nedumeriri incepator

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 09 Sep 2008, 23:04

sunt o gramada de variante pt batz asta depinde numa de cat esti dispus sa investesti

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 09 Sep 2008, 23:11

pai sper ca ~150 ron ajung pentru un bat rezonabil... desi totusi ma gandesc sa astept cateva zile pana aduc pe stoc lanseta care mi-ai recomandat-o initial (si persoana cu care am vorbit de la totalfishingpunctro a spus ca e un bat foarte bun pentru ce-mi trebe)

acum mai ramane problema firului, mi-a fost recomandat powerpro si dupa el m-am uitat, e ok PowerPro Hi Vis Yellow Line - 150 Yards, 8 Lb. test? trebe mai gros? mai subtire? oricum n-au pe stoc decat de 5 si de 8 :)

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 09 Sep 2008, 23:17

grosimea ii okay io folosesc acelasi fir da de 10 si ii super tare akuma nu stiu daca are rost sa dai cu textil conteaza si ce specii urmaresti plus nu stiu daca rezista inelele de pe batz la textil eu zic ca pt inceput ii mai bun un monofilament de 0.18 sau 0.20 gasesti ceva bun de la trabucco . Intereseaza-te daca rezista inelele la textil sa nu ai surprize

Symbol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2008, 08:02

Mesaj de Symbol » 09 Sep 2008, 23:51

Va multumesc la toti pentru indrumari asa o sa fac ... pentru inceput pana vad cum merge treaba cu rotativa pana prind miscarea "ma joc" cu o telescopica de stationar iar apoi imi iau un bat din 2 bucati.
Cred ca o sa va mai deranjez cu intrebari ( poate si din alea jenant de usoare pentru voi) si sper sa nu va suparati pe mine :).

Fir intins !!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Sep 2008, 07:47

nici o problema, toti am inceput cu intrebari.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 10 Sep 2008, 10:19

Cao scrie:
acum mai ramane problema firului, mi-a fost recomandat powerpro si dupa el m-am uitat, e ok PowerPro Hi Vis Yellow Line - 150 Yards, 8 Lb. test? trebe mai gros? mai subtire? oricum n-au pe stoc decat de 5 si de 8 :)
PP de 8lb este f bun, atat pe naluci mai mici, dar si pentru eventualii pesti mari! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 10 Sep 2008, 15:32

[quote="ovidiu"][quote="Cao"]

acum mai ramane problema firului, mi-a fost recomandat powerpro si dupa el m-am uitat, e ok PowerPro Hi Vis Yellow Line - 150 Yards, 8 Lb. test? trebe mai gros? mai subtire? oricum n-au pe stoc decat de 5 si de 8 :)[/quote]

PP de 8lb este f bun, atat pe naluci mai mici, dar si pentru eventualii pesti mari! :D[/quote]

o intrebare care dati cu asa ceva cum vi se pare si ce grosime are...ma bate si pe mine gandul sa iau unu:)

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 10 Sep 2008, 15:42

E subtirel firul, greu de spus ce grosime dupa 5 ani numai textil, cred ca in jur de 0,18-0,20mm asta asa ca un echivalent cu un monofilament.
Nu ai la ce sa te gandesti, cumpara cu incredere.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 10 Sep 2008, 15:59

de curand mi-am luat si eu PP de 10 lb si e super OK
ca si comparatie este mai gros putin decat monofilamentul Trabucco River Trout de 0.18, dar cu PP am lanseuri mai lungi, la rezistenta nici nu se compara cu mono-ul, in plus daca dai la rotativa nu se mai torsadeaza asa mult ca si mono-ul.

Numai bine
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Symbol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2008, 08:02

Mesaj de Symbol » 17 Sep 2008, 10:04

Ca incepator fiind ( nu am dat niciodata la rapitor cu rotative, oscilante etc.) ce lanseta, mulineta si fir imi puteti recomanda astfel incat sa nu fac o investitie foarte mare pentru inceput pana prind smecheria :D
Va multumesc si fir intins !!!

Scrie răspuns