Proprietari lansete Graphiteleader

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

candes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 13 Aug 2013, 21:49

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de candes » 26 Ian 2022, 18:32

andreisavin scrie:
26 Ian 2022, 11:52
candes scrie:
25 Ian 2022, 21:39
Ce părere aveți de seria Graphiteleader Silverado?
Am avut 742 din prima serie, pe care am modificat-o(reinelare si schimbare mandrina) si am folosit-o la salau vreo 2-3 ani. A fost lanseta mea de suflet.Ulterior am vandut-o si sincer sa fiu imi pare rau si acum dupa ea.Acum am Silverado Prototype 792 si pot sa spun ca e cea mai senzitiva lanseta pe care am avut-o vreodata. Este perfecta pentru baltile de pe langa Bucuresti. De retinut e faptul ca seria Prototype este complet diferita de modelele de baza(de asta este si de 2 ori mai scumpa).

@Andrei - cum sunt inele pe vârf la Silverado Protoype comparat cu seria anterioară? Știu ca la seria anterioară (Silverado simplu) sunt un pic mai mari. Ce alte diferențe ai observat intre cele serii? Merci!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de albert.C » 26 Ian 2022, 20:44

stoica stefan scrie:
26 Ian 2022, 09:23
Multumesc albert.C pentru raspuns. Cu ce gramaj ai putut pescui cu ele?
cu 832 nu am incercat cu mai mult de 21 gr,iar cu 762 am dat si cu 32+guma de 10 cm,aceasta din urma mi-a parut mai rigida si mult mai dedicata pescuitului la jig.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de tito » 26 Ian 2022, 22:24

@candes
Silverado Protoype are inele mai mici si mai multe 10 vs 9 pe vechiul model. Componentele mandrinei sunt argintii vs mov pe vechiul model, alte materiale in compozitia blank-ului , mai senzitiv si din spusele celor care le-au pescuit pe ambele, mai rigid Prototype. Eu pe balti pescuiesc de vreo 2 ani modelul GSIS 782M si nu l-as schimba cu altceva. Sunt tentat totusi sa cumpar si noul model GSILPS-792M, din pacate vad ca nu prea mai e de gasit pe nicaieri.
Consider ca lansetele Graphiteleader au un raport excelent calitate pret, am avut mai multe modele, printre altele Calamaretti am avut 6 in decursul timpului si asa cum am mai spus, nu stiu daca au concurenta pentru pescuitul cu jig de pe mal.Si aici ma refer la greutatea lansetei, la senzitivitate, la revenirea foarte rapida, la felul in care inteapa (rateurile tind spre zero), la modul in care lucreaza in sarcina si nu in ultimul rand la distantele apreciabile de lansare. Ca posesor insa trebuie acordata o atentie sporita la transport si manipulare, pentru ca sunt foarte sensibile la lovituri, lucru normal tinand cont de grosimea blankului.
Dar pentru a "intelege" lansetele astea e nevoie sa treci prin niste etape si sa le pescuiesti, astfel vei realiza avantajele pe care ti le ofera in pescuit fata de alte marci. Unii le considera prea "moi" pentru jig, dar tocmai asta face diferenta intre gherle, rateuri si aducerea pestilor la mal.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de andreisavin » 27 Ian 2022, 10:06

stoica stefan scrie:
26 Ian 2022, 12:46
andreisavin cum este prototype-ul in drill? Cu ce fire si ce jiguri/gume o pescuiesti? Multumesc.
O pescuiesc cu fire de 0.5-0.6PE si jig-uri de 3-5-7g. In drill are o actiune placuta, progresiva, similara cu Tiro si Callamaretti.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de andreisavin » 27 Ian 2022, 10:20

candes scrie:
26 Ian 2022, 18:32
andreisavin scrie:
26 Ian 2022, 11:52
candes scrie:
25 Ian 2022, 21:39
Ce părere aveți de seria Graphiteleader Silverado?
Am avut 742 din prima serie, pe care am modificat-o(reinelare si schimbare mandrina) si am folosit-o la salau vreo 2-3 ani. A fost lanseta mea de suflet.Ulterior am vandut-o si sincer sa fiu imi pare rau si acum dupa ea.Acum am Silverado Prototype 792 si pot sa spun ca e cea mai senzitiva lanseta pe care am avut-o vreodata. Este perfecta pentru baltile de pe langa Bucuresti. De retinut e faptul ca seria Prototype este complet diferita de modelele de baza(de asta este si de 2 ori mai scumpa).

