Transport lanseta cu avionul din US - este voie?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Transport lanseta cu avionul din US - este voie?

Mesaj de gizmo » 06 Ian 2009, 22:20

Salutare,

as dori sa stiu si eu daca este voie sa iei o lanseta (2 buc) in avion in US.

Multumesc,

Mark

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 06 Ian 2009, 22:38

In general da, mie mi-au fost aduse lansete asa, din US.
Dar cel mai bine e sa vorbesti la compania de transport aerian.
Musai sa le bagi in tub cat mai solid.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 06 Ian 2009, 22:39

este voie cum sa nu dar se plateste o taxa separata ptr fishing & sports items care este cam mare din pacate. Totul depinde de firma aeriana unde se cumpara biletul (trebuie mentionat de sculele de pescuit).

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 06 Ian 2009, 23:08

io mi-am dus - adus din Anglia... lansetele in tub, platit taxa pt echipament sportiv....nici o problema... da a fost foarte funny cand m-a oprit unu la aeroport in Bucale, la check - in... ma intreaba tipu ca ce am metalic in bagajul de cala si ma pune sa desfac toata valiza... i-am raspuns politicos ca am naluci.... :lol: nu vreau sa va mai spun ce a urmat.... :lol: se uita tipu ca broasca la bordura la mine, jiguri, linguri si voblere...nu neaparat in ordinea asta... :lol:

Avatar utilizator
RaresDumitru
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 14 Iul 2005, 09:36
Localitate: Toronto - Canada

Mesaj de RaresDumitru » 06 Ian 2009, 23:09

Salut,

in avion cu tine nu cred ca e voie, ca tre sa incapa in compartimentul de sus si nu cred ca incape. In plus trebuie sa fie impachetata ca lumea, ca ceilalti isi arunca gentile peste si ajungi cu ea in 4 bucati nu 2.

Cind am venit in Canada, mi-am adus betele de pescuit cu mine si mi-am cuparat o husa speciala de plastic, cu interior de spuma si loc special de mulinete, voblere, etc. Nu a fost exagert de scumpa, cam 100 RON de la Energofish din Cluj. Faza e ca aveam multe bagaje si am platit pe o caciula de bani extra ca sa mi-o ia in cala avionului. Si mi-au si pierdut-o pe drum incoace, am primit-o dupa 3 zile.

Eu zic sa te interesezi la compania aeriana cu care zbori, ca au diferite reguli, aici in Canada e destul de nasol sa cari bete din cauza dimensiunilor.
multi, mari si desi

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 06 Ian 2009, 23:56

Din US in tara, am platit la Lufthansa 1 bagaj extra (1 tub protectie cu 3 lansete) 75 USD. In sens invers insa se platea aceeasi suma, dar in EUR ...

N.B. nu o poti lua cu tine in avion (bagaj insotit), merge obligatoriu la cala.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 07 Ian 2009, 06:40

fff scrie:Din US in tara, am platit la Lufthansa 1 bagaj extra (1 tub protectie cu 3 lansete) 75 USD. In sens invers insa se platea aceeasi suma, dar in EUR ...

N.B. nu o poti lua cu tine in avion (bagaj insotit), merge obligatoriu la cala.
Ok. Si eu vreau sa-mi aduc o lanseta sau doua la vara-n tara din US. Cum calatoresc cu copilul si sotia, vom aveam voie cu o gramada de bagaje, deci sunt sigur ca tubul nu va fi extra. Vreti sa spuneti ca, chiar si asa, tot va trebui sa platesc in plus? La urma urmei, eu nu planuiesc s-o declar la compania aeriana, oricum nu va fi noua/sigilata, asa ca nu ma voi complica.
Eu am transportat odata la o conferinta un poster intr-un tub de aceleasi dimensiuni. Am zburat de la Pittsburgh la Paris si nu m-a-ntrebat nici naiba ce am in tub: in plus, l-am tinut cu mine tot timpul, ca bagaj de mana.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 07 Ian 2009, 07:56

