Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de mynu_cs » 12 Ian 2014, 23:26

Cred ca e diferenta in material... :) jolly sunt mult mai usoare

stiu pe cineva care are samba si e f multumit de ea. dar a facut ceva modificari
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de mynu_cs » 12 Ian 2014, 23:34

mynu_cs scrie:Cred ca e diferenta in material... :) jolly sunt mult mai usoare

stiu pe cineva care are samba si e f multumit de ea. dar a facut ceva modificari

mult mai usoare deci material mai subtire.. din cate am inteles:)
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 13 Ian 2014, 20:42

Ca tot ati adus in discutie aceste modele de barci, sunt un posesor de Samba 265 si dupa cele cateva iesiri pe Dunare cu ea mi-am facut o impresie destul de intemeiata despre ce poate si nu spun asta dupa cele citite pe net. Samba este o barca robusta, lucrata ingrijit si cu materiale de calitate, o gonflabila care iti creeaza sentimentul de siguranta cand glisezi pe Dunare la viteza. Si spun asta ptr ca am folosit-o si pe vreme buna dar si pe vreme rea, insa sta bine pe valuri. E drept ca nu o detin de multa vreme, am apucat sa ies de vreo 7-8 ori cu ea pana acum. Dat fiind ca uneori as vrea sa pescuiesc si impreuna cu cineva in barca, as vrea acum o barca o idee mai mare (2.9 - 3 m).

Totdeauna am zis ca daca pe balti mici mai treaca mearga, poti lua si o barca mai fara pretentii ca la necaz iesi la mal, pe Dunare nu poti judeca asa. Acolo pe Dunare fara cuvinte mari, chiar viata iti este in joc si nu cred ca e de gluma sau de riscat cu asa ceva in curent sau pe lacuri mari, trebuie sa ne gandim bine de tot la asta ... Adica pe o lanseta sau pe o mulineta putem sa cheltuim 800 - 1000 RON sau mai mult, iar ptr siguranta si viata noastra oare nu meritam sa cheltuim ceva mai mult de atat ?? Fiecare judeca ecuatia asta in felul lui si isi da propriul raspuns.

Nu ma intereseaza polemicile cu posesorii sau fanii unei marci sau a alteia, insa inainte sa iau barca asta am cautat destul de mult pe o gramada de site-uri de profil si am discutat cu persoane care au avut modele diferite de pneumatice. Concluzia la acea vreme a fost ca sunt doua categorii de barci si fiecare alege ce pofteste si ce poate. Sunt cele din categoria de sus, de brand, care au confirmat in timp, gen zodiac, yamaha (yam), honda (honwave), allroundmarine, bombard, mercury si cealalta categorie mai de buget, gen barka, kingfisher, colibri, baracuda, navigator, etc.
Indiferent ce marca sau model alegeti, incercati sa aflati cat mai multe detalii despre barca respectiva din mai multe surse dezinteresate de preferat si cel mai bine (daca aveti posibilitatea) faceti cu barca o proba la apa si nu doar ... pe net.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de DM » 13 Ian 2014, 22:14

Eu am o barca Baracuda cu care bat Dunarea si sunt multumit de ea.
Mai bag si 90km (dus/intors) cu ea cand ma apuca dorul de fugarit pe Dunare si nu am ce sa-i reprosez.
In general raza mea de actiune este de 40-55 km, normal dus/intors.
Nu am avut sentimentul ca nu sunt siguranta.
Normal o folosesc in tandem cu 9.9 gloabe. :P
Asa ca .... :D

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 16 Ian 2014, 09:08

DM scrie:Eu am o barca Baracuda cu care bat Dunarea si sunt multumit de ea.
Mai bag si 90km (dus/intors) cu ea cand ma apuca dorul de fugarit pe Dunare si nu am ce sa-i reprosez.
In general raza mea de actiune este de 40-55 km, normal dus/intors.
Nu am avut sentimentul ca nu sunt siguranta.
Normal o folosesc in tandem cu 9.9 gloabe. :P
Asa ca .... :D
Ce motor de 9.9 cp aveti domnule ? Caut si eu ceva similar si eram curios ... :wink: Toate bune !