@Andrei - cum sunt inele pe vârf la Silverado Protoype comparat cu seria anterioară? Știu ca la seria anterioară (Silverado simplu) sunt un pic mai mari. Ce alte diferențe ai observat intre cele serii? Merci!
Inelarea este identica cu modelul precedent, dar runerele sunt mai mici.Configuratia este 9 inele plus varf(plecare de 20 , runnere si varf de 4.5).
Dupa cum am mai spus, modelul Prototype nu are nici o legatura cu seriile precendente, Daca intre Silverado si Silverado IP-G singurele diferente sunt de design(accente gunsmoke in loc de mov), la Prototype este cu totul alt blank(T1100g si M40X combinate cu tehnologia Nanoalloy). Noul blank este mai rapid decat cel vechi si mai elastic in lanseu. Practic senzitivitatea este mult crescuta si lanseurile sunt mai lungi.
Modelul pe care il am eu(792) este o evolutie a lui 782 din seria precedenta.
Ce ar trebui sa ia in calcul fiecare pescar care are in plan sa isi cumpere o lanseta din aceasta serie este ca nu sunt facute pentru speciile de pesti de la noi. Acestea sunt lansete de Seabass. Merg foarte bine la salau, dar pentru rezultate maxime, are trebui reinelate.
Ce nu imi place la lansera(dar este pur subiectiv): calitatea EVA de pe mandrina(la banii astia ma asteptam la o EVA cu densitate mai mare) si piulita de la mandrina cu ornamentul acela metalic.
Pe viitor am in plan sa o reinelez si sa ii schimb eva de pe mandrina cu pluta.

Daca ar fi sa fac o comparatie realista intre modelul vechi si Prototype, as spune ca nu merita diferenta de bani. Silverado are un raport pret/calitate mult mai bun decat Prototype. Altfel spus, iti faci treaba foarte bine si cu modelul standard si acoperi linistit orice situatie de pe baltile din zona Bucurestiului.

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 27 Ian 2022, 11:36

Andreisavin, si totusi ai spus ca prototype-ul este cel mai senzitiv bat pe care l-ai pescuit...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de Zamfi » 27 Ian 2022, 12:05

Acuma intreb si eu...Stefane ai intentii de ceva afacere ? :) Daca da , succes!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

candes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 13 Aug 2013, 21:49

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de candes » 27 Ian 2022, 12:10

Merci de feedback @tito și @andreisavin!

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de andreisavin » 27 Ian 2022, 12:57

stoica stefan scrie:
27 Ian 2022, 11:36
Andreisavin, si totusi ai spus ca prototype-ul este cel mai senzitiv bat pe care l-ai pescuit...
Este cel mai senzitiv, asa e...dar diferentele nu sunt atat de mari cat sa justifice pretul dublu. Eu am facut achizitia din curiozitate si moft.Nu o regret, dar v-am expus parerea mea sincera, ca sa stiti la ce sa va asteptati.
Din punctul meu de vedere, senzitivitatea este o perceptie subiectiva si greu cuatificabila.
La primul silverado pe care l-am avut(742) am modificat tot(reinelare completa si schimbare mandrina de 2 ori, pentru cac prima nu imi pica bine pe mana). Evident ca s-a simtit o imbunatatire, dar cum o cuantifici?Cat la suta e mai buna?Cum calculezi? Am bagat in ea aproape 2000 de lei peste pretul de achizitie de 1700 lei. A meritat?Pentru mine da, poate pentru altcineva nu ar fi meritat Cel mai castigat a fost poate cel care a cumparat-o de la mine. Are cont aici si isi poate exprima parerea.
Inca o data repet, fiecare percepe in felul lui...Silverado este o lanseta foarte corecta pentru pretul ei, dar nu va asteptati sa prinda pesti singura.Apoi depinde si cu ce o compari, incercati sa o comparati cu ceva in aceeasi gama de pret si cu aceleasi specificatii. Eu am avut ocazia sa o compar cu un T-Russel(nu mai stiu daca era data pana in 10 sau 14g) si imi pareau cam la fel...colegul care avea T-Russel zicea ca ii pare mai senzitiva a lui(aici conteaza si cat de obisnuit esti cu lanseta), deci totul este subiectiv. Nu va mai pierdeti vremea cu comparatii, mergeti si puneti mana pe ele in magazin sau la amici si cumparati in consecinta.
PS: Eu cand am luat prima Silverado nu am avut unde sa o testez in prealabil, am luat-o orbeste...eu consider ca am avut noroc.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de Zamfi » 27 Ian 2022, 14:24

Asa cum spuneam, Andrei vorbeste la subiect .Ca si Tito.Insa pentru cei care vor sa achizitioneze o lanseta NU ajunge acest topic.Sau mai multe :)
Suntem diferiti, percepem diferit, reactionam diferitDeci fara sa dai cateva maini cu o lanseta ... e grea decizia.Si riscanta.Totusi reiese un lucru : blancuri bune ,senzitive , pretentioase la manevrat prin barca sau pe mal,transport,etc.Pentru maximum de performanta unii au ales sa le modifice dupa mana, gustul lor. Ca pe multe alte lansete de fabrica. As mai puncta modul in care se incarca in drill si cum poti pune presiune pe peste in diverse situatii.Trebuie sa iti placa , sa fie pe mana ta.Eu ,cum am spus, prefer varfuri permisive sau foarte permisive si rezerva mare de putere cu o intrare rapida in joc.De aceea personal nu m.am regasit in modelele pescuite. Asta nu inseamna ca nu lucreaza excelent .
Cam atat de la mine.Spor la achizitii.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns