Daiwa Capricorn sau Shimano Aero Stradic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Daiwa Capricorn sau Shimano Aero Stradic

Mesaj de Boghy » 10 Iun 2004, 14:23

Salut!Doresc sa achizitionez o mulineta si sunt intr-o dilema,nu stiu ce sa aleg intre Daiwa Capricorn si Shimano Aero Stradic :?: M-ar interesa parerile voastre mai ales daca aveti sau daca a-ti incercat vreuna din ele.Astept raspunsurile voastre.Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir intins!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Iun 2004, 14:44

Amindoua sunt mulinete excelente. Cind am astfel de dileme ma duc cu batul pe care o sa pun mulineta, si incerc cu amindoua mulinetele. O aleg pe cea care echilibreaza cel mai bine lanseta.
Daca te duci la adresa urmatoare o sa vezi un studiu comparativ a ambelor mulinete : http://www.tackletour.com/reviewshootoutcapstrad.shtm

Tudor

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 10 Iun 2004, 17:35

Salut Tudor! Multumesc mult pentru informatii.Am intrat pe http://www.tackletour.com/reviewshootoutcapstrad.shtm si se pare ca Daiwa Capricorn e superioara fata de Shimano Stradic.Treaba cu incercatul nu se poate pentru ca vreau sa o comand din afara.
Astept si alte pareri despre Daiwa Capricorn Vs. Shimano Stradic.
Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir intins!

angler
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 11 Iun 2004, 11:16
Localitate: Iasi

Mesaj de angler » 11 Iun 2004, 11:34

Inclin spre Capricorn. Am incercat intr-un magazin o mulineta Stradic si nu m-a impresionat, ba dimpotriva: jocuri mari la rotor si manivela, finisajul lasa de dorit...Capricorn nu mi-a cazut pe mana, dar am pescuit cu o Daiwa Laguna (adusa de afara-numai 80USD in catalog) care isi merita fiecare cent. In general dintre cele 2 firme aleg intotdeauna Daiwa.
...si pescuitul va va face liberi!

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 11 Iun 2004, 14:04

Trece-ma si pe mine la Daiwa.
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

ce bat sa-mi iau - orice parere (avizata) ar fi benevenita.

Mesaj de costica_fishing » 11 Iun 2004, 19:47

Dragi tovarasi!

Iata, pe scurt, situatia de fapt:

1. Marti (dupa amiaza), pe lacul (cred) Bezid, langa Targu Mures (daca va intereseaza revin cu informatii despre lac), dupa 15 minute de pescuit excelent ( am prins un salau, am avut alte 2 tzacuri - totul in max. 10 aruncari) am reusit sa-mi rup una bucata bat, se numele sau "Silstar", 2,40, actiune rapida, etc... (fiind vorba de un bat provided from Obor = 500.000 lei +TVA), este inutil de a vorbi de alti parametri teoretici. Pana la momentul respectiv, nu am avut ce reprosa "blancului" (scuzati expresia - data fiind provenienta) batului, dar nici nu a fost incercat cu vietati mai mari de 3 Kg, sau fir +0,25. Cu privire la celelalte elemente, dupa un an de folosire, mansonul de pluta de pe maner s-a largit, de unde un joc, la fiecare aruncare. Defectiune s-a remediat cu turnat superglue (5.000 lei tubul) intre "blanc" si maner. Deasemenea a capatat joc in imbinarea segmentelor, de unde i s-a tras si sfarsitul. Mentionez ca la momentul ruperii se agatase jigul si am tras in sus (pescuiam din barca, cu fir fluo de 0,25 - Okuma - cred - ceva cu eticheta verde, fara poze si cu un zig-zag/ 55.000 lei rola de 100 m/ merita banii luat de pe Bd. Ghencea). Pentru cei ce sunt interesati de pescuitul pe lac, arat ca toate trasaturile au fost la un grub galben fluo, cu sclipici, de 7 cm, montat pe jig de 5-6 g, aprope de mal, la aprox. 2 m adancime.
Batul s-a rupt la 5 cm deasupra imbinarii segmentelor, pe o portiune aflata intre matisarile picioruselor unui inel - inelul nr. 2. Nu imi pare rau de bat, ci doar de partida de pescuit ce a avut un sfarsit prea rapid.

In consecinta, caut asa ceva>

De folosit cu oscilante 6-15 g si jiguri 4-10 g, deci 5-20g este perfect.
2,40 pare OK si din barca si de pe mal.
cu inele prinse doar cu un piciorus.
Clasa ML, actiune rapida - cred ca ma descurc si la oscilanta. Cred ca ma idegraba folosesti un bat gandit pentru jiguri cu o oscilanta, decat invers.
No way telescopica!
No way fara sa na joc putin cu ea - macar in magazin.
O folosesc cu mulinete Daiwa Samurai 1500 7i sau Rainbow 1000.
Buget maxim 100 $.


