Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
junior x
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 30 Dec 2016, 14:45

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de junior x » 30 Dec 2016, 15:21

eu mi-am luat un Elling Patriot, pretul asemnataor cu Storm insa garantia pe Elling e 5 ani fata de 3 ani la Storm, doi ani conteaza...
http://www.probarca.ro/anunt/83286/101/ ... ANTIE-.htm

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de goodmans » 30 Dec 2016, 16:13

junior x scrie:eu mi-am luat un Elling Patriot, pretul asemnataor cu Storm insa garantia pe Elling e 5 ani fata de 3 ani la Storm, doi ani conteaza...
http://www.probarca.ro/anunt/83286/101/ ... ANTIE-.htm

Nu ca ar suna a reclama postarea ta dar cred ca cei care vand in Romania aceasta marca se vor spala pe maini la garantie:

Firma Elling oferă o garanție de 3 ani, pentru bărcile pneumatice, ca standard si 5 ani garanție pentru bărci pneumatice, pentru cei care se inregistreaza pe site-ul http://www.Ellingboat.com. Un an garanție pentru echipamente și accesorii suplimentare.

Preluat de pe site-ul celor care vand in RO.


Imi suna a ceva de genul: pt cei doi ani suplimentari,daca te-ai inregistrat,trimite barca la producator pt reparatii.Si te cam lipsesti sa platesti transport dus-intors.

Stima.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de adiwolf » 01 Ian 2017, 16:14

tot ceea ce depaseste o garantie de 2 ani, cat este maximul prevazut de legea din romania, este marketing(=minciuna) si praf in ochii consumatorului
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

junior x
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 30 Dec 2016, 14:45

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de junior x » 01 Ian 2017, 18:19

asta e o aberatie ,,cu garantie maxima prevazuta de lege ca fiind doi ani", de exemplu la frididere garantia e intre 3 ani si 10 ani ( la Samsung ), asta nu inseamna ca Samsung triseaza. Fiecare producator acorda garantia pe care o poate sustine si probabil ca tine si de strategia de marketing, nu exclud aceasta posibilitate. La masini e acelasi sistem...etc. Legat de sustinerea garantiei daca iti iei barca de pe taraba fara niciun documnet clar care sa stipuleze acest lucru este foarte posibil sa ai o problema cu garantia. Dar in general firmele serioase sustin costurile de transport in perioada garantiei.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de adiwolf » 01 Ian 2017, 19:51

aberant sau nu, va sfatuiesc sa cititi legea si sa va informati inainte de a cumpara, mai ales bunuri de folosinta indelungata cu valori destul de mari.
si nu faceti confuzie intre garantie comerciala si garantie de conformitate, sunt lucruri distincte. cel mai bine intrebati pe cineva de la OPC si va veti lamuri cum sta treaba cu garantiile
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de goodmans » 02 Ian 2017, 00:00

Pai asta zic si eu legat de garantii.
In Romania,produsele electrice/electronice au o garantie de conformitate de 24 luni si difera de cea comerciala.
Daca magazinul iti da 1 an garantie la un astfel de produs,garantie comerciala,si iti crapa dupa perioada asta,trebuie sa tratezi direct cu producatorul pentru garantia de conformitate.Magazinul din RO trebuie sa te sustina in cazul asta,fiind o lege romaneasca dar multi se feresc sa o faca pentru ca de obicei implica taxe de transport si de multe ori vamale.

La barca in discutie nu cred sa iti ofere magazinul din Romania mai mult de 3 ani garantie.Inscrierea pe site-ul producatorului ma face sa cred ca vei trata direct cu el iar transportul si toate cele sint pe banii tai.
Ramane o chichita de marketing.

junior x
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 30 Dec 2016, 14:45

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de junior x » 02 Ian 2017, 13:09

Ca sa iesim din confuzie, am sunat la cei care le aduc in Romania.Garantia este 5 ani, de costurile de transport legate de defectele aparute in perioada de garantie sunt sustinute ( decontate ) de producator si gestionate de distribuitor. Legat de garantia de cinci ani cu inregistrare pe site este solicitata de producator pentru a putea tine aproape de clientii care au achizitionat barca Elling si care sunt potentiali clienti ptr produsele noi. E ca la Selgros, te inscriu in baza de date si primesti din cand in cand cate-un e-mail cu promotii, produse noi, etc.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de goodmans » 02 Ian 2017, 13:13

junior x scrie:Ca sa iesim din confuzie, am sunat la cei care le aduc in Romania.Garantia este 5 ani, de costurile de transport legate de defectele aparute in perioada de garantie sunt sustinute ( decontate ) de producator si gestionate de distribuitor. Legat de garantia de cinci ani cu inregistrare pe site este solicitata de producator pentru a putea tine aproape de clientii care au achizitionat barca Elling si care sunt potentiali clienti ptr produsele noi. E ca la Selgros, te inscriu in baza de date si primesti din cand in cand cate-un e-mail cu promotii, produse noi, etc.
Super!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de lazarini » 27 Ian 2017, 15:44

A avut cineva contact cu reprezentanta/distribuitorul Kolibri din Hunedoara? Sunt ok?
Mersi.

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de marius35 » 28 Ian 2017, 18:43

lazarini scrie:A avut cineva contact cu reprezentanta/distribuitorul Kolibri din Hunedoara? Sunt ok?
Mersi.
Am stat si am analizat Kolibri sau Storm an discutat cu Serghei reprezentatn Kolibri este ok dar am luat un Storm de 3m cu chila, :respekt:

Scrie răspuns