buzzbait

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 03 Feb 2009, 19:55

voi reveni in weekend cu detalii :) intentionez o partida de pescuit numai cu buzzbaituri, spinner baituri & many shits from America, Japan :lol:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 03 Feb 2009, 21:37

CataZander scrie:Acuma stiu ca ma intind :) eu unul am pescuit cu spinnerbait la stiuca si pot sa zic ca au fost zile cand a facut diferenta :wink: insa cred ca buzzbaiturile alea ar fi ceva teribil!
Uneori, intr-adevar spinnerbaiturile sunt mai eficiente decat alte naluci la stiuca. N-as putea zice acelasi lucru despre buzzbait-uri insa. Am vreo doua prin trusa, am prins catziva bassi dar fara sa insist mult. De regula dimineatza la prima ora, in lunile calde se arunca relativ mai frecvent. Daca vrei ceva de suprafatza care in cazul meu a dat rezultate mai bune decat buzzbaitul - incearca Heddon Torpedo pt stiuca.

Am vazut prin magazine un buzzbait cu elicea mult mai mica - arata promitzator - fiind mai putzin reactiv si zgomotos. Cred ca era de la Daiwa daca-mi aduc bine aminte. Am un amic care le foloseste si spune ca ar prinde mai bine decat cu Booyah. Zice ca prinde mai frecvent decat cu cele cu profiluri mai mari si mai multzi pesti in acelasi loc, in sensul ca ii sperie mai putzin.

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Mesaj de ococi » 03 Feb 2009, 21:48

CataZander scrie:Acuma stiu ca ma intind :) dar ceva informatii daca ati pescuit careva la asa ceva si cam ce ati prins....si daca stiti vreun magazin in tm unde as putea gasi as fi mai mult decat fericit :D eu unul am pescuit cu spinnerbait la stiuca si pot sa zic ca au fost zile cand a facut diferenta :wink: insa cred ca buzzbaiturile alea ar fi ceva teribil!
Trebuie sa recunosc ca am incercat de 2 ori la buzzbait; rezultatul: zero. Nici un atac, nimic.
Le-am testat la Minjesti si in Delta. Trebuie sa recunosc ca am incercat un singur model - cu palete de plastic. Sunt zgomotoase dar nu foarte - depinde cum le recuperezi; ale mele nu au mai mult de vreo 6-7 g - ,,no name" luate din Germania. La recuperare rapida si cu varful lansetei langa apa reuseam sa le bag de tot sub apa - canci zgomot dar turbulenta ramanea.
Poate nu stiu eu sa le folosesc; mai incerc. Oricum intentionez sa mai achizitionez si sa mai incerc si alte modele.

Spinnerbait-ul este alta chestie: am luat stiuca si biban.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Mesaj de ococi » 03 Feb 2009, 21:50

Ionut the carp scrie:voi reveni in weekend cu detalii :) intentionez o partida de pescuit numai cu buzzbaituri, spinner baituri & many shits from America, Japan :lol:
Ionut

Vrem poze cu stiuci cu rahaturile alea din Japan/ America in gura.

Manu
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 03 Feb 2009, 22:13

Mie mi sa pus pata pe ele dupa ce am vazut la un prieten un film luat de pe ceva site maghiar.pescarul din film pescuia cu ceva de genul buzzbaitului si ce facea cu stiucile era icredibil :shock: stiucile respective ori nu mancasera de un an orierau dresate ca veneau din larg pana la 20-30cm de mal sa atace chestia aia. pur si simplu nu-mi venea sa cred :o era prea de tot si cand am vazut buzzbaiturile astea pe site miam dat seama ca la asa ceva dadea respectivul :wink:

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 05 Feb 2009, 19:38

Posed cateva buzzbait-uri din cele de pe link-ul dat de CataZander si le-am si incercat in cateva randuri in ape care tine stiuca. Doar doua atacuri am avut tot sezonul trecut si acelea destul de anemice.
Agregatul face scandal destul de mare si se preteaza la stiuca si eventual somn, dar are un dezavantaj: evolueaza doar in pelicula apei, fiind foarte usoare. Am lestat unul cu plumb tip "glonte" ca sa coboare mai jos. Nici un rezultat. In schimb spinner-baitul mi-a adus cateva stiuci mai rasarite la sedinta foto pe malul garlei.

Scrie răspuns