Alegere lanseta spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Codrin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 16 Noi 2020, 11:40

Alegere lanseta spinning

Mesaj de Codrin » 16 Noi 2020, 12:02

Buna ziua!

Incep prin a spune ca sunt incepator si ca imi doresc sa imi cumpar o lanseta de spinning si din lipsa de experienta in acesta categorie de pescuit, apelez si eu la cei mai cu experienta sa imi impartaseasca o parere.

Off-topic( introducere) : Eu sunt pescar de stationar si singurii rapitori pe care i-am prins pana in momentul actual sunt tot la monturi/tehnici de stationar cum ar fi monturi cu peste viu,etc.. . Zilele trecute la invitatia unui prieten am mers pe o balta de pescuit la rapitor , stiuca, biban, salau, si somn este, in fine, am mers , dar in lipsa de echipament, m-am adaptat cu ce am avut mai potrivit din ce am avut, si am folosit ( nu aruncati cu pietre va rog), o lanseta daiwa ninja x 3.30 actiune medium, cu fir de 0,14 cu o ryoby ecusima vi de 3000. Sper suprinderea mea, fata de prietenii mei si ceilalti pescari prezenti, cu niste gume ieftine imprumutate si aveam eu doua voblere la 5/6 lei cumparate mai demult , am avut cele mai bune rezultate :)). Am prins doua marlite de 600 si 730 de grame si o stiuca de 1.2 kg ,plus multe rateuri in dril. Dar ceilalti nu au prins nici atat si aveau scule de 600 , 700 de lei doar batul +mulinete performante si nu mai spun de naluci, voblere care costa cat batul pe care vreau eu sa-l cumpar :)). Acest lucru mi-a starnit interesul si as vrea macar ocazional sa mai pescuiesc in stilul acesta, dar macar cu un bat mai potrivit ca mi-a mancat sufletul asta cu care am dat, el foarte bun de altfel pentru ce e menit ,dar nu pentru ce l-am folosit eu( prea lung in sine, prea lung cotorul cu pluta..etc).

On-topic: M-am orientat spre ceva cu actiune cred medium, intr-o gama de pret joasa, pentru ca (momentan) tatonez terenul si cand va fi momentul daca imi v-a placea, voi face investitii si voi cumpara ceva mai bun. Ceva scurt, maxim 2.10m, peste vizat sa zic asa, stiuca in mare parte, ca am locuri pentru asa ceva, poate si alti pesti dar nu cunosc sa spun cum ar fi trebuit sa fie lanseta pentru acei pesti , asa ca merg pe ceva generalist ( stiu ca nu asta e abordarea corecta).

Alegerile : Lanseta Okuma Lure Mania Spin 1.90m 10-30gr
Lanseta Okuma Safina-X Spin 2buc 1.80m 10-30gr

Astept niste opinii, eventual alte propuneri tot in pretul asta. Referitor la ce am aratat eu, daca le are cineva si paote impartasi o parere sincera, sunt foarte recunoscator, ce ati alege voi dintre astea doua, dupa calitatea blank-ului, prea multe nu cred ca se poate vorbi altceva ca la banii astia, vorba aia, altii isi cumpara naluci :)))).

[editat de jb]

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Alegere lanseta spinning

Mesaj de johnnybravo » 18 Noi 2020, 22:37

Bine ai venit!
Iti recomand orice bat 2nd hand in bugetul ce-l consideri sau direct salt la un bat premium ce te gandesti sa nu-l bagi la vanzare dupa un sezon.
Un bat scurt se preteaza pentru pescuitul din barca sau acolo unde lungimea lanseului si controlul pestelui este irelevant.

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: Alegere lanseta spinning

Mesaj de grama v » 19 Noi 2020, 20:07

salut,
adica ,ce a spus johnny bravo,o lanseta pescuita de pe mal trebuie sa fie mai lunga decit cele pe care le-ai pus tu
recomandat 2.5-2,7 m

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: Alegere lanseta spinning

Mesaj de grama v » 19 Noi 2020, 20:07

zic si eu

mirciulicai
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Oct 2017, 06:55

Re: Alegere lanseta spinning

Mesaj de mirciulicai » 03 Dec 2020, 14:41

Salutare,

Nu stiu sigur daca mai este de actualitatea intrebarea... ;)

Pentru recomandare corecta a batului trebuie mentionata specia tinta, contitiile de pescuit, tipul si greutatea nalucilor, buget.

Mai sus ai mentionat balta, stiuca, salau, biban, somn...

Doresti sa pescuiesti doar cu voblere sau si cu jig-uri?

Luremania este o lanseta moale... Foarte moale... Nu se preteaza la pescuit-ul cu jig-uri, din cate stiu eu.

Sunt multe variante de lansete iar din gama ieftina si buna, care-mi vine mie in minte acuma, este Cormoran Raycor-X.

Varianta 7-28g este destul de permisiva si poate fi pescuita atat cu voblere cat si cu jig-uri. Modelul are si variante mai puternice si chiar si UL.

Scrie răspuns