M-am interesat si uite ce-am aflat: regulile depind, intr-adevar, de linia aeriana. De exemplu, Air France nu percepe nicio taxa in plus pe lansete daca sunt puse intr-un tub nu mai lung (sau mai greu) decat cel mai lung (sau cel mai greu) admisibil bagaj normal. Adica ai voie gratis cu doua bagaje de maxim 23kg fiecare si maxim 158cm lungime. Daca tubul cu lanseta este in plus pe langa aceste doua bagaje si are mai putin de 158cm lungime (de expemplu tubul in care voi transporta Spinmaticul meu de 2.30m si poate inca o lanseta are numai 130cm), atunci te taxeaza ca la un extra-bagaj normal (nu conteaza ce-ai in e--sau cate lansete ail).
La KLM (Northwest din US) e putin diferit:

"Fishing Equipment
Fishing equipment is accepted as checked baggage only. Northwest accepts one set of fishing equipment (two (2) rods with reels, creel, net, pair of boots and tackle box) as one (1) piece of baggage included in the baggage allowance.

Fishing pole containers must not exceed 120 inches. The fishing rods, creel, landing net and boots must be properly encased. The tackle box must be sealed or locked."

Deci, la astia tubul poate sa aiba peste 2.5m si e OK. Tot asa, nu platesti nimic in plus daca tubul este unul dintre cele doua piese de bagaj. Daca este pe langa, atunci te taxeaza usturator, la $150 (daca declari ce-ai in el). De asemenea, nu poti avea mai mult de doua lansete in tub (daca tubu-i in allowance).

Ma rog, ideea e c-ar fi bine sa nu calatoresti singur si sa ai pe cineva cu mai putine bagaje, ca sa poti "distribui". De exemplu, cum ziceam mai sus, eu vara-n tara merg cu sotia si copilul, toti trei pasageri platitori si niciodata n-am carat mai mult de 4 valize (chiar 3--daca-s mari si pline la limita) cu toate ca avem dreptul la 6. Asa ca, am loc cu tubul la allowance.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 07 Ian 2009, 08:25

Am adus personal din state doua lansete(6,6' si 7') fara nici un tub,doar invelite intr-o bucata mare de vinilin prins cu elastice(genul celor folosite la bani).Precizez ca le-am tinut in mana langa scaunul din avion.Am schimbat trei avioane si nu am avut nici un fel de problema.De la New Orleans la Miami(America Airlines) nici nu m-au bagat in seama,de la Miami la Paris(Air France) am fost intrebat de ce le tin in mana si nu le dau la cala??am raspuns ca sunt foarte sensibile!Iar de la Paris la Bucuresti(Tarom) m-au intrebat daca le aveam cand am plecat si\sau daca sunt noi.Am raspuns ca nu.Si gata.

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 07 Ian 2009, 10:31

eu cand am venit din state an platit 80$ din anchorage in huston pentru un tub cu 4 lansete(mi s-a spus ferm si fiind vb de stat in care toata lumea vine la pescuit si vanatoare nu prea poti sa te sucesti)...mai aveam 3 avioane care apartineau de 2 companii( asa am prins la reducere bilete, stiu ca e aiurea :))) pana ajungeam la bucuresti si daca plateam la fel ma scoteam :lol: :lol: ..pur si simplu am rugat politicos personalul companiilor daca pot sa le iau cu mine iin avion si sa le pun in "over head compartment" , adica in compartimentul deasupra capului...lansetele aveau toate 8.6' , 2 bucati...cand am ajuns in amsterdam(plin de romani care mai de care cu zeci de bagaje) personalul KLM era mai tupeist, mai iritat de multimea de bagaje si puhoiul care mereu iilua cu asalt, care sa se urce primul...si cu un an in urma am adus lansete de 6.6 si 7' si nu se luase nimeni de mine pana acolo dar mi- au zis sa le pun in cala...le-am explicat ca sunt fragile(atunci nu aveam tub rezistent) si ca au loc in compartimentul deasupra capului si deabia m-au lasat....in al 2-lea an cu alea de 8.6 ma asteptam la probleme...cand sa intru in avion iar povestea cu cala...atunci le-am explicat ca sunt client KLM de mult timp si ca vin din Alaska cu avionul si am schimbat mai multe avioane si mereu am avut voie sa le iau cu mine dar in fiecare an am probleme in Amsterdam, ca aici se fac mereu discriminari...cand au vazut ca m-am aprins au trimis pe cineva cu mine in avion sa vada daca au loc si m-au lasat... avion mai "compact" :lol: ca amsterdam-bucuresti cu greu mai vezi..depinde pana la urma de personalul de la poarta de imbarcare si de politica firmei. :lol:

Scrie răspuns