poison adrena

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: poison adrena

Mesaj de Zamfi » 04 Dec 2022, 17:55

@gibinel
Imi permit sa intervin in discutie.Nu lua lansete dupa recomandari,date tehnice teoretice ,povesti! La 1500-1600 lei vorbim deja de lansete care ar trebui sa iti faca placere sa le pescuiesti! Incearca sa pui , cel putin, mana pe ce doresti sa cumperi. Lanseta ideala pentru mine ar putea sa nu iti placa si invers! La fel nu te lua dupa marketingul vanzatorilor de profil :) Vorbeste cu oameni care stau pe apa , incearca sa pescuiesti lanseta inainte sa o cumperi.Indiferent cum o cheama.Altfel o sa o vedem la vanzare peste cateva luni...
Ps: eu nu ma impac cu japonezele la modul cum lucreaza in drill...Altii le iubesc.Deci...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: poison adrena

Mesaj de Jet93 » 04 Dec 2022, 18:49

La preturi sub 1500 lei japonezii nu au ceva foarte reusit.
Ma refer la lansete noi, cumparate din magazin. Care au si garantie.
Sportex-ul acela nu se apropie de 1500..
Ideea e ca sunt variante destule in banii astia, variante foarte bune!
Sunt de aceeasi parere cu Zamfi, e bine sa le vezi înainte...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: poison adrena

Mesaj de tito » 04 Dec 2022, 19:49

"incearca sa pescuiesti lanseta inainte sa o cumperi"
Asta ar fi idealul, dar daca nu ai amici care au lansetele respective, nu vad cum ai putea face asta. Macar acum se gasesc si in magazinele de la noi unele modele de la diverse marci japoneze. Eu am cumparat cand nu se gaseau in Romania astfel de lansete pentru a realiza cum se comporta "pe apa", unele au ramas in colectie, altele au fost scoase la vanzare, pentru ca nu erau perfecte pentru mine.
Culmea e ca cea mai mare dezamagire am avut-o cu o lanseta pe care am avut posibilitatea sa pun mana inainte sa o cumpar (o lanseta Gamakatsu ), scuturata la rece parea foarte buna de jig, in practica, atunci cand am pescuit-o am realizat ca nu ducea nici jumatate din puterea data de producator si in sarcina era foarte elastica...am scos-o la vanzare imediat ce am ajuns acasa.
Macar acum exista filmulete pe internet si avem posibilitatea sa ne putem face o idee despre tinuta unei anumite lansete, nu le cumparam chiar "in orb" asa cum faceam pe vremuri.

@Jet93
Acum depinde de unde cumperi lanseta aia japoneza. Ca o lanseta japoneza foarte reusita (in opinia mea) costa la unele magazine online din Japonia sub 200 de euro, cu tot cu taxe iese sub 1300 de lei. O alta lanseta japoneza costa peste 3100 in Romania ,dar se poate cumpara cu 2600 de pe alte meleaguri (cu garantie).
Asa ca nu cred ca ar fi cazul sa generalizam si sa fixam un anumit pret ca etalon. Si nici sa facem afirmatii ca nu gasesti lansete japoneze foarte reusite in banii aia. Ca te-as intreba cate lansete japoneze ai pescuit de ai ajuns la concluzia pe care ai expus-o mai sus ? Si te-as mai intreba, ce inseamna in opinia ta "La preturi sub 1500 lei japonezii nu au ceva foarte reusit." ?
Daca vorbim de pescuitul cu plastice moi, cred ca e o diferenta sa pescuiesti o zi intreaga cu o lanseta sub suta de grame, echilibrata, fata de una de aproape 130gr ce va pica in bot datorita lungimii si inelelor mai grele. Ori de la o anumita suma in sus am pretentia ca lanseta respectiva sa imi ofere confort maxim, nu sa plec acasa cu febra musculara si dureri de sale.
Si prefer oricand sa cumpar o lanseta SH in banii aia, de la o persoana de incredere, sau macar sa o pot vedea si trage de ea inainte de a da banii, decat sa iau la un pret mult mai mare aceeasi lanseta noua, doar pentru ca are garantie. Ca stim cum e cu garantia la mulinetele si lansetele din categoria asta de pret.
Pe langa asta in aceeasi suma de bani cumperi SH o lanseta mai buna ca una noua luata din magazin.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: poison adrena

Mesaj de Jet93 » 04 Dec 2022, 20:45

Tito nu as vrea sa intru in vreo polemica.
Asta e parerea mea despre lansete.
Vorbim de lansete cumparate din magazine romanesti.
Ii cad mainile cuiva pt 20-30 de grame, sa dea la feeder.
Prea multe 'domnișoare' pe balta de o vreme.
Cunosc vanzatori de pe aici care au scule cu '2-3 iesiri'la vanzare, dar le folosesc de 2 ani aproape zilnic.
In fine, sh prezinta un risc, unii il asuma, altii nu.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: poison adrena

Mesaj de Zamfi » 04 Dec 2022, 20:53

Clar ca un risc exista la sh.Insa mai bine un sh de varf decat o lanseta noua din clasa de mijloc.In opinia mea.
In plus , la 2000 lei cu atentie la componente si la meserias...iti faci un custom cel putin la nivelul Poison.E drept ca fara camera de rezonanta :) )))
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: poison adrena

