COMPARATII

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 26 Noi 2008, 14:46

Ma bucur ca topicul a avut asa un succes ! ( in 3 zile: 1000 vizionari si 28 de raspunsuri - nu scurte ). Problema prezinta interes !

Cu riscul de a-mi arata inca odata nestiinta, propun un sistem de caracteristici cu care sa putem face comparatii:
la bete de pescuit:
1. pretul ( la Bucuresti)
2. lungimea
3. greutatea
4. numarul de tronsoane
5. compozitie blanc
6. compozitie miner
7. lungime miner
8. mandrina ( tip, fel ?)
9. inele ( ce fel )
10 numar inele
11. actiunea
12. greutate naluca
13. fir recomandat
14 are tub ?

La mulinete nu m-am gindit.

Desigur, aceasta insiruire poate fi mult imbunatatita.

Poate ca un e-comerciant doreste sa-si ajute clientii in alegerea sculei !

La Sacalaia, vineri va fi soare si 7 grade !

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 26 Noi 2008, 20:36

@Pop Vasile
Tu nu vrei sa pescuiesti,tu vrei sa te lauzi si sa ai totul ca la carte.
O sa vezi pe balta ca atunci cand ai totul perfect, nu o sa prinzi peste, de obicei asa se intampla!
Si o sa improvizezi pe marginea garlei si vei avea succes!
Macar invata ca la pescuit nu exista legi,teoreme si leme,exista doar niste reguli care nu se aplica intotdeauna, parerea mea!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 27 Noi 2008, 03:24

E impropriu spus :- Daiwa stie mai bine sa faca angrenaje ca Shimano .In fabricile lor doar se ansambleaza toate acareturile produse pe te miri unde in lume.Bineinteles ca proiectul initial si pe subansamble a fost conceput de ei dar trimis mai multor producatori ce au cistigat o licitatie,ma gindesc.Poate roata dintata din Stella ta a fost facuta la Zarnesti ,Cugir ,Quang-Zhou sau Antananarivo , imposibil de aflat. :roll:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 27 Noi 2008, 09:48

@Razvan.....Restul mulinetelor cu traditie aveau sediu in Europa nu in Japonie, unde treditia.....cere perfectiune :D

Vasile....Nu cred ca o sa-ti dea nimeni raspuns la atatea caracteristici.

1. O lanseta care are TUB de protectie, din experienta mea....se numeste lanseta de fly....inca nu am vazut o lanseta de spinning/casting de calitate cu tub.....cel mult cu o husa. Este o investitie in plus....care dupa parerea producatorilor nu merita(mai bine iei alta cand ti se rupe in portiera de la masina:D). Singura lanseta cu tub pe care am vazut-o era un ceva a carei denumire se termina cu SPIN care nu costa mai mult de 150RON.....ceea ce spune foarte multe despre continutul tubului(tubul probabil ca era mai scump).

2.Lungimea e o chestiune de preferinta sau o alegi in functie de apa pe care pescuiesti sau cum pescuiesti pe apa respectiva.

3. Greutatea.....cu cat platesti mai mult cu atat e mai riscant sa cumperi ceva mai usor decat o pana, atat la mulinete cat si la lansete :roll:

......................................................

Daca intri in discutii cu lansete....vei vedea ca te vei lovi de doua tabere: cei care prefera betele japoneze (JDM) si cei care prefera betele americane. Care sunt mai scumpe?! te las pe tine sa descoperi :)

Deci pana la urma urmei....totul se reduce la preferinte si mai apoi la alte cele....

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 27 Noi 2008, 10:11

Andrei scrie: @Razvan.....Restul mulinetelor cu traditie aveau sediu in Europa nu in Japonie, unde treditia.....cere perfectiune :D
Andrei, fii sigur ca si acolo firmele se infiinteza, au o perioada de dezvoltare, de expansiune, isi ating apogeul, intra in declin si in cele din urma se desfiinteaza. Asta e mersul firesc al lucrurilor. Chiar si in Japan, nimic nu e vesnic. :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 27 Noi 2008, 10:24

@Andrei
Et Skill I are tub :)
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 27 Noi 2008, 12:08

Tu nu vrei sa pescuiesti,tu vrei sa te lauzi si sa ai totul ca la carte.
O sa vezi pe balta ca atunci cand ai totul perfect, nu o sa prinzi peste, de obicei asa se intampla!
Si o sa improvizezi pe marginea garlei si vei avea succes!
Macar invata ca la pescuit nu exista legi,teoreme si leme,exista doar niste reguli care nu se aplica intotdeauna, parerea mea!
al dreaq de bine spus aici...totul se rezuma la banii pe care vrei sa i bagi in echipamente si in stilul in care vrei sa pescuiesti apoi...gume, table, plastice.......aici depinde de ce peste alegi sa pescuiesti si cum

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 27 Noi 2008, 13:11

Am mai multe lansete de spin cu tub. Exista o gramada de modele pentru voiaj care se vand toate cu tub de transport.

Tudor

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 27 Noi 2008, 17:27

subscriu la ce zice turor, sunt cateva lansete care vin cu tub de protectie, cel putin la shimano mai toate au. e vb de tub propriu personalizat cu numele lansetei si alte caracteristici inscriptionate pe el, nu tub dinala in care primesti o lanseta prin colet.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 27 Noi 2008, 19:31

Jonin scrie:@Pop Vasile
Tu nu vrei sa pescuiesti,tu vrei sa te lauzi si sa ai totul ca la carte.
O sa vezi pe balta ca atunci cand ai totul perfect, nu o sa prinzi peste, de obicei asa se intampla!
Si o sa improvizezi pe marginea garlei si vei avea succes!
Macar invata ca la pescuit nu exista legi,teoreme si leme,exista doar niste reguli care nu se aplica intotdeauna, parerea mea!
Pentru multi faptul ca au cele mai scumpe scule-i face sa creada ca sunt si pescari. :lol: Am intalnit baieti de astia care uitau sa mai si pescuiasca,le era de ajuns sa stea si sa-si laude sculele :lol1: ,iar cand pe partea cealalta un pusti localnic scotea o frumusete de stiuca,fara cine stie ce bat,strigau:"uite ba si la sarantocul ala".De fapt in mintea lor ingusta habar nu au avut de faptul ca acel copil le-a aratat ce inseamna sa fi cu adevarat pescar.El cred ca habar nu avea ce inseamna Stella,Certate sau alte fineturi :lol:

PS:La Shimano lansetele Lesath au tub protector din fibre de carbon si capac inscriptionat.

Scrie răspuns