Barca seahawk ||

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 02 Sep 2010, 10:53

Chiar, e careva la care nu i-a plesnit fundul (ma refer la barca :)) si are mai mult de 10 iesiri?

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 02 Sep 2010, 11:42

Da, mie dar am avut mereu o saltea din poliuretan groasa de 1cm.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 02 Sep 2010, 12:17

attilaf scrie:Chiar, e careva la care nu i-a plesnit fundul (ma refer la barca :)) si are mai mult de 10 iesiri?
Am vazut pe cineva pe mures care introducea placi de osb slefuite la margini si vopsite. El zicea ca are de mai multi ani barca si e ok , si placile schimba odata la 1-2 ani , Nu stiu de unde e, n-am vazut pana acum cu barca prin zona aceasta ...

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 02 Sep 2010, 12:18

Nici la a mea nu a pleznit, si are ceva peste 10 iesiri. Insa niciodata nu am umflat prea tare fundul, tocamai ca citisem de problema ei. Las fundul putin mai moale si vad ca asa inca rezista. Daca cumva pe viitor o sa-mi plezneasca si mie o sa-i fac o podina din tego :lol:
Imagine

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 02 Sep 2010, 14:51

bebe13 scrie:
Adrian SB scrie:In mod sigur, mai bine barca mai desumflata , decat prea umflata. Si mie mi-a plesnit fundul la S -II. Ii voi pune un fund din tego. In rest merita banii.
ai pus tego cum se comporta?
si eu am patit aceiasi problema si ma gandeam la acelasi lucru
am pus si eu tego pe jumatate din barca si se comporta excelent. super stabilitate cind stai in picioare.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Sep 2010, 07:40

Intradevar este obligatoriu sa dotez barca cu o podina din tego imbracat in ceva material textil. Pe langa faptul ca s-au unit niste compartimente din fundul barcii, un clean mai rasarit mi-a rupt montura si a inceput sa faca tumbe cu voblerul in gura , prin barca mea. Noroc ca ancora s-a infipt in mana mea si nu mi-a perforat fundul barcii. Anul asta nu cred ca o mai folosesc , dar pentru sezonul urmator ma gandesc deja la o solutie tehnica de fund rigid pliabil-rabatabil, care sa poata fi transportat in geanta barcii.

bebe13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Feb 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bebe13 » 02 Oct 2010, 15:40

danone scrie:Intradevar este obligatoriu sa dotez barca cu o podina din tego imbracat in ceva material textil. Pe langa faptul ca s-au unit niste compartimente din fundul barcii, un clean mai rasarit mi-a rupt montura si a inceput sa faca tumbe cu voblerul in gura , prin barca mea. Noroc ca ancora s-a infipt in mana mea si nu mi-a perforat fundul barcii. Anul asta nu cred ca o mai folosesc , dar pentru sezonul urmator ma gandesc deja la o solutie tehnica de fund rigid pliabil-rabatabil, care sa poata fi transportat in geanta barcii.
M-am gandit la acelasi problema si am o solutie:
Se umfla barca fara a se umfla si fundul se intoarce invers si faci un sablon de hartie dupa fund se taie tego dupa sablon va rezulta o placa prea mare pe care o tai in fasii transversale de 15-20 cm dupa care cauti o saltea gonflabila si tai 4 fasii longitudinale de 10-15 cm pe care le cosi cate 2 la dimensiunea la care ai debitat fasiile de tego ca sa poata intra in locasul creat dupa principiul jaluzelelor
Nu am incercat dar cred ca merge

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 29 Mai 2011, 17:30

dezamagire totala cu barca asta.la a treia iesire(in total nu a stat 5 ore pe apa de cand o am) a plesnit podeaua gonflabila in sensul in care scapa aer foarte tare in doua locuri de-a lungul cusaturii intre 2 elemente.nu se vad decat niste pori poate din cauza cusaturii sau lipiturii de 2 lei.nu am umflato tare pentru ca stiam din experiente anterioare si din acest topic ca de aici le e moartea.am auzit un zgomot infundat dupa umflare si de acolo aerul care iesea la geu .am primit o garantie de 90 de zile pt ''defecte ascunse''.nu stiu in ce masura mi-o vor schimba.rog cei care detin aceasta barca si au patit cea similar cum au rezolvat problema,ma refer daca au resusit sa o lipeasca cumva

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 29 Mai 2011, 17:49

am patit aceasi chestie
dupa cateva iesiri a aparut un por care sufla infundat si ma enerveaza
asta e
e made in china
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 29 Mai 2011, 17:56

vad ca nu e ceva singular si asta ma pune pe ganduri.incerc sa port o discutie cu importatorul de la care am achizitionat-o sa vad ce e de facut in cazul asta pentru ca 700 de lei e o suma destul de mare pt mine si mai mult decat asta e frustrant sa vezi o problema la ea intr-un timp asa de scurt de la achizitie

Scrie răspuns