Lanseta de stiuca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Lanseta de stiuca

Mesaj de Pike » 01 Iun 2004, 08:14

Ce lanseta(lungime, actiune, putere) recomanda-ti pentru pescuitul stiucii cu linguri oscilante?
Dar pentru pescuitul salaului cu jiguri?
Ma intereseaza marcile Cabelas si Loomis.

Multumesc

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Iun 2004, 10:36

Orice lanseta de la cei doi producatori cu actiune "Moderate" sau "Moderate-Fast". Seriile Crankbait sau Muskie de la G-Loomis par cele mai potrivite, singurul "dezavantaj" este faptul ca ambele serii nu contin decit modele "casting".

Pt. salau, cauta in numerele vechi ale revistei Aventuri la Pescuit, exista o serie excelenta de articole dedicata lansetelor pentru pescuitul salaului cu jig-uri, cu exemplificari exact de la cei doi producatori mentionati de tine.

Fir intins!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Iun 2004, 12:44

pai nu e chiar asa
stiuca din barca sau stiuca de pe mal ??
ti se pare ok o lanseta scurta ? pentru ca daca preferi o lansta mai lunga, de exemplu 2,40 m, atunci nu o sa gasesti asa cava la americani.....
mie cand mi s-a pus pata sa-mi iau bat 2,40, fast, nu am gasit nimic..

dca vrei ceva mai scurt, un 2,10 sa zicem, gasesti cred.....

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Mesaj de Pike » 01 Iun 2004, 13:43

Nu ma intereseaza decat bete scurte, pentru pescuitul din barca.(Atat pentru stiuca cat si pentru salau)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Iun 2004, 13:46

dar de ce doar cabela's si loomis ?
e diferenta mare intre "brand"-uri....

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Mesaj de Pike » 01 Iun 2004, 14:11

Cu astea am pescuit si mi-au placut .Celelalte branduri nu prea le cunosc .

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Iun 2004, 21:53

sugestia mea: nu-ti comanda nimic fara sa pui mana, s-ar putea sa ai surprize si sa nu fie ce ai crezut tu sau altii ca sunt
si mie si lui mihaif ni s-a intamplat sa avem o parere despre o varga, bazandu-ne pe ceea ce scria pe ea, si sa fie altceva.....
eu pescuiesc acum cu o lanseta daiwa care as fi crezut ca e de strapazani, si cand colo, dupa ce am pus mana pe ea mi-am dat seama ca merge f bine la salai salai chiar si pe apa adanca....
mihai vinde acum o lanseta mult sub pret pentru ca si-a comandat-o fara sa puna mana pe ea, si nu era ce-si dorea....

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Mesaj de Pike » 02 Iun 2004, 08:46

Ce lansete (concret) folositi la stiuca si salau?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Iun 2004, 08:55

eu folosesc doua bete:
- un daiwa heartland 1/4 - 5/8 de 6'6" - pt salau si stiuci, e un bat scurt si usor dar foarte " atos "
o poti vedea la http://www.daiwa.com/tackle/rods/fw/hl/index.html


- pt. conditii grele ( ape adanci rau, curent, lansari lungi cu greutati mari ) am un abu de 2,40 m 10-30 gr.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

lanseta de stiuca

Mesaj de eugen » 02 Iun 2004, 16:13

mie mi se pare ca puneti problema gresit. daca vrei sa iei ceva super-specializat pentru stiuca, trebuie sa pleci de la genul de naluci cu care dai. de acolo afli ce putere iti trebuie si ce actiune (mai moale daca dai cu linguri, voblere sau alte chestii "cu reactie"/mai rapida daca dai cu plastice).

restul variabilelor, adica lungime/marca/lungimea pe cotor/pret/ alea alea se stabilesc in functie de stil, preferinte si posibilitati. nu cred ca-i asa de greu. oricum, dupa un timp poti sa suplinesti defectele unei lansete, cand ajungi sa-i cunosti limitele.

am o experienta foarte limitata la stiuca, dar din cate stiu cea mai buna solutie ar fi un combo de casting, pentru varianta clasica "din barca si cu linguri". dar presupun ca dorinta de specializare nu merge atat de departe, nu? :)

Scrie răspuns