twistere

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 22 Feb 2008, 21:33

Altu care ma-nerveaza! Mai zi multe, ca poate vin la tine! ... la pescuit :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Feb 2008, 00:21

Pai chiar ca e rusine, ca esti la o aruncare de batz si in loc sa vi pe la noi la "apa calda", unde iarna somnu' rupe si salaii se sinucid, stai si te tot uitzi la balta, doar doar da soarele sa-i dea bronzu'. :lol:

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Mesaj de horia flucus » 23 Feb 2008, 01:12

Eu am inceput sa fierb voblere de ceva vreme de cand cumparam din Obor chinezarii de la Delureanu . Erau atat de tepene si eu aveam atat de multe inutile incat intr-o zi naspa de pescuit am bagat un vobler intr-un ibric cu apa clocotita . Ideea e sa-l lasi cam un minut dupa care tragi incet de coada si cap pana se lungeste si il pui asa intins sub jet de apa rece .Repeti operatia cam de 5 ori dupa care voblerul de 5 cm e de 6,5 cm si mult mai miscator si mai apetisant .
Multa bafta la fiert !!!
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Mesaj de horia flucus » 23 Feb 2008, 01:15

Scuze pentru lipsa de concentrare...In loc de twistere am scris voblere dar in rest cam asta e ideea cu fiertul .[/i]
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Feb 2008, 12:36

bine ca ai venit cu precizarea,deja pregatisem voblerele :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

thunder
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2006, 14:49
Localitate: oradea

Mesaj de thunder » 23 Feb 2008, 19:13

eu le-am dat deja in clocot :D :D :P 8)

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 23 Feb 2008, 19:15

eu am incercat cu o oscilanta.. :lol: :lol:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 23 Feb 2008, 19:29

Eu imi fierb mulineta si roata de rezerva de la masina cu care merg la balta. Asezonez cu Maggi Secretul gustuului, 2 cepe taiate solzi si putin patrunjel. Sa vezi macel pe urma
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Feb 2008, 20:32

mihaimircea scrie:Eu imi fierb mulineta si roata de rezerva de la masina cu care merg la balta. Asezonez cu Maggi Secretul gustuului, 2 cepe taiate solzi si putin patrunjel. Sa vezi macel pe urma
:lol: :lol: :lol:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Feb 2008, 21:48

trage la tuister...ceva e nedescris...la limita nebuniei. Nu trage un peste! Imi venea sa ma las.
concret: am plimbat azi vreo 7 balti..in cautarea celei mai lichide....am gasit-o era jumate gheata si juma' lichid.

A inceput vantul! adancime, 2m jig 3g fir pp 5lb, grub si double tail...prima trasatura, un salau agatat de coada si scapat am ramas cu 2 solzi, si un fitofag de 4kg tot coada http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5419... Cam asta e activitatea pestilor, sau unde am fost eu...nu am facut rahatul bici.
am reusit totusi sa impotmolesc masina...sa car pietre sa bag sub roti... da telefoane... nimeni cu tractor, ma rezolva unul cu 1milion, i-am dat un "no thanks", si a venit un crestin, un om deosebit...cand l-am vazut am simtit fiori calduti, cu un nissan navara...m-a extras cu mare talent din pamantul mama...si am plecat catre cashi.

ma duc la somn... bye!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns