Japan vs. USA vs. Europa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Japan vs. USA vs. Europa

Mesaj de cipic » 05 Mai 2009, 21:00

Deschid acest topic pt a va da cu parerea fiecare despre mulinetele de pe aceste trei mari piete, care sunt diferentele , aici ma refer la mulinetele Shimano si Daiwa, nu vorbim care dintre aceste doua e mai tare, ci la modele gen Stella de pe piata din Japonia si cea din Europa sau State, ce are in plus,ce are in minus,e mai fiabila in timp si de ce diferenta de pret e asa mare pt o Stella cumparata de aici fata de una adusa de afara!? Sau Infinty Q ce are in minus fata de Certate etc???
O fii doar in mintea noastra aceasta obsesie cu produsele japoneze sau chiar sunt adevarate???
Intrebarea asta mi-a fost pusa cred ca de o mie de ori de catre clienti,am intrebat multe persoane care desfac mulinete,unii spun ca sunt lucrate mai bine altii spun ca sunt la fel!!!
Haideti sa rezolvam aceasta problema prin a posta fiecare ce mulineta are sau a avut si de pe ce piata, cum se comporta mulineta sau mulinetele respective dupa un timp,daca suntem multumiti sau nu de ele si ce ne deranjeaza la ele!!!

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 05 Mai 2009, 21:15

O sa incep tot eu :)

Am avut un Stradic FH 2500 Japan si pot sa spun ca a mers foarte bine, doar ca avea un mic joc in manivela,in rest era foarte buna fata de un Stradic 2500 FB de pe piata noastra!!!

Infinity Q cu Certate nu am vazut nici o diferenta decat doar de culoare,acelasi nr de rulmenti s.a.m.d. si am intrebat un mare rod bildingar :) care mai desface si mulinete si care a avut ocazia sa le desfaca si pe astea si mi-a spus ca nu e nici o diferenta decat de bani!!!

Stella cu Stella cu Stella as zice :lol: care este aia in care japonezul a pus mai mult suflet :lol: N-am avut ocazia sa pescuiesc decat cu aia de pe piata europeana, adica de la noi , nu pot sa dau un verdict :cry: !!!

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 06 Mai 2009, 10:01

Am avut mai întâi un Stradic european ... mi-am cumpărat un alt Stradic din SUA. Diferenţe considerabile ... am vândut imediat Stradicul european. Am zis ca americanii au cele mai bune mulinete. Mi-am cumpărat 3 TwinPower (în SUA se numesc Sustain) de 1000, 2500 si 4000. 4000 l-am vândut din motive de mărime. Foarte mulţumit de ele ... încă. Dar anul trecut mi-am cumpărat TwinPower 1000S de Japan ... îmi vine sa îmi arunc mulinetele de SUA. Variaţia de calitate de la Europa, SUA si JAPAN se vad ... si cu cat trece timpul cu atât se vede mai bine. Deja Stradicul de SUA face mari figuri (la o lansare mai in forţă aclanseaza in aruncare pick-up-ul ceea ce duce la un soc in fir si ce cele mai multe ori la pierderea nălucii) ... e adevărat ca nu am prea avut mila de el dar totuşi ...
In acest moment am tras o concluzie: o mulineta peste o anumita valoare e buna indiferent de piaţă ... dar in timp ajungi la concluzia ca indiferent de dezavantaje (preţ mare, costuri mari de transport, livrarea unui singur tambur, lipsa garanţie reala) mulinetele JDM rules !!!.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Japan vs. USA vs. Europa

Mesaj de StefanDinu » 06 Mai 2009, 10:03

cipic scrie: ... am intrebat multe persoane care desfac mulinete,unii spun ca sunt lucrate mai bine altii spun ca sunt la fel!!!
Personal nu am desfăcut niciodată o mulineta ... dar am folosit (exclusiv Shimano) şi diferenţe exista. Dar asta e părerea mea.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 06 Mai 2009, 10:10

diferentele vazute de mine intre stella Japan si stella USA: nu exista. calitatea finisajelor, mersul mulinetei, etc. sunt identice.

cheers

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 06 Mai 2009, 19:33

Si cea care se vinde la noi?

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 06 Mai 2009, 20:18

StefanDinu scrie: Mi-am cumpărat 3 TwinPower (în SUA se numesc Sustain).
Stie cineva cum se numeste pe piatza Europeana (sau romaneasca) echivalentul mulinetei Shimano Spheros? si daca sunt ceva diferentze majore...
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Mai 2009, 21:13

am vazut shimano stradi made in japan care hiriia de parca avea astma mulineta sa manifestat asa de noua calitattea depinde de exigenta ctc ului unei firme.indiferent ce scrie pe ea o mulineta depinde de eroarea factorului uman din procesul de productie.am un shimano sustain made in malayesia care merge foarte bine deocamdata.cred ca originea unei mulinete nu conteaza asa mult decit daca ii dam noi oimportanta anume. consider made in japan osimpla chestie de marcheting

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 06 Mai 2009, 21:27

semlecangheorghe scrie:am vazut shimano stradi made in japan care hiriia de parca avea astma mulineta sa manifestat asa de noua calitattea depinde de exigenta ctc ului unei firme.indiferent ce scrie pe ea o mulineta depinde de eroarea factorului uman din procesul de productie.am un shimano sustain made in malayesia care merge foarte bine deocamdata.cred ca originea unei mulinete nu conteaza asa mult decit daca ii dam noi oimportanta anume. consider made in japan osimpla chestie de marcheting
:lol: :lol: :lol: ce simpla ar fi viata !!! :lol: :lol: :lol:
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 06 Mai 2009, 22:22

La unele mulinete sigur ca exista diferente dar diferentele astea cred ca sunt mai mult adaptari minuscule ptr. diferitele piete de pe glob si nu cred ca aceste diferente(care nu exista la toate) influenteaza calitatea produselor in vre-un fel.Un exemplu il stiu si eu...am o Catana 4000RA si am vazut la magazin modelul ptr. SUA(nu mai tin minte cum se numea)si pot spune cu mana pe inima ca modelul ptr. EU e mai bine finisat..sau cel putin la fel :roll: .Alt exemplu,am avut mulinete de crap Daiwa Tournament Linear X,fabricate in China(toate se fabrica acolo).Cand le-am vandut,m-am chinuit putin sa-i explic la om ca toate sunt China si sa-l fac sa inteleaga ca sant Daiwa originale.Dupa scurt timp am avut ocazia sa ma joc putin cu un set de mulinete identice cu ale mele,mulinetele unui batran neamt din Hamburg.Vreti sa stiti care sant diferentele?Nu exista! :lol: E exact aceasi marfa. :wink:
Credeti ca o firma ca Daiwa sau Shimano isi poate permite sa se faca de cacao in Europa?Daca chiar ar fi diferente de calitate,credeti ca marfa ptr. EU s-ar mai vinde atat de bine? :wink: Europa este o piata importanta ptr. orice producator de echipament de pescuit si nu cred ca suntem tratati mai prost decat restul lumii.Diferentele exista numai in mintile noastre.
Sunt de acord cu StefanDinu ca o mulineta peste o anumita valoare este buna,indiferent de piata.
..restu' e can-can :wink:

Scrie răspuns