Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
mahu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 31 Aug 2010, 14:26
Localitate: Adjud
Contact:

Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de mahu » 09 Sep 2020, 11:54

Buna ziua.
Doresc sa achizitionez un motor cu putere peste 6HP cizma scurta(acum detin un Suzuki 2.5 HP, isi face treaba foarte bine dar mai mult de 8,9 Km/h nu merge...vreau un upgrade).
Cum si greutatea este importanta, nu am peridoc si motorul il folosesc ocazional la pescuit cred ca cea mai buna optiune pentru mine este un motor in 2 timpi.
Barca pneumatica allroundmarin kiwi 3m(aprox 50 Kg).
Initial vroiam un 6 cai 4 timpi, dar dupa multe cautari pe web...ba gliseaza ba nu gliseaza depinde foarte mult de greutatea suplimentara din barca, asezarea...deci cel mai bine este sa ai >=8cai.
Bineinteles m-am orientat catre Tohatsu 9.8 HP 2 stroke, dar am gasit si Parsun/Genovo 9.8 HP 2 stroke.
Diferenta de pret peste 2000 si ceva RON in plus pt. Tohatsu, la motoare noi.

Intrebarea: are cineva Parsun/Genovo 9.8 2 timpi sau cunoaste pe cineva care are? Ceva pareri?
Sau in general despre motoarele astea Parsun ce parere aveti? Stiu ca s-a mai discutat, am citit toate topicurile care au legatura cat de cat, dar poate aveti opinii mai recente.

Multumesc anticipat!


shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de shogunu65 » 09 Sep 2020, 15:17

La genovo/parsun in 4 timpi sunt ok cele de 4-6hp, care sunt copie 100% dupa yamaha generatia anterioara. Piesele sunt practic interschimbabile. Am vazut unul de 5 cai care se incapataneaza sa reziste dupa 6-7 ani de folosire .... si nu ocazionala, este folosit pe o barca a unei intreprinderi piscicole, iar baietii aia nu prea au mila nici de barca nici de motor. Despre alea in 2 timpi nu am vazut nimic pe nicaieri.... vezi ca si de tohatsu ultima generatie 2T se plangeau aia prin Rusia / Ucraina. Blocuri motor crapate si alte bube, dar probabil tine si de noroc si de modul de exploatare. Daca il iei nou, ar trebui sa existe garantie.

mahu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 31 Aug 2010, 14:26
Localitate: Adjud
Contact:

Re: Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de mahu » 10 Sep 2020, 11:31

Tohatsu nou(cu factura, cu garantie) ca asa scrie in anunt(pe diverse site-uri cu anunturi de vanzari diverse...).
Nefiind comercializate de catre firme mai serioase din cauza legislatiei UE nu poti stii daca sint adevarate(made in Japan) sau facaturi...nu stiam de problemele cu motoarele Tohatsu prin Rusia / Ucraina. Nu cred ca la noi ajung mai calitative.
Dezamagitor.
Un 6HP marca consacrata ar fi mai sigur.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de johnnybravo » 10 Sep 2020, 21:26

30kg per cal putere aprox pt glisaj, vezi cum te orientezi.
Mai poti vorbi cu adiwolf care are Tohatsu 9.9 in 2t luat de nou.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de adiwolf » 11 Sep 2020, 20:16

am avut.
am trecut la ceva mai mare, intre timp.
motoarele Tohatsu sunt originale, made in japan
eu as merge pe un maxim 20- 25kg / cp - influenteaza foarte mult si modelul barcii
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

mahu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 31 Aug 2010, 14:26
Localitate: Adjud
Contact:

Re: Parsun/Genovo 9.8 2 timpi

Mesaj de mahu » 14 Sep 2020, 07:07

Mai strang ceva banuti si iau un Tohatsu 9.8 2 timpi.
Va multumesc frumos pentru informatii.
O sa revin dupa achizitie cu impresii personale.
Numai bine la toata lumea si fir intins!

Scrie răspuns