Optiuni pana acum> Shimano Catana 2,40, ML, 5-20 g. Obiectiuni> la GIPO costa 2,4 mil, finisaj super OK, din mana. Problema este ca in catalogul Shimano, la 2,40 nu apare puterea 5-20 (apar 10-30, etc), deci putetzi explica? Exista modele care sa nu fie trecute in catalog, sau este o copie reusita (Made in China, dar nu pe vapor).
La Senzor, piata Crangasi, Shimano Catana 2,40 act 10-30 este 1,4 mil dar nu are acelasi finisaj - concluzie Fake? Explicatia lor este ca au alte adaosuri. Alte explicatii?
La Aquamania - niste Cabelas si Daiwa se inscriu in buget. Mi s-a spus clar ca ce este sub 10 mil sunt produse in China, in lohn, deci din materiale OK. Pot trai cu ideea. Sunt insa ceva mai elastice (actiune medie) si, fie 2,20 fie 2,60. Pentru nalucile amintite, vor ce lungime folositi?

Alti provideri? Eventual alti importatori pentru produse de sorginte americana, care eventual sa si aiba ceva pe stoc?

Apropos de Aquamania, ma simt cumva indatorat pentru sfaturile primite acolo. Oamenii sunt in tema. Mi-a fost recomandata o Cabelas de aprox. 2,60 m, aprox. 3 mil. Imi pare cam flexibila si cam lunga, folositi careva asa ceva?

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 15 Iun 2004, 12:40

Salut,
Catanele de la senzor le-am vazut prin februarie- martie. Nici nu ma mir ca sunt tot acolo. Sunt falsuri grosolane. P vremea aia aveau si un Fenwick UL, tot fals.
As avea mai incredere in Gipo, ca doar sunt importatori de Shimano.

Uite ce zic eu:
A. actiune rapida+monofilament
B. actiune moderata sau moderat-rapida cu textil

In rest, vorba lui Tudor: ia si mulineta cu tine si vezi ce echilibru are combo-ul.

respect,
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

zzzzz

Mesaj de eugen » 15 Iun 2004, 16:08

condoleante pentru lanseta!

mai exista un magazin pe care tree sa-l vezi, captain hook, in spate la mim team, diametral opus pe insula aia din intersectie, faci ocolul si-l gasesti tu. e unul mic tare dar poti vedea cate ceva. stiu ca nu e ok sa le fac reclama, dar am vazut ceva bete pe acolo si asta e bine. la mim tim o sa vezi niste bete berkley, unele mi-au provocat sentimente placute. cred ca n-ar fi rau sa te uiti si pe acolo.

o lanseta cabelas am eu si sunt multumit. la acqua mania am vazut cateva bete cabelas mai bune decat a mea. depinde ce ti-au recomandat baietii de acolo. sfatul meu este sa nu-ti iei pro guide chiar daca ei ti-o recomanda calduros, stiu ca din gama asta au multe si trebuie sa le vanda cumva, dar la calitatea aia nu se merita sa platesti costurile adaugate. eu zic ca e mai rentabil sa-ti iei un xxx eagle II sau un XML. la betele daiwa nu ma pricep, am vazut doar la dan un heartland care mi-a placut, daca gasesti merita luat. la fel, daca-ti place o shimano, la gipo nu cred ca-s fake-uri. dar s-ar putea sa fie cam scumpe alea care sunt si merita cumparate.

daca te intereseaza, stiu ca era un XML de vanzare la cineva din pitesti acum vreo luna, pret un pic sub cel de catalog daca nu ma insel, deci ai depasi bugetul cu putin (undeva pe la o suta de coco si un pic). era din ala cu greutati care se ataseaza in maner pentru echilibrare si de 7' (2.10), ma gandeam sa mi-l iau eu la vremea aia. nu stiu daca mai exista, dar pot sa aflu in caz ca ai nevoie.

in rest, sunt total de acord cu ce zice stefan, o moderat rapida pt textil si una fast sau extra fast pentru mono ar trebui sa gasesti. ca lungime nu cred ca ai nevoie de mai mult de 6'6" sau 7". eu unul nu mi-as lua o lanseta mai lunga nici pentru pescuit de pe mal, daramite din barca. dar fazele astea despre lungime si actiune depind un pic de fiecare, asa ca cel mai bine ar fi sa faci cum te taie capul.

in alta ordine de idei, daca mai stii ceva balti din apropierea orasului tg mures, poate imi povestesti si mie pe mail sau prv. am un amic acolo si merg uneori sa-l vizitez. iar el e total nepescar, nu stie unde sa ma duca.

ce zici, ma ajuti? sau macar spune-mi la ce sa ma astept daca merg in iulie pe balta unde ai zis tu ca ti-ai rupt silstar-ul, ca precis o voi vizita. alta nu stiu cu salau in zona mures si nici prieteni pescari n-am pe acolo. :)

fir intins!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Multumesc!

