Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Radu_ » 13 Apr 2017, 10:09

Km 260-40 am si eu. minnkota meu de 30 lbs duce bine barca, daca e buna bateria si incarcata.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Tavi » 13 Apr 2017, 10:13

Sunt multe variabile.
Ce inseamna intindere mica si medie?
Putere mai mare inseamna viteza de deplasare mai mare dar si consum crescut al bateriei, ajungi mai repede dar se gata mai repede ...benzina.
Stilul de pescuit, daca te deplasezi mult, putin, la trena, etc
Durata partidei?
De ex, cu o barca de 270 Kingfisher, o baterie minnkota de 110 amperi si motor de 30 lbs ma descurc onorabil la o partida de spin de o zi la clean pe un lac de cca. 60 de hectare.
Pe lacuri de aprox 1000 de ha (Vidra, Belis) nu poti acoperi tot lacul cu un astfel de electric, e musai motor termic.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Gigistanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2021, 13:17

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Gigistanciu » 12 Feb 2021, 15:56

Salutare!
Sunt un pescar amator, mai degraba impatimit in pescuitul stationar, si mai ales unditar. Pescuitul la rapitor m.a fascinat vreo 5 ani, am trecut prin pescuitul cu 'senzoare', si tot la undita m.am intors.
Vreau sa va cer ajutorul intr.o problema.
Am o barca Glastron 5.5m, motor 70cai. Barca asta o folosesc pe Dunare, plimbari si pescuit.
Mi s.a pus pata sa.mi cumpar o gonflabila, pe care sa o folosesc pe un lac din Berceni, si in delta(spin si mai ales undita)
Un amic, posesor de magazin(vânătoare, pescuit si ambarcatiuni), mi.a propus o barca Honwave T25 Se. Barca este tinuta semiumflata, nefolosita, a fost expusa in showroom in urma cu 2ani. Omul cere 2900ron, exact pretul de intrare in magazin. Ce ma tine pe loc este seria barcii, care, daca este asa cum cred eu, barca este fabricata in 2010.
Seria este (Honda VIN.) T 25SE- 1201056.
Ce sa fac? O cumpar sau ma orientez catre o alta barca de fabricatie mai noua? Nu prea vreau sa trec de pragul de 3000ron Mulțumesc mult!

nicu doro
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Mar 2007, 09:02

Adaptare placa motor

Mesaj de nicu doro » 13 Feb 2021, 09:10

Am nevoie de sfatul vostru!Am un Bark 300d și m-am saturat sa tot dau la vâsle.Pot sa-i adaptez o placa motor in condițiile in care a-și folosi un motor termic de max.3hp?Nu vreau sa alerg pe bălți pr.a acoperi toată suprafața lacurilor in cel mai scurt timp.Credeți ca acea placa suporta greutatea motorului?Presupun ca motorul trebuie sa aibă cizma lunga(balon de 40cm)Dacă a-ți avut asemenea experiențe apelez la sfatul vostru.Cu respect!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Zamfi » 13 Feb 2021, 14:56

Gigistanciu scrie:
12 Feb 2021, 15:56
Salutare!
Sunt un pescar amator, mai degraba impatimit in pescuitul stationar, si mai ales unditar. Pescuitul la rapitor m.a fascinat vreo 5 ani, am trecut prin pescuitul cu 'senzoare', si tot la undita m.am intors.
Vreau sa va cer ajutorul intr.o problema.
Am o barca Glastron 5.5m, motor 70cai. Barca asta o folosesc pe Dunare, plimbari si pescuit.
Mi s.a pus pata sa.mi cumpar o gonflabila, pe care sa o folosesc pe un lac din Berceni, si in delta(spin si mai ales undita)
Un amic, posesor de magazin(vânătoare, pescuit si ambarcatiuni), mi.a propus o barca Honwave T25 Se. Barca este tinuta semiumflata, nefolosita, a fost expusa in showroom in urma cu 2ani. Omul cere 2900ron, exact pretul de intrare in magazin. Ce ma tine pe loc este seria barcii, care, daca este asa cum cred eu, barca este fabricata in 2010.
Seria este (Honda VIN.) T 25SE- 1201056.
Ce sa fac? O cumpar sau ma orientez catre o alta barca de fabricatie mai noua? Nu prea vreau sa trec de pragul de 3000ron Mulțumesc mult!
Cumperi cu 2850 lei Allroundmarine Kiwi 2,60, noua! Chila in V, podina rigida, 32 kg, suporta termic de 8hp, 500kg sarcina utila! Baloane de 43 cm!!! Despre ce vorbim?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Gigistanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2021, 13:17

