Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de tito » 01 Dec 2022, 12:31

M-am uitat la modelele specificate de tine, vad ca multe sunt regular fast, nu stiu daca s-ar preta la pescuitul cu plastice moi.
Iar Major Craft Crossride 5G ml lsj, vad ca au puteri de 15-40gr si tu spui ca vrei sa o pescuiesti cu 5gr. Modelele 5G sunt facute cu noul carbon T1100G si sigur sunt mai senzitive ca vechile modele.

Yamaga, cel putin seria BLC sunt prea elastice pentru pescuitul cu microjig, foarte bune de voblere sau naluci metalice.

A fost la vanzare aici o Xesta, viewtopic.php?f=11&t=56653&p=780306&hilit=xesta#p780306 ,excelenta pentru pescuitul de finete, atat la biban cat si la salau pe gramaje mici. Modelul urmator XESTA Black Star Extra Tuned S84MH-T Super Distance Scape 2,55m. 1,5-18g , este de exceptie, am ramas uluit de distanta lanseului si de senzitivitatea impresionanta, singura problema ar fi pretul mai mare fata de lansetele de la Major Craft.

Pentru pescuitul cu plastice moi ar mai fi aceasta viewtopic.php?f=11&t=56675&p=780581&hil ... do#p780581 , o alta lanseta ce isi merita din plin pretul.

In general uita-te la lansetele de rockfish, majoritatea sunt ideale pentru pescuitul cu plastice moi.

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de RaduDaniel » 04 Dec 2022, 21:15

Sal. Imi folosesc lansetele cu de toate, nu doar la jigging.
MC este destul de haotic in ceea ce priveste actiunile descrise si realitatea. Sa-ti dau niste unexemple:
Ceana ul e dat fast dar e m fast, Triplecross dat mf era slow toata ziua, Ceana mh de la vanzare e spre ex fast, iar Crostage ul de la vanzare dat mfast este spre fast, are chiar o actiune extrem de misto dpmdv.
M-am uitat la 5G strict pt greutatile reduse, dar si pt carbonul folosit evident. Vrei sa spui ca nu merge 5gr plus guma de 5inch?
Nu ca am nevoie, dar vreau un mh mai lung si usor, gen dialuna 96mh la 141gr, croseride ml de sus la 127gr. Poate sa fie de la 2.6m in sus, medium fast spre fast, fara sa fie flexibila pe cotor in lansare. Eu am tot cautat, dar nu gasesc. Ce am gasit ca greutate sunt prea moi. Dc stii ceva zi-mi si mie...
Ma uit sincer la Yamaga, imi plac per total ca firma, in special partea cu Made in Japan. Un model care l-am bookmarkuit cam mult :) e blc 85 tz nano all around.
Pretul e relevant. In sensul ca o lanseta calitativa dar mai scumpa, isi poate merita banii, dc e ceea ce vrei...
Da, stiu de lansetele de rockfish, dar sunt o idee mai grele pt ce vreau eu...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de tito » 04 Dec 2022, 21:59

Eu m-am uitat la specificatii si la modelul Major Craft Crossride 5G, pe site-ul unde le-am vazut modelul cu puterea cea mai mica e 15-40gr, e drept ca m-am uitat si la firele recomandate de producator, care specifica 0.6-1.5 , de unde am tras concluzia ca in realitate poate fi pescuita cu gramaje mai mici, dar sincer nu cred ca vei pescui optim cu jig de 5 gr cu aceasta lanseta.
Yamaga TZ Nano am avut dar nu am pastrat-o, in opinia mea e prea elastica pentru jig, singura Yamaga ce poate fi folosita atat cu microjiguri cat si cu naluci reactive, e primul model Yamaga BLC 80, dar e 1-11gr, putere prea mica pentru ce iti trebuie tie, seriile ulterioare le vad strict de reactive.
Mai potrivite pentru jig sunt unele modele de la Xesta, dar depasesc pretul Major Craft.
Pe la 1000-1200 de lei mai apar la vanzare Graphiteleader Calamaretti, modelele mai vechi, fast ca actiune sunt excelente de jig, dar sunt cam rigide pentru naluci reactive. Avantajele sunt, senzitivitatea, greutatea redusa (110gr la lungimea de 2,60m) si faptul ca se incarca excelent, astfel rezulta distante mari de lansare(GOCS sau GONCS MH lucreaza bine cu jig de la 5 la 17gr ). Singurul mare dezavantaj este ca sunt foarte sensibile la lovituri si abuzuri, trebuie atentie maxima la transport si manipulare.
Ia legatura cu ily din Sibiu (trimite-i un PM), lui i-au trecut prin mana cam toate marcile de lansete japoneze si te poate ajuta si in privinta achizitiei.
In opinia mea, pentru pescuitul la salau cu jig de pe mal, as folosi o lanseta specializata, rigida si fast ca actiune si cat mai usoara. Cu o lanseta mai elastica si regular fast sau moderata, vei avea multe rateuri la intepare si nici nu poti realiza miscarea optima a gumei atunci cand faci acest lucru din lanseta.
Si o lanseta mai lunga de 2,50 maxim 2,60m va fi aproape imposibil de echilibrat cu ajutorul mulinetei si daca pica in bot va fi inconfortabila.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de shogunu65 » 08 Dec 2022, 19:46