Mesaj de costica_fishing » 15 Iun 2004, 19:16

1. scuze pentru ca mesajul era off-topic.
2. multumesc pentru sfaturi. Le consider super utile si o sa caut si la Capitan Hook (am fost acolo sambata dat era inchis).
Precizez ca pescuiesc cu fire mono, 0,25. Totusi, pentru ca imi sta in fire sa cercetez, intreb: la bete nu se aplica "ce nu se indoaie se rupe". Extrafast nu inseamna mai multe sanse de rupere (desi mi-am jurat ca nu mai trag ca prostu')?

Referitor la pescuit in jurul Tg. Mures, intrucat luni, 21 iunie voi fi din nou acolo, o sa revin cu informatii mai precise. Mentionez ca, in delegatie fiind am la dispozitie un timp foarte limitat. Deci pot incerca cel mult doua balti, a cate 3-4 ore fiecare.

Informatii suplimentare cu privire la balta Bezid> Locatie: pe drumul national Sighisoara-Tg. Mures, aprox. 13-15 km inainte de Tg. Mures, in localitatea Balauseri, se face dreapta catre Sangeorgiu de Padure, se tine drumul (aprox. 8 KM) pana la o intersectie din mijlocul unei localitati. In intersectie, drumul care merge inainte (catre Cristoduru Secuiesc ori something) se abandoneaza si se ia in jos. Dupa aprox. 2 km, dupa intersectia cu calea ferata, drumul devine de tara, alti 2-3 km si ajungem la baraj. La baraj, cu paznicul se aranjeaza de barca. Marea majoritate a barcilor "sunt private". Contra 50.000 pe ora se poate aranja cu paznicul, pentru o barca. Pescuitul este cu taxa AGVPS, care mai controleaza in week-end.
Ca locuri, am prins pe malul cu paznicul, aprox 100-150 de metri catre "coada" lacului (are 7-8 km lungime), la aprox. 20 de metri in larg unde sunt niste ragalii in apa si dea lungul pragului. Cel mai bine se prinde cica, pe partea opusa cabane, la aprox. 50-100 m de baraj, intr-un loc cu pietre (bolovani) pe fund. Toata lumea da la pestisor dupa salau, pe fund. S-ar fi prins si de 9 Kg. Cam atat, si nu urez nimic!

Am mai incercat saptamana trecuta la Iernut. Referintele de pe pescuitul.ro erau adevarate. Mizerie garla, si unde era mai curat, nu te puteai apropia de apa din cauza stufului.

Saptamana viitoare vizitez Faragau. Cica exista STIUCA. Drumul de Reghin >Sangeorzu de Mures>Dumbravioara>Glodeni>Tordal>Faragau.
Vedem!

Eu sunt din Bucuresti. Dar prefer sa nu pescuiesc in weekend, in prejma Bucurestiului ca nu aud broastele din cauza lui Adrian si Guta.
Prefer sa fug 150 de km, pe Dunare, la Capidava, sau dupa, la Canalul 5, etc.

Am mai gasit un loc dragut pe Dunare, dupa Slobozia, la Spantov (aprox. 110 KM). Dunarea face un brat si un golf. Inainte de paste, ataca avatul, la suprafata.
Liniste, curat nimeni duminica la ora 14,00.
AM fost de 1 mai - tot satul era acolo.

Ieri am pescuit pe Siret, pe acumularea de la Racatau - 20 km de Bacau.
Pe canalul de fuga, dupa uzina, am prins ceva salaiasi, la acelasi grub galben fluo cu gliter - de la Aquamania. O sa imi cumpar numai de acolo. Am cumparat anul trecut din obor si pareau OK. Nu am prins nimic la ei, iar anul asta deja sunt tari, lipsiti de elasticiatate.


Cu respect, si poate facem un pescuit impreuna. Sunt sigur ca am ce sa invat.

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 15 Iun 2004, 22:09

Salut Costica! In legatura cu lanseta pot sa-ti dau si yo cateva informatii.In legatura cu Senzorul din Crangasi am fost acum o saptamana si aveau niste combo-uri de la Basspro.Cred ca aveau o Daiwa,un Browning,un Shakespeare(originale nu fake-uri) si inca cateva pe care cred ca merita sa te duci sa le vezi.Mentionez ca se incadrau in bugetul tau.
Totusi daca vrei neaparat o lanseta de ce nu ti-o comanzi din afara de la Basspro sau Cabelas?Preturi mai mici si calitate superioara celor din tara,singurul dezavantaj fiind cele 10-20 de zile pe care le astepti dar care cred ca merita.
Sper sa-ti fie de folos informatiile mele.Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir intins!

Scrie răspuns