Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 17:53

ce vrei sa spui vali ? ce am gresit eu in anunt? am recantarit acumulatorul si are 6,3kg.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 17:57

Nimic dle coleg...greutatea e ok, te cref ..dar pikemonul mai facea referire la amperaj sau la Pret.))
Ceva din astea 2 nu o fi ok.)))
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 18:13

amperajul l am verificat conform consumului dat de producator al unui sonar garmin ultra cu sonda panoptix si privitor la pret ai omis din greseala sau nu, sa le spui celorlalti colegi un lucru foarte important, la orice comanda de pe aliexpress se adauga taxe vamale si tva , asta daca nu depaseste 10$, asa ca daca nu te deranjeaza te rog sa mananci ce nu trebuie in alta parte, mersi!

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 18:18

plus termenul de livrare foarte mare aprox 2 luni si riscul de a nu mai primi coletul in contextul actual covid, ceea ce mi s a si intamplat iarna trecuta...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 18:21

Colegu...total eronat...
Sunt multi colegi in tara care au asa ceva si nu au platit nici o vama si nici transport...
Transportul si eventuala vama a fost in sarcina vinzatorului...cei care au comandat au primit coletul la usa cu pretul platit pe situl aliexpres...
Cit priveste marfa care nu ajunge si nerecuperarea banilor e total aiurea...exista dispute pe sit iar bani sunt 100% rambursati in cazul in care nu ajunge pachetul la tine.
Asta e politica aliexpres ...cam la fel ca ebay..
Deci te rog nu minca tu k...t.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 18:34

nu stiu de unde comanzi tu si alti colegi fara sa platiti taxe si as fi interesat foarte tare deoarece eu am platit la orice comanda ba chiar si taxele curierului de vamuire, si in legatura cu nerecuperarea banilor, eu nu am sustinut niciodata ca nu se recupereaza doar am zis ca nu se primeste coletul si apoi trebuie comandat iar deci pierdere de timp.
Hai te rog sa incheiem ca evolueaza intr o directie gresita.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 18:34

Singurul adevar e timpul de asteptare putin cam mare...
Dar vom vedea cum decurge ultima mea comanda lansata in 11.11...tot o baterie lifepo4 de 100Ah platita cu 345$.
In momentul in care ajunge acasa va voi da mai multe detalii despre timpul expedierii si a unei eventuale taxe vamale sau de alt fel...
Asta doar pt a inlatura orice suspiciune asupra relatiei client -aliexpres.
P.S.Eu unul prefer sa astept 2 -3 luni sa am o baterie 100Ah la un pret decent decit sa platesc 1000€ pe o baterie rebcell tot de 100Ah.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 18:47

tocmai de aceea am ajuns si eu la 3 baterii lifepo de pe alie si sunt foarte multumit de ele, cu toate ca imi permit sa cumpar si un rebelcell care din punctul meu de vedere nu isi justifica pretul.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 20:13

Ma bucur ca esti de acord cu mine.)))
Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de johnnybravo » 18 Noi 2020, 08:54

vali stratonov scrie:
17 Noi 2020, 18:34
Singurul adevar e timpul de asteptare putin cam mare...
Dar vom vedea cum decurge ultima mea comanda lansata in 11.11...tot o baterie lifepo4 de 100Ah platita cu 345$.
In momentul in care ajunge acasa va voi da mai multe detalii despre timpul expedierii si a unei eventuale taxe vamale sau de alt fel...
Asta doar pt a inlatura orice suspiciune asupra relatiei client -aliexpres.
P.S.Eu unul prefer sa astept 2 -3 luni sa am o baterie 100Ah la un pret decent decit sa platesc 1000€ pe o baterie rebcell tot de 100Ah.
In mod normal, fara pile, orice vine din afara spatiulu UE ce depaseste 10-50eur (nu mai stiu exact valoarea exacta) este supus taxei vamale (sau taxe vamale + TVA), trebuie sa mergi la posta sa arati dovada platii, daca ai produse mai multe nu cred ca scapi cu artificiul declararii produselor ca si cadou.
Legat de Rebelcell, le tot vad ca sunt date ca si referinta, din specificatiile lor sunt Li-ion si cu nivelul de protectie IP parca neadecvat pt orice conditii de pescuit.
In afara de Adelin, mai are careva baterii LiFePO4 Liontron?

Scrie răspuns