Berkley Fireline

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 12 Ian 2009, 20:19

Fireline de 6 smoke am eu, se cam scamoseaza da e un fir bun. Nu pot sa-l compar cu PP la aceleasi grosimi caci PP folosesc doar de la 8 lb in sus.

Fireline parca fuge mai usor prin inele (sau asa mi se pare mie) dar PP e mai rezistent in timp. Dintre cele doua fire cel mai des folosesc PP.

Oricum eu dau cu ata aproape tot timpul cu leader de fluorocarbon sau mono deci nu prea e cazul sa scamoseze prima parte foarte tare..... si nu mai dau ever cu rotative pe multifilament.
Imagine

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 12 Ian 2009, 22:07

La aceeasi grosime Power Pro e mult mai rezistent fata de Berkley Fire Line. Insa la Power Pro daca nu ai o mulineta care sa aseze bine firul pe tambur, o sa-ti faca "funde" in lanseu. Berkley nu este asa de "pretentios".

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 12 Ian 2009, 23:04

Mi-au venit rezultatele de la micrometru (m-au interesat primele trei zecimale):

Seaguar InvizX 4lb: 0.167, 0.165, 0.165, 0.166, 0.165 mm

Berkley Fireline Crystal 6lb: 0.202, 0.187, 0.220, 0.221, 0.213, 0.189, 0.210 mm

Cum banuiam dupa ce le-am pipait: Seaguarul este superb si la specificatii (pe rola scrie 0.165mm) pe cand Fireline Crystal este o "tzeapa" (pe rola scrie 0.15mm). Ce magari pot sa fie
:( !
Prietenul care mi l-a masurat mai scrie: "La microscop se vad la firul gros, din loc in loc, un fel de umflaturi asemanatoare cu nodurile de la betele de bambus (si la mina se simte
rugozitatea); firul transparent are suprafata mult mai neteda si este
uniform."
El se refera, bineinteles, la Seaguar ca fiind "firul transparent". Bine, acum nu-i de mirare ca multifilamentul nu-i perfect neted, dar nici chiar asa... Si l-am luat nou, sigilat...ce departe-i de specificatia de 0.15mm, incredibil :( !

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 13 Ian 2009, 13:31

baga la teste niste power pro si vei vedea textilfara umflaturi la microscop.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 13 Ian 2009, 13:47

probabil toate impletitele sunt mai uniforme decit fuzionatele

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 13 Ian 2009, 14:05

Michael scrie:baga la teste niste power pro si vei vedea textilfara umflaturi la microscop.
Nu stiu daca-i chiar asa, am patit-o la 10 si 15 libsi cu power pro.
Nu toate rolele, trei bulkuri din doispe, de 1500 yarzi.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Torescu Octavian
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 20 Dec 2006, 15:28
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Torescu Octavian » 14 Ian 2009, 23:52

pescuiesc cu 4lb de vreo 4 ani si pe balta si la dunare si am avut satisfactii deosebite.salai si somni pana in 5 kg si peste 5 kg.dau cu fuzionat in locuri mai curate unde i mi permite.echipamentul tre sa fie adecvat pentru firul asta.tamburul mai slabut la tepe si nu pompat cand dai pestele afara.in rest diferenta este mare intre fuzionat si multifilar.parerea mea

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Raspuns de la Berkley

Mesaj de aditud » 21 Ian 2009, 17:32

"Adrian,
See below for feedback I received on this




Nissa,
I have attached the file listing the US sizes and diameters and equivalent sizes for Fireline Original Fused superline. This is how the line is marketed in the US. Line diameters of Superlines are difficult to measure consistently from method to method, from person to person, and company to company because they are soft, flexible, and not round. The stated diameters better represent how the line acts and feels in typical fishing applications.

The diameters you listed below (probably came from me) lists a different method of measuring diameters that typically shows the line larger than actual.

What we need to tell the public is what is published in our Marketing literature.

Thank You,
Joe


Joe Meyer, PE
Product Development Manager - Superline"

Deci, fratilor, in caz ca nu v-ati prins deja, n-o avea el firul 0.15mm (cum scrie pe el), dar asa "se simte" in aplicatii. :wink: Daca nu-l simtim de 0.15mm in aplicatii, inseamna ca suntem "nesimtiti"?! Dupa toata tevatura asta macar ma pot "lauda" c-am atras atentia managerului PD de la Berkley :lol: Pe scurt, ei recunosc ca firul are peste 0.19mm (cum mi-a scris aceasta Nissa la inceput), dar, ce naiba mai baieti, se poarta ca unu' de 0.15mm. Asta pentru ca e "moale", "flexibil" etc. :roll:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 31 Ian 2009, 20:44

A aparut recent Berkley Fireline Braid! L-am vazut azi la expozitzia de vanatoare si pescuit din Montreal. Arata bine. Nu stiu acuma daca respecta diametrul inscris pe pachet, dar pare OK.

http://www.berkley-fishing.com/prod.php?k=124927&u=FBFS

Deasemeni, am vazut alt textil nou Stren Sonic, tratat cu nu stiu ce chestie ("GLIDECOAT") ca sa alunece mai bine prin inele. Parca arata mai bine decat precedentele serii.

http://www.stren.com/prod.php?k=10321&s ... 1140787%29

Scrie răspuns