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de MatrixVR5 » 24 Ian 2014, 13:33

Si eu am o Samba 265 cu motor Suzuki 5 cp/4t si sunt foarte multumit de ea , ofera siguranta . Se comporta foarte bine pe valuri , sunt foarte multumit ! De multe ori trebuie sa sti cu ce motor iti echilibrezi barca .
Samba 265 :respekt: :respekt: :respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tavistan » 24 Ian 2014, 14:19

Postez aici pentru ca e un topic frecventat de oameni care se pricep la materiale pentru gonflabile.

Intentionez sa-mi iau un floatube. Ca brand, nu mai fac compromisuri - am facut deja unul si m-am lamurit - va fi Outcast. Din oferta lor ma uit la astea:
http://www.outcastboats.com/outcast/pro ... .aspx?id=2
http://www.outcastboats.com/outcast/pro ... aspx?id=22

Ca ergonomie nu difera prea mult; scaun din spuma groasa, sa te tina mult deasupra apei, buzunare laterale, D-ringuri, alea-alea. Ambele au garantie 5 ani.

Prima are flotorul propriu zis din uretan; flotorul este monocompartimentat (are o singura valva tip Boston); ei zic ca este facuta pentru folosire intensiva.
A doua are flotor bicompartimentat, cu 2 valve tip Boston, fiind fabricat din vinil; "colacul" e recomandat pentru cca.25 iesiri pe an (in conditiile in care beneficiaza totusi de aceeasi garantie).

Ca si numar de iesiri, m-as incadra la al doilea - nu ma astept sa depasesc 20-25 de iesiri cu colacul pe apa... Bugetul pentru cel de-al doilea ma tenteaza insa ma intereseaza si aspecte legate de siguranta si durabilitate: pe de-o parte 2 compartimente din vinil, pe de cealalta un singur compartiment din uretan.

Ma sfatuieste cineva care ar fi varianta cea mai potrivita? :)
Ms.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 24 Ian 2014, 14:53

MatrixVR5 scrie:Si eu am o Samba 265 cu motor Suzuki 5 cp/4t si sunt foarte multumit de ea , ofera siguranta . Se comporta foarte bine pe valuri , sunt foarte multumit ! De multe ori trebuie sa sti cu ce motor iti echilibrezi barca .
Samba 265 :respekt: :respekt: :respekt:
Intrebare : cu motorul Suzuki (are sigur 5 cp ?) glisezi singur in barca ? Glisezi doar in anumite conditii ? Intreb ptr ca tatonez un motor nu prea mare dar vanjos. Stima !

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 24 Ian 2014, 15:16

poate e util pentru comparatie

8 cai pe allroundmarine airstar 260 (podina presiune, fara chila, 24 kile) , filmulet glisaj in link

https://d.transfer.ro/transfer_ro-24jan ... b45eaf.zip

si aceeasi barca cu yamaha 4 cai (de fapt 5, din motiv de carburator schimbat).

https://d.transfer.ro/transfer_ro-24jan ... f0bf7f.zip

35 km maxim cu 8, 25km maxim cu 5, pilot 90 kile la gol + aprox 15 kile bagaj. Ambele motoare in 2 timpi.
@crapmaniac ...Cred ca vei glisa linistit cu samba 265 cu 5 cai singur si cu bagaj de spin.

fane_mincinosu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2013, 19:32
Localitate: Fetesti/Ialomita

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de fane_mincinosu » 24 Ian 2014, 20:31

DM scrie:Eu am o barca Baracuda cu care bat Dunarea si sunt multumit de ea.
Mai bag si 90km (dus/intors) cu ea cand ma apuca dorul de fugarit pe Dunare si nu am ce sa-i reprosez.
In general raza mea de actiune este de 40-55 km, normal dus/intors.
Nu am avut sentimentul ca nu sunt siguranta.
Normal o folosesc in tandem cu 9.9 gloabe. :P
Asa ca .... :D
salut DM. ce dimensiuni are baracuda dumneavoastra? eu am pe cea de 3,3m si nu stiu ce motor sa iau :respekt:

Scrie răspuns