Recomandare costum iarna

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de wily91 » 21 Noi 2020, 13:14

E dif intre FOX Rage Winter suit si varianta FOX Winter suit carp ? In afara de culoare si model

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Zamfi » 21 Noi 2020, 14:00

Cred ca nu...Dar e mai misto ala de spinning parca :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Calin C » 21 Noi 2020, 21:35

Zamfi scrie:
21 Noi 2020, 14:00
Cred ca nu...Dar e mai misto ala de spinning parca :)
Subscriu!
Azi am cumpărat un FOX Rage și înainte am putu să īl compar cu FOX, care e verzui uni.

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Dan64 » 22 Noi 2020, 01:53

Costumele Norfin sunt OK. Depinde cit de friguros esti, daca te deplasezi mult sau stai pe loc si pina la ce temperatura negativa pescuiesti. Il alegi dupa regimul termic recomandat. Ar fi bine sa-l poti proba si sa-l iei cu o marime mai mare.Daca te deplasezi mai mult si faci mai multa miscare cred ca este mai bun unul mai subtire dar te reglezi cu ce iei pe dedesupt-multistrat.Rolul costumului este sa blocheze vintul si sa impiedice caldura sa iese.

Stoica dragos
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 29 Mar 2019, 19:31

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Stoica dragos » 23 Noi 2020, 15:47

Pescuiesc la rapitor 95 % din barca .... dar vreau sa il iau si pe la partidele extreme de pescuit la crap .. stiu de imbracatul in straturi , dar as incerca si un costum de iarna gros ... cred ca o sa incerc un Fox Rage pana la urma ...daca mai aveti pareri si recenzii despre costume bune groase va rog sa le lasa-ti aici ..mersi

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de wily91 » 23 Noi 2020, 22:35

Azi am probat un costum de la Prologic HighGrade Thermo Suit. E un costum foarte gros si greu... zici ca esti cu o plapuma pe tine. Nu stium cum poti pescui la spinning cu el. In schimb pare foarte interesant costumul IMAX ARX-20 ICE THERMO. Ceva pareri despre el??
Am tot comparat costumul de la FOX Rage cu unele la jumate de pret si este net inferior la specificatii :respekt:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Dan64 » 24 Noi 2020, 00:59

Stoica dragos scrie:
23 Noi 2020, 15:47
Pescuiesc la rapitor 95 % din barca .... dar vreau sa il iau si pe la partidele extreme de pescuit la crap .. stiu de imbracatul in straturi , dar as incerca si un costum de iarna gros ... cred ca o sa incerc un Fox Rage pana la urma ...daca mai aveti pareri si recenzii despre costume bune groase va rog sa le lasa-ti aici ..mersi
In situatia asta poti alege linistit un costum gros. Sa fii atent la marime pt. ca spatiul interior este mai mic cu cit este mai gros. Sa te uiti si la costumele Graff de la Givadi. Totusi cele de la Norfin cu rata de-35 (discovery,extrem4) sint aproape de ce ne trebuie iarna.Ai protectie cu burete la genunchi si sezut, care te ajuta mult. Buzunarele puse unde trebuie,libertate in miscare si alte facilitati pe care nu le-am vazut la Fox.Cauta ce-ti place,dar este bine sa-l poti proba si sa fie mai mare chiar daca este gros pt. ca aerul din interior creste izolatia . Am fost si eu in situatia ta ceva ani in urma si am facut o alegere f. buna.Pt mine partidele extreme sunt la -15,-20 uneori cu vint. Noroc in alegere!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de anem » 03 Dec 2020, 12:42

Zamfi scrie:
20 Noi 2020, 17:17
Asta e parerea ta Emil.Eu votez pt costum.Parere personala dupa 40 de ani de pescuit...Dar sunt costume si...costume.Acum am iesit de pe apa, Olt, vant subtire, etc.M.am simtit confortabil in costum :)
hahahaha ... cum spuneai, fiecare cu parerea lui. probabil si pescuim in conditii diferite si atunci evident si "pretentiile" sunt diferite. pe mine m-ar deranja rau de tot orice cehstie voluminoasa pe mine ... :D
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de Zamfi » 03 Dec 2020, 12:47

Poate nu ai observat ca omul pescuieste 95% din barca.Deci clar ,din cate stiu eu, nu te incadrezi la categoria asta. Si restul de 5% la crap.Acestea fiind zise , te las sa razi in continuare :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare costum iarna

Mesaj de anem » 03 Dec 2020, 12:59

Zamfi scrie:
03 Dec 2020, 12:47
Poate nu ai observat ca omul pescuieste 95% din barca.Deci clar ,din cate stiu eu, nu te incadrezi la categoria asta. Si restul de 5% la crap.Acestea fiind zise , te las sa razi in continuare :)
nu stiam detaliul cu barca ... si cum spuneai si tu, eu pescuiesc din barca spre zero.

oricum, e clar ca vedem lucrurile diferit ... pe mine ma intereseaza cat mai multa libertate de miscare, si toate costumele sunt prea voluminoase pe gustul meu ... indiferent daca vorbim de barca sau de pe mal.

cat despre ras, nu credeam ca deranjeaza ... pe viitor ma voi abtine.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns