Ajutor. Alegere scule.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 18 Noi 2008, 16:54

Daca dai la Dunare ce faci cu 2.40m?
N-am inteles niciodata de ce pun 10 inele pe un bat de 2.40 m.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
popas
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 18 Noi 2008, 11:11

Mesaj de popas » 18 Noi 2008, 17:14

Jonin scrie:Daca dai la Dunare ce faci cu 2.40m?
N-am inteles niciodata de ce pun 10 inele pe un bat de 2.40 m.
Am specificat ca dau pe lac (privat, intretinut, populat), nu pe Dunare, iar 2.40 pt. mine este calea de mijloc (desi stiu ca in pescuit nu exista acest cuvant).

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 18 Noi 2008, 21:47

Numarul de inele este cam direct proportional cu actiunea blancului. Cu cat e mai fast cu atat are inele mai multe. Este lanseta Daiko de 6', adica 1,80 cu 9 inele si este lanseta de lingura de 2,70 Byron cu 5 inele. Dupa mine cat mai multe atat mai bine :) mai ales la salau.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 18 Noi 2008, 22:29

@popas
iar 2.40 pt. mine este calea de mijloc (desi stiu ca in pescuit nu exista acest cuvant).
Exista de toate in pescuit,stai linistit,asta e si chestia nasoala sau/si frumoasa,ca nu exista reguli.

@Tristian
Stiu,dar personal nu imi place asta,intotdeauna mi-a placut sa am inelele cat mai mari si cat mai putine.
Arunci mai departe si cand curge apa se agata tot felul de mizerii pe nylon,iar cand mulinezi poti sa scoti carligul afara(ma refer la pescuitul la crap sau caras) ,pe cand daca ai inelele mici,mai ales cel din vf,trebuie sa te opresti din mulinat si sa cureti mono-ul si atunci risti foarte mult sa o agati.

Un prieten de al meu a cumparat o scula adusa din Italia care nu avea decat 3 inele si alea mari.( era un bat telescopic din 3 tronsoane cu care aruncai lejer cu plumb de 100 de g )
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 18 Noi 2008, 22:58

Depinde si care este pestele tinta Jonin, de acord. Cu 3 inele pe lanseta nu as pescui niciodata si nu cred ca se va dovedi ca gresesc... imi cam aleg lansete de la st.croix deobicei asa ca nu prea vad inele putine
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 19 Noi 2008, 01:43

[quote="Tristian"]Depinde si care este pestele tinta Jonin, de acord. Cu 3 inele pe lanseta nu as pescui niciodata si nu cred ca se va dovedi ca gresesc... imi cam aleg lansete de la st.croix deobicei asa ca nu prea vad inele putine[/quote]

mare latifundiar ai devenit si tu :D :D numa pe croix mai pui mana :wink:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 19 Noi 2008, 12:03

Mai puna mana si pe altceva da aia nu-i treaba ta :)), Daca vrei iti dau sa miroshi... :)). Acuma la modul serios, ala e stilul cam care imi convine pt ca st.croix fac lansete multe pt bass si walleye, care corespund d.p.d.v. al caracteristicilor cu ceea ce avem nevoie in jigging la biban si salau. Daca trec la Pagani sau EverG te sun sa vii sa-ti faci o poza cu ele, da daca nu mi le aduce mos craciun creca deocamdata e pas.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 20 Noi 2008, 23:56


Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 21 Noi 2008, 10:31

cu un shimano catana 2,10 o mulineta shimano si fir textil de 0,18 de ce nu incerci

Avatar utilizator
popas
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 18 Noi 2008, 11:11

Mesaj de popas » 21 Noi 2008, 11:17

mitucatalin scrie:cu un shimano catana 2,10 o mulineta shimano si fir textil de 0,18 de ce nu incerci
M-am gandit si eu la asta, stiu ca la pescuitul crapului, firma Shimano in general este o garantie .
Am spus, la scule de rapitori nu ma pricep si mi s-a spus asa, cel putin asta am retinut:

1. Lanseta 210cm este prea scurta pt pescuitul de la mal, trebuie cel putin 240.
2. Mulinetele Shimano pe care le-am postat si care sunt pana in 150-200 Ron sunt, calitativ, sub Excalibur ET sau Ecusima.
3. Apoi am mai retinut ca Jaxon Perseus Spinning si Maver Stralis Spigot Spin au cel mai bun raport calitate/pret dintre cele de pe totalfishing (am dedus ca Shimano Catana ar fi sub acestea, calitativ).
4. O cunostinta mi-a spus, ca fiind incepator, ar fi mai indicat sa pescuiesc cu un mono de 0,20 si doar mai tarziu cu textil (inca nu-mi dau seama de ce).
Voi vedea.
La inceput am vrut si eu: http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... -3632.html
+ http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... -5306.html

Acum insa ma gandesc: http://www.totalfishing.ro/maver-strali ... -3326.html
+ http://www.totalfishing.ro/mulineta-et- ... -3565.html
Daca as sti ca sculele Shimano sunt la fel de bune ca si Maver, Jaxon, Energoteam in aceasta categorie de preturi, atunci as alege Shimano fara discutie. Sper sa fac alegerea corecta. Mersi pt recomandare.

Scrie răspuns