Vezi ca e de vanzare un yamaga mebius 83mh. Am lanseta si o folosesc la Dunare cu bile 14-28g. Merge si cu 32-36, dar mi se pare ca nu mai lucreaza la fel. Cu salau pana in 3-4 kg nu cred ca sunt probleme, daca intra somn e mai complicat. Eu o folosesc cu un twin power de 3000 si se echilibreaza ok. Daca citesti descrierea importatorului
... pare lanseta de reactive, dar nu prea e chiar asa.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de tito » 08 Dec 2022, 20:30

@shogunu65
Cum e Yamaga de care zici in comparatie cu Aspro, stiu ca o ai/ai avut si Aspro H ?

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de RaduDaniel » 08 Dec 2022, 21:05

Sal. Am cautat pan la pagina 5, iar la search nu a generat nimic...pe ce forum e ? 😁

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de RaduDaniel » 08 Dec 2022, 21:15

36gr doar bila???
Pai asta e lanseta de egi pana la 5gou, care ar veni un 28gr max...
Pai tu dc zici ca pui 36 plus guma si dai in dunare, atunci ar trebui sa fie echivalentul la ceva gen 55gr de spin...
M-am jucat cu cateva egiuri stiu ca-s tepene, dar pare f mult in plus.
Cam ce actiune are, cum se indoaie? Este flexibila pe cotor intre inel si spigot sau e rigida? Care este minimul cu care se incarca? Dc pui 5gr plus un 4inch, cand jiguiesti se incarca(indoaie) varful?
Ms mult

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de shogunu65 » 11 Dec 2022, 18:58

tito scrie:
08 Dec 2022, 20:30
@shogunu65
Cum e Yamaga de care zici in comparatie cu Aspro, stiu ca o ai/ai avut si Aspro H ?
nu se pot compara. Aspro am 822HH, aia duce si 60 de grame plus guma. Aspro e facuta pentru piata din Rusia si este spre xfast.

Mebius este o idee mai moale. Nu vreau sa deschid subiectul cu EGI vs grame, producatorul spune ca duce 35g. Am dat cu ea cu 32g plus bass assasin sau cu alte gume mai mici. Am pe ea un TP 3000 cu fir de 12lb si se pescuieste ok cu 32g, dar cel mai des o folosesc cu 17-24g.

Daca te uiti la Calamareti MH, unii spun ca duce 28-30g, altii 15-20. Fiecare cum are mana facuta.

@RaduDaniel Anuntul a fost pus, dar intre timp vad ca a disparut, probabil pentru ca nu erau puse poze.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Major Craft 5G Egizaust / Crossride 5G??

Mesaj de tito » 12 Dec 2022, 11:03

Asta voiam sa stiu referitor la comparatia intre cele doua, cum sunt ca rigiditate, ca tinuta, ca actiunile am vazut din specificatii ca sunt diferite.
Cat despre Calamaretti, am avut vreo 6, atat MH cat si H si sincer nu vad cum ar putea fi pescuita corect cea cu puterea MH cu jig mai greu de 17gr, ca de aruncat poti arunca (cu grija) si gramaje mai mari.
In privinta puterii lansetelor de sepie, trebuie tinut cont si de diametrul varfului, de rezistenta firelor specificate de producator, nu e suficient sa inmultim egi si astfel sa avem certitudinea ca lanseta respectiva se poate pescui optim cu gramajele rezultate dintr-un astfel de calcul simplist.
Ca sunt lansete cu inscris de 4 egi care in realitate sunt UL maxim L ca putere.

Scrie răspuns