influenteaza calitatea produselor in vre-un fel.Un exemplu il stiu si eu...am o Catana 4000RA si am vazut la magazin modelul ptr. SUA(nu mai tin minte cum se numea)si pot spune cu mana pe inima ca modelul ptr. EU e mai bine finisat..sau cel putin la fel :roll: .Alt exemplu,am avut mulinete de crap Daiwa Tournament Linear X,fabricate in China(toate se fabrica acolo).Cand le-am vandut,m-am chinuit putin sa-i explic la om ca toate sunt China si sa-l fac sa inteleaga ca sant Daiwa originale.Dupa scurt timp am avut ocazia sa ma joc putin cu un set de mulinete identice cu ale mele,mulinetele unui batran neamt din Hamburg.Vreti sa stiti care sant diferentele?Nu exista! :lol: E exact aceasi marfa. :wink:
Credeti ca o firma ca Daiwa sau Shimano isi poate permite sa se faca de cacao in Europa?Daca chiar ar fi diferente de calitate,credeti ca marfa ptr. EU s-ar mai vinde atat de bine? :wink: Europa este o piata importanta ptr. orice producator de echipament de pescuit si nu cred ca suntem tratati mai prost decat restul lumii.Diferentele exista numai in mintile noastre.
Sunt de acord cu StefanDinu ca o mulineta peste o anumita valoare este buna,indiferent de piata.
..restu' e can-can :wink:

Neamtul are dreptate perfecta (opinia mea) : Sa nu credeti voi ca Daiwa sau Shimano is ........, sau orice altceva, care isi permit sa faca rabat la calitate sau sa se faca de minune.

superbaloane
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 130
Membru din: 28 Mar 2005, 14:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de superbaloane » 07 Mai 2009, 16:02

@Iron
Ai sa razi dar ambele firme fac rabat de la calitate - daca-ti dau sa pescuiesti cu un Shimano Aero la care dai doua ture de manivela si ii trebuie juma de cursa sa se intepeneasca tamburul ai sa ma injuri 3 zile.
La modelele ieftine, ambele firme sunt varza deci fac rabat de la calitate. La modelele de top, depinde daca-s pentru piata din Japonia, USA sau Europa.
Sa fi fost precum precum EverGreen sau Megabass care fac lansete numai made in Japan si nu au modele ieftine, te credeam dar aici vorbim deja de globalizare.

Asculta la mine - pentru noi e placere pentru ei e business! Ii doare la basca de tine si de mulineta ta! Pentru ei e important numarul unitatilor vandute, piete noi, target-uri, dezvoltare regionala, suprematie pe piata, targurile de profil blah blah.

Culmea e alta - ca absolut tot ce made in Japan (nu neaparat scule de pescuit) s-a scumpit anul asta cu macar 20% si asta in plina criza!
De acum poti pleca linistit la pescuit, pentru decorul evenimentului tau ne ocupam noi. Detalii la www.superbaloane.ro

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 07 Mai 2009, 16:57

cursul de schimb, baloane, cursul de schimb ..... :D


o singura observatie imi permit apropos de topic : din experienta mea, daiwa face mulinete mult mai bune in clasele low si medium .

la shimano, clasa low este un dezastru total .... niste petarde de mulinete ... mai bine iei altceva, o alta firma, gen okuma ....

la daiwa, se mai gaseste una alta ... mai o promotie, mai o aia, te lipesti de o mulineta decenta la un ban putin ....

eu, desi am bani de stella sau steez sau saltiga, pescuiesc cu exceller si cu capricorn, pe care le-am luat de pe cabelas la 70 - 80 de $ bucata .... sui sunt foarte multumit de ele. daca mai pui ca sunt luate la dolar/ron de 2.3 - 2.5 , ma simt foarte bine in secunda asta :D :D :D si daca le mai pui ca unele le-am luat combo cu cabelas XML (vandut , evident) , nici nu vreau sa ma gandesc la ce bani putini mi-am luat mulinetele :D :D :D

am avut si eu in mana si eu tot felul de diverse, fireblood, stella, morethan branzino, steez, draci laci maci .... nu zic nu, arata misto, se simt misto si probabil merg la fel de misto ... dar cred ca sunt un moft, pana la urma ....

sunt absolut de acord cu stimabilul superbaloane.vrei sa bagi banii in ceva, baga in bete, ca acolo chiar e important .....

Scrie răspuns