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Gigistanciu » 14 Feb 2021, 00:27

Nu stiu despre ce vorbim. Habar nu am cu ce se mananca 'gonflabila', tocmai din acest motiv am ales sa intreb aici. Barca propusa mi s.a parut ok datorita faptului ca este Honda, adica o firma cunoscuta. Daca nu era seria aceea nu stateam pe ganduri. Probabil nici pretul nu era acelasi.
Am nevoie de o gonflabila pt pescuitul pe lac, distante mici, maxim 1-2km de parcurs. Nu vreau un 'colac', dar nici o barca greoaie, n.am nevoie de viteza. O sa pescuiesc singur din barca, maxim doua unditi, cel mai probabil, doar o bolo. Nu vreau complicaciuni cu podea gonflabila. Vreau o barca care sa se simtă bine cu un motoras de maxim 4cp, motor necesar pt spin, de mutat ici si colo. Usoara, adica sa o pun pe masina, si sa o car singur pana la apa. Nu vreau roti ajutatoare.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Zamfi » 14 Feb 2021, 08:32

Daca ce ti.am recomandat mai sus nu este ok , da.mi voie sa nu mai fac recomandari:) .Poate te ajuta alti colegi.Succes.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Gigistanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2021, 13:17

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Gigistanciu » 14 Feb 2021, 16:16

Novicele din mine spune ca barca kiwi recomandata de dvs. este exact ce imi trebuie. Doar ca acum, masor de doua ori inainte sa tai portofelul...

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de liviu68 » 14 Feb 2021, 17:35

Va salut.
Am citit tot ce am găsit pe forumuri legat de bărci pneumatice și am văzut ca sunt extrem de puține comentarii referitoare la bărcile yamaha. Și nu ma refer doar la acest forum ci la tot ce am putut sa găsesc și pe alte forumuri. Cred ca pot sa număr pe degetele de la o mana toate referirile găsite despre aceste bărci, foarte lapidare de altfel.
Aveți oarece informații pe care le puteți împărtăși, din experienta sau din auzite?

Am cumpărat recent o barca second yam 310s, pe care nu am reușit sa o utilizez și mai am un zodiac zoom de 2,90 m cu podina de înaltă presiune, nici pe acesta nu l-am utilizat prea mult.

Multumesc.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de johnnybravo » 14 Feb 2021, 23:38

Gigistanciu scrie:
12 Feb 2021, 15:56
Salutare!
Sunt un pescar amator, mai degraba impatimit in pescuitul stationar, si mai ales unditar. Pescuitul la rapitor m.a fascinat vreo 5 ani, am trecut prin pescuitul cu 'senzoare', si tot la undita m.am intors.
Vreau sa va cer ajutorul intr.o problema.
Am o barca Glastron 5.5m, motor 70cai. Barca asta o folosesc pe Dunare, plimbari si pescuit.
Mi s.a pus pata sa.mi cumpar o gonflabila, pe care sa o folosesc pe un lac din Berceni, si in delta(spin si mai ales undita)
Un amic, posesor de magazin(vânătoare, pescuit si ambarcatiuni), mi.a propus o barca Honwave T25 Se. Barca este tinuta semiumflata, nefolosita, a fost expusa in showroom in urma cu 2ani. Omul cere 2900ron, exact pretul de intrare in magazin. Ce ma tine pe loc este seria barcii, care, daca este asa cum cred eu, barca este fabricata in 2010.
Seria este (Honda VIN.) T 25SE- 1201056.
Ce sa fac? O cumpar sau ma orientez catre o alta barca de fabricatie mai noua? Nu prea vreau sa trec de pragul de 3000ron Mulțumesc mult!
Storm si Koiibri sunt barci bune detul de des folosite avand un pret atractiv, cauta modele, compara greutatea barcilor si apoi cauti referinte despre modelul ales.
Pentru a avea o barca cat mai usoara eu am optat pentru podina gonflabila doar ca o astfel de barca depaseste poate bugetul mentionat

Scrie răspuns