Struna preferata ?!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 18 Sep 2008, 07:23

grebla scrie:
Diver scrie:Self made din 7X7 de 12Kg sau 20 kg Iron Claws, lungime 30cm, cu manson sertizat.
Pentru monstrii 1x19 Berkley 100 lbs, 50 cm, cu cite 2 mansoane sertizate.
de unde iei mansonu si clestele (sau folosesti patent?) ? ca io am material dar nam astea :(
Mansoanele si clestele le-am luat din Germania. Cu patentul nu cred ca faci mare scofala.

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 18 Sep 2008, 07:23

grebla scrie:
Diver scrie:Self made din 7X7 de 12Kg sau 20 kg Iron Claws, lungime 30cm, cu manson sertizat.
Pentru monstrii 1x19 Berkley 100 lbs, 50 cm, cu cite 2 mansoane sertizate.
de unde iei mansonu si clestele (sau folosesti patent?) ? ca io am material dar nam astea :(
Mansoanele si clestele le-am luat din Germania. Cu patentul nu cred ca faci mare scofala.

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 18 Sep 2008, 07:28

ovidiu scrie:
adi777 scrie:terminator titanium leader
fox carbo flex leader
bft soft titanium jerkbait leader
bft jerkbait leader
rapala multiplex strand pike trace
bucher jerkbait leader

Abia acu' mi-am dat seama de ce nu pescuiesc dupa stiuca!
E prea complicat frate.... pai aia de fac navete spatiale sunt slabi! :D comparativ cu pescarii care dau dupa stiuci. dar am si eu niste strune de wolfram de la jaxon. :roll: bune/rele nu stiu...
Rele! Mi s-a rupt sirma si nu s-a rupt firul Power Pro-ul de 15 lbs!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 18 Sep 2008, 20:25

mai fratilor ce ma sfatuiti sa fac, dau dupa clean iar vobelrele nu depasesc 4cm daca as pune struna din fire il dezechilibreaza rau inclusiv o agrafa daca pun s-a dus ...
ideea e ca eu dau dupa clean dar pt marlitele de 3-400gr e o delicatesa vobleru meu parca a inebunit..

o struna ceva care sa ai pot face un nod rapalasi sa nu fie grea sa-mi dezechilibreze voblerasele:D

va multumuesc

Respekt

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 18 Sep 2008, 21:51

kevlar(aramida) de la energo de 0,24

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Sep 2008, 22:22

kevlar

io am primit de la Nea Tudor .... sa traiesti boierule ! nu prea m-am impacat cu ea la noduri... dar altfel e fina ! merge la naluci mici :lol:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 16 Oct 2008, 21:57

Folosesc de cativa ani un fir cu insertie metalica, conceput special pentru strune si care poate fi innodat in toate felurile:

http://www.silures.be/Content/?CatID=16 ... 882f12b4c2

Singurul lucru neplacut e ca dupa un timp are tendinta de a se increti. Insa ce alta struna nu se increteste dupa o vreme, cu exceptia celor de titan, care intr-adevar sint the best.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 17 Oct 2008, 06:25

MAYER_MARYUS scrie:mai fratilor ce ma sfatuiti sa fac, dau dupa clean iar vobelrele nu depasesc 4cm daca as pune struna din fire il dezechilibreaza rau inclusiv o agrafa daca pun s-a dus ...
ideea e ca eu dau dupa clean dar pt marlitele de 3-400gr e o delicatesa vobleru meu parca a inebunit..

o struna ceva care sa ai pot face un nod rapalasi sa nu fie grea sa-mi dezechilibreze voblerasele:D

va multumuesc

Respekt
http://www.totalfishing.ro/strune-jaxon ... -4341.html
sunt singurele pe care le-am incercat cu un vobler de 5 cm si au evoluat acceptabil.
Nod double click pentru struna. E destul de finut.
Daca nu reusesti incerca tu sa iti faci cu duo lockuri cat mai fine.
Eu folosesc un mono teeth proof pentru strunele pe care mi le fac dar cel mai mic diametru are cam 0,30 deci nu il recomand
Succes
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 17 Oct 2008, 08:01

da, sunt ok strunele jaxon de care zici, dar modelul respectiv se cam desface la agrafa sau vartej, ma refer la felul cum e "legata" struna, mai au jaxon un model, tot microplus, care au struna matisata , alea nu mi s-au desfacut niciodata, ba chiar s-a indoiat o ancora la un rapala de 3.5cm si struna nu s-a rupt, le recomand pe cele matisate, macar sa vezi cum se comporta, e acelasi material ca cele descrise de tine, fir intins
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 06 Noi 2009, 09:55

Stie cineva unde pot gasi strune Canelle la noi? Eventual un magazin online.... Sau alte strune mai bune? Multumesc.

Scrie răspuns