laguna 480

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 07 Feb 2009, 12:39

luata de unde?
near the beer

Avatar utilizator
silvian2007
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 21 Noi 2006, 22:07
Localitate: Braila

.

Mesaj de silvian2007 » 07 Feb 2009, 15:49

din Anglia.Se mai platesc vreo 200 si ti-o trimite acasa.Am pe cineva acolo care a facut comanda, nu ca nu s-ar putea face si de la noi.

braileanul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 22 Aug 2007, 14:12
Localitate: Braila

Re: . Laguna 480

Mesaj de braileanul » 22 Mar 2009, 08:20

silvian2007 scrie:Multumesc pentru raspunsuri.
Ideea e ca nu prea gasesc aceasta barca s-o cumpar de la cineva, adica s.h. ca noua, nu prea m-as incumeta.Ieri am fost la spat- galati si am luat niste pliante de acolo, am vazut barca, am vb cu lumea.Una peste alte, Laguna 480 costa 1400 euroi.Cam mult dupa parerea mea.Am observat ca este cam subtire in "carne" iar la una care era intoarsa pe mal in port la Braila, am observat ca din cauza valurilor, burta ii era deformata sau altfel spus, putin concava, lucru care m-a pus pe ganduri.
As lua una mai veche, nu prea grea dar sa aiba materialul ceva mai rezistent dar nu stiu ce.
Imi trebuie pentru pescuit si plimbare cu familia.
Precizez ca am motor de 15 cai in 4 timpi, honda.
Concavitatea despre care vorbesti nu este de la valuri, nu este o deformare a barcii, ci pur si simplu asa este modelul!!! Este facuta asa, pentru a o ajuta sa gliseze mai bine.

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 24 Mar 2009, 16:30

Kingfischer scrie:La puncte slabe sau momente neplacuta as mai mentiona momentul in care pe canale mici (gen Sontea ) sunt depasit din spate de ambarcatiuni care sunt si mai mari si mai puternice, care-mi arunca valul din siaj in barca. Nasol e ca in momentul in care canalul e ingust (7-10m) si cel care depaseste din spate pozitionat pe mijloc si te forteaza sa te strangi intre el si mal cu alte cuvinte te cam prinde la inghesuiala daca nu reduce, si sunt multi care fac asta
Eu am o laguna si am patit la fel. :evil:

Pe de alta parte, am si o barca mai mare si mai rapida, si am fost in postura cealalta. Vrand sa depasesc o barca gen laguna, am incetinit ca sa nu le fac baie. Cand am incetinit, barca a iesit din glisaj si nu l-am mai putut depasi. In plus, valul facut, era chiar mai mare decat cu barca glisata. Ca atare, am accelerat, am pus barca in glisaj si am depasit. Tot n-a fost bine. Valul meu n-a fost prea grozav pt. ceilalti. Nu le-am bagat apa in barca, dar nici mult nu mai aveam.

Presupun ca cel mai bine ar fi sa se interzica barcile mari pe canalele mici din delta.

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Mar 2009, 21:41

Laguna 480=cea mai proasta barca posibila,instabila pe valuri,borduri mici,stabilitate redusa,cele mai multe accidente pe Dunare.
Laguna 430= prea scurta, insuficient de lata.
Exista totusi 2 variante: Black Sea Fishing(www.motors-boats.ro) si Lotus(www.dunareanautica.ro).
Va spun din experienta,sunt din Galati de la Dunare, am avut multe barci,acum am un Forward 520.

Scrie răspuns