Mesaj de tito » 04 Dec 2022, 21:21

@Jet93
Hai sa nu comparam cele doua stiluri de pescuit ca nu are rost. In privinta greutatii lansetei de jig...pai ma duc la pescuit sa ma relaxez, de placere si daca merg la pescuit am pretentia ca daca dau o suma mai mare de bani pe o lanseta, sa imi ofere si confort maxim, pe langa celelalte calitati. Cand pescuiesti 2-3 ore e ok si cu una de 150 de gr, cand pescuiesti o zi intreaga se schimba problema.
Poti cumpara o lanseta ce a fost pescuita o singura data si a fost lovita si va face poc cu prima ocazie in care o vei forta (in lanseu, agatatura sau dril), cum la fel de bine poti cumpara una cu zeci de partide la activ, de care s-a avut grija si o pescuiesti multi ani fara probleme, daca ii acorzi atentia cuvenita.
Si poti avea ghinionul sa cumperi o lanseta noua, sa iti plesneasca la prima partida (ca nu stii cum a fost transportata si manipulata dupa ce a iesit pe poarta fabricii), mergi la magazinul de unde ai luat-o si ti se spune ca s-a rupt din vina ta, caz in care garantia aia constati ca e doar o simpla hartie.
Nu stiu unde vezi tu motiv de polemica, eu mi-am spus parerea si iti cerusem niste lamuriri, ca omiti sa raspunzi e problema ta. Cat despre Sportex-ul recomandat de tine, nu se incadreaza nici ca lungime, nici ca putere in cerintele colegului care a initiat topicul. iar aia mai lunga si de putere superioara nu am gasit-o la niciun magazin din Romania sub 1500 de lei.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: poison adrena

Mesaj de Jet93 » 05 Dec 2022, 11:04

Ideea e sa nu fi chitit pe un model anume sau pe ce recomanda altul, ca ii place lui.
De exemplu nu imi plac lansetele cu mandrina care se infileteaza de sus sau care au prea multa spuma in partea de sus a mandrinei.
Altul le prefera asa...sunt fel si fel de aspecte.
Cel mai bine e sa dai o tura prin piata sa pui mana pe scule.
Ultima data s-a lipit de mine o lanseta abu garcia de cast...niciodata nu m-am uitat sa iau o lanseta de la firma asta.
Pana am pus mana pe ea...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: poison adrena

Mesaj de tito » 05 Dec 2022, 13:57

Sigur ca e ideal sa poti vedea, pune mana pe cat mai multe marci/modele pentru a putea face o alegere dupa preferinte, dar cati au aceasta posibilitate !? In Bucuresti sau orasele mari sa zicem ca ai aceasta posibilitate, desi nu gasesti mereu in magazin marcile si modelele de pe lista pe care ti-ai facut-o sau lansetele ce ti-au fost recomandate.
Eu i-am recomandat lansete care se incadreaza in cerintele lui si in suma de bani pe care si-a propus sa o investeasca in lanseta. Si sunt de acord cu "Zamfi" si eu prefer sa cumpar o lanseta SH dintr-o gama superioara in aceeasi bani cu una dintr-o gama inferioara, noua, luata din magazin.
In privinta preferintelor, din punctul meu de vedere conteaza mai mult locul si conditiile in care pescuiesc si mai putin cum are mandrina o anumita lanseta, ca daca chiar tin musai mandrina aia sau inelele se pot schimba, sau ma pot adapta, pot trece peste anumite inconveniente, daca lanseta respectiva are un blank care corespunde preferintelor mele. Daca cumpar o lanseta strict dupa aspect sau preferintele in privinta mandrinei, dar e nepotrivita pentru aplicatia sau conditiile in care pescuiesc nu ma ajuta cu nimic aceste aspecte.
Am cumparat cateva lansete pe care nu am avut posibilitatea sa le tin in mana inainte de a da banii, dar am pierdut multe nopti citind forumurile rusesti, in special topicurile in care isi spun parerea pescarii de competitie din Rusia, m-am uitat ulterior si la cateva filmulete cu modelele respective si le-am comandat de la magazinele de pe alte meleaguri, pentru ca in magazinele noastre lipsesc cu desavarsire.
In suma de 1500 de lei chiar am un model de la o marca foarte putin cunoscuta in Romania, excelenta de jig, as spune ca pretul e mic pentru calitatile pe care le are. Dar am riscat si am cumparat-o pentru a avea posibilitatea sa o pescuiesc si sa-mi fac o parere. Am pastrat-o si am vandut lansete ce aveau un pret aproape dublu.

Avatar utilizator
mariusvlp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 26 Oct 2020, 11:01

Re: poison adrena

Mesaj de mariusvlp » 05 Dec 2022, 15:18

Salut Tito, despre Illex-urile facute pentru salau ce ai gasit? Francezii sunt incantati de ele, seriile Night Shadow si Pepper, dar pe la noi e pauza. Stiu si ca in Rusia se da mult cu ele...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: poison adrena

Mesaj de Spring » 05 Dec 2022, 16:51

Adrena sunt lansete reușite dar nu de jig pe stilul nostru in banii aia. Sunt lansete de bass cu aplicații specifice.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns