Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 28 Ian 2014, 09:13

chila gonflabila ajuta la ridicarea in glisaj + mentinerea unei directii mai bune si stabilitate teoretic ma mare pe valuri. Direrenta majora nu vine insa de acolo fata de o barca fara chila, ci de faptul ca podeaua este rigida in plan longitudinal astfel inca barca nu mai "flambeaza" , mai ales daca e mai lunga. In glisaj zona de contact este mica si spre coada barcii (glisaj, deci nu e cazul la motor electric), acolo unde chila gonflabila e deja insesizabila. .Nu stiu cum e cu electric, insa cu termic pe lacuri mititele(5-10 km) NU am sesizat nici un deranj la varianta fara chila, insa ma refer la motorul termic. Pentru distante mai mari si/sau barca mai lunga, cred ca e preferabila varianta cu podina rigida +chila gonflabila.

Glad_I
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 04 Feb 2011, 18:05
Localitate: Cluj

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Glad_I » 28 Ian 2014, 09:59

Va multumesc pentru pareri si indicatii!
Stiu ca indicat ar fi cu chila, ca intra in glisare. Pe belis si pe tarnita e interzis cu motoare termice. As avea unde sa folosesc barca cu motor termic daca l-as avea sau daca mi-as propune sa il cumpar. Da e prea de vis. Asa ca imi trebuie una pentru vasle si motor electric. Daca tot sunt aci... ce ziceti de un kolibri de 2.70- 3m? (pentru 2 persoane) DAca aveti alte sugestii... le-as aprecia.
Stima!

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de MatrixVR5 » 28 Ian 2014, 10:27

La alegere , uite ce spunea "crapmaniacul" ;

Sunt cele din categoria de sus, de brand, care au confirmat in timp, gen zodiac, yamaha (yam), honda (honwave), allroundmarine, bombard, mercury si cealalta categorie mai de buget, gen barka, kingfisher, colibri, baracuda, navigator, etc.
Indiferent ce marca sau model alegeti, incercati sa aflati cat mai multe detalii despre barca respectiva din mai multe surse dezinteresate de preferat si cel mai bine (daca aveti posibilitatea) faceti cu barca o proba la apa si nu doar ... pe net.
:respekt:
http://www.kolibriboats.ro/barci-cu-pla ... abila.html
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 28 Ian 2014, 12:43

pentru 2 persoane, daca tot nu e o prioritate viteza de deplasare, cred ca e preferabil sa optati pentru ceva mai mare, macar un 3,4 m. Eu la 2,6 m singurel tot ma simt claustrofob :D

de pescuit in 2 din 2,6 m.....da, dar la trena

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de nasolu » 28 Ian 2014, 21:29

sosoktm scrie:pentru 2 persoane, daca tot nu e o prioritate viteza de deplasare, cred ca e preferabil sa optati pentru ceva mai mare, macar un 3,4 m. Eu la 2,6 m singurel tot ma simt claustrofob :D

de pescuit in 2 din 2,6 m.....da, dar la trena
Hai sa nu exageram..,singur in barca mea de 2.7 pot face si flotari,am facut sute de partide in doi intr-o JOLLY 230,barca pe care a avut-o partenerul meu,chiar ne-am descurcat onorabil din punctul meu de vedere :D !Din punctul lui,nu comentez...,suntem decupati din STAN&BRAN,eu fiind BRAN :headbash: :headbash: !

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de kleniacul » 28 Ian 2014, 22:48

sosoktm scrie:pentru 2 persoane, daca tot nu e o prioritate viteza de deplasare, cred ca e preferabil sa optati pentru ceva mai mare, macar un 3,4 m. Eu la 2,6 m singurel tot ma simt claustrofob :D

de pescuit in 2 din 2,6 m.....da, dar la trena
Din barca mea de 3,3 m am pescuit pe Dunare 4 insi,la salau,cam inghesuiti,optim ar fi fost 3.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 28 Ian 2014, 23:56

Mea culpa colegu, dar e chestie de gusturi si perceptie. Mie 3 intr o laguna 480 deja imi pare aglomerat dar fiecare e liber sa fie cat de intim doreste cu tovarasii de hobby.
Faceti socoteala ca interiorul la un260 e cam 160, in care tre sa mai pui ceva motor, rezervor, vergi, mosmoande, 2-3 chiftele si o cola. 4 in 3,3m? Respect!

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de kleniacul » 29 Ian 2014, 11:12

sosoktm scrie:Mea culpa colegu, dar e chestie de gusturi si perceptie. Mie 3 intr o laguna 480 deja imi pare aglomerat dar fiecare e liber sa fie cat de intim doreste cu tovarasii de hobby.
Faceti socoteala ca interiorul la un260 e cam 160, in care tre sa mai pui ceva motor, rezervor, vergi, mosmoande, 2-3 chiftele si o cola. 4 in 3,3m? Respect!
Nu eram intimi,ca faceam un film educational,sa cultivam forumistii :mrgreen: ,dar eram in deplasare intre doua locuri si am gasit un loc bun de salau si nici unul nu a vrut sa coboare in mijlocul Dunarii,sa dea din apa. :elkgrin:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 29 Ian 2014, 14:05

aha, deci are ceva in genul

http://www.youtube.com/watch?v=lp_Rs75-5vI

desigur ca poti da umar la umar, preferabil in aceeasi directie, insa de ce sa te chinui? pe bune acum, tot cari 40 kile, nu se mai simt inca 5-10 pentru un metru in plus. Lungimea conteaza :iar in grup e mai bine :elkgrin:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 29 Ian 2014, 14:07

in alta ordine de idei, probabil ca e de interes si pentru altii, ce ancora si cam ce tip e potrivita pe dunare? 7 kile tip umbrela? un 5 kile greutate de cantar? o caleata cu beton?

Scrie răspuns