problema mulineta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

problema mulineta

Mesaj de florind » 16 Apr 2009, 15:26

Deci buna ziua first,
a o problema cu o mulineta, este o mulineta Jaguar si tin foarte mult la ea pentru ca e mica, usoara si merge bine. Am desfacut-o acum cateva zile sa ii pun niste ulei pe ici pe colo si acum nu pot sa o mai fac asa cum a fost.
Ca sa fiu mai clar problema este la pick-up, pe el l-am desfacut si acum nu mai pot sa il pun cum a fost pentru ca nu stiu exact cum vine o piesa mica in forma de Z.
Poate cineva sa ma ajute, cu un sfat, un desen, ceva acolo? Daca cineva este disponibil sa ne intalnim si sa o reparam impreuna i-as fi foarte recunoscator
:)
Problema este ca aici numai ca piesele sunt diferite0
http://www.flickr.com/photos/37427412@N05/3447663430/

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8222
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 16 Apr 2009, 16:13

De unde esti?

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 16 Apr 2009, 16:24

pai fa o poza cu mulineta si locul unde e piesa de care zici, e mai usor de inteles ce si cum e.

daca e aprox ca la cea din poza, "pinul" ala vine introdus intr-un locas ce e in bratul galetului, adica cum e in poza ta, e in spate langa surubul ce sustine bratul de bratul rotorului.

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 16 Apr 2009, 16:58

Sunt din Bucuresti, acum sunt la munca si nu pot face poze. o sa pun diseara cateva dupa ce ajung acasa.


Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8222
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 22 Apr 2009, 21:00

E foarte simplu. Fixeaza prima oara pickup-ul in centru (gaura mare o pui unde e bucsa aia de alama) dar nu apasa foarte tare. Cat sa intre un pic, dupa care il rotesti usor pe ax pana ajunge tamburusu ala in dreptul gaurii mici. Il potrivesti si acolo, apesi bine si e... gata.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 01 Iun 2009, 20:39

Va salut,
Sa nu mai deschid alt topic, va rog sa ma ajutati intr-o problema
pe care o am cu o mulineta:
Mulineta e noua, am iesit doar o data cu ea la pescuit, sunt foarte multumit de ea, aseaza spirele in X, frana super buna, firul se duce de pe tambur ca din pusca, dar cateodata textilul se agata dupa capacul de la frana, chiar intra sub el putin, dupa ce lansez si incep sa recuperez... :(
Se mai poate face ceva , e pacat de ea...?
Asta e mulineta, si aici e defectul, va multumesc mult ptr. sfaturile voastre.
Numa' bine.
Imagine

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 01 Iun 2009, 21:52

nu are niste saibe de rezerva de pus sub tambur?
ar trebui sa aiba niste saibe de teflon care ridica tamburul.....asa ar trebui macar atenuata problema

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 02 Iun 2009, 04:58

Nu are nici o saiba...
O sa incerc sa gasesc eu vreuna.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 02 Iun 2009, 06:41

Da ai o problema piesa z este pentru bascula pick-up. Piesa e destul de greu de montat. Arcul se monteaza tensionat. Se aseaza in locas si intr-o pozitie putin execentrica de cum o sa fie in realitatea. Dupa aceea se preseaza urechea de pick spre ax. Aici e chestie de simt. Dupa ce o faci de cateva ori e mai simplu. Dar prima dat se chinui asta e adevarul. Cam acelasi principiul il au cam toate mulinetele, deci daca nu esti sigur pe tine apeleaza la cineva care a mai facut asta.
the angler is catching xxx, not by the lure

Scrie răspuns