Reconditionare twistere

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 27 Ian 2009, 21:41

Am avut si eu o problema de genu' asta cu niste soparle de la Ko-Man-Chi sau Yum (nu-mi amintesc exact). Corpul era maro sau negru iar coada in nuantze galben sau verde glow.

Cand dau dupa bass pe carlige offset, nu-i nici o problema. Bass-ul le inghite cu totul, cat or fi de mari. Daca insa inaintea bass-ului o bungheste un panfish - asta fix la coada se repede si o amputeaza instant direct de la lipitura.

N-am insa rabdare sa le bricolez pe balta asa ca...la gunoi cu ele.

Am un amic insa, care lucreaza la un magazin de tackle. In ciuda faptului ca are suficiente silicoane, cand ajunge pe balta - primul lucru pe care-l face - ia cateva gruburi de diferite culori, le taie cozile si, cu ajutorul brichetei cum au mentzionat si antevorbitorii, face combinatzii de n luate cate m. E si asta tot un fel de flytying :wink:

A, am uitat sa spun ca inainte de asta baga termometrul in apa - vede daca temperatura e ok si daca are rost sa scoata sculele din masina, apoi se uita la ceasul de mana Casio cu solunar, iar abia daca toate conditziile teoretice ideale sunt indeplinite, se apuca de tunat silicoane.

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 27 Ian 2009, 22:45

Domnilor, multumesc de raspunsuri. Se pare ca aparent banala bricheta a rezolvat problema. Am folosit o bricheta "anti-vant" cum a sugerat si toni f si treaba e oarecum simpla. Chiar nu ma gandeam ca se pot "repara" asa de usor cauciuce deteriorate.

PS. Vazand ce usor se lucreaza cu materialul din twistere, sub actiunea focului, ma gandesc sa imi tunnez cateva :twisted:


@ adrian frunza
Modelele in doua culori, au avut randament bun in anumite ocazii, insa efectiv modelul cu "problema" nu l-am prea folosit caci pe Dunare aveam tot timpul alte modele "mai prinzatoare". Acum vroiam sa le folosesc pe un lac...si am vazut ca sunt cam handicapate.

Multumesc inca odata.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 28 Ian 2009, 18:19

S-ar putea sa te inseli , acum vreo cateva luni cineva mi-a adus un prospect in care erau prezentate modele de tigla acoperita cu plastisol,acolo spunea ca sunt facute in tara . Am sunat la numarul de telefon de pe prospect si o tipa mi-a spus ca nu vind decat tigla nu si plastisol(nici nu stia ce e ala) dupa cateva incercari am renuntat si am rugat un prieten care mi-a adus din Franta 1kg. Daca tu ai cum sa te informezi mai bine si afli ceva poate imi spui si mie.

Numai bine...

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 28 Ian 2009, 18:22

Scuze ii raspunsesem lui Terrybill

Numai bine...

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 28 Ian 2009, 18:23

inca o data iti spun, plastisol DE TWISTERE ... NU se gaseste in Romania.
am impresia ca nu intereseaza pe nimeni sa produca asa ceva.
am eu mostra de plastisol de romania, care...,nu merge de nici o culoare.
e tare precum cauciucul. e pt invelit manerele la scule si e aderent.
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 28 Ian 2009, 18:31

Da, cred ca ai dreptate ,la asta nu m-am gandit,in prospect spuneau ca aceasta nu poate fi deteriorata de grindina,si m-am gandit ca poate poate.

Numai bine...

Scrie răspuns