Recomandare echipament nivel 1

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 06 Sep 2020, 19:31

Salut comunitate si bine v-am gasit eu sunt Marian ,locuiesc in zona Clujului...
In urma urmariri emisiunilor de pescuit m-am hotarat cu riscul de a-mi prinde urechile si nasul sa incerc acest stil ...
Am rugamintea de a-mi recomanda un echipament de buget redus nu dispun de multe parale si nu pot sa investesc prost...
Intentionez sa pescuiesc la clean si ce o mai fi pe un canal al Somesului din zona mea si un lac salbatic in care ar fi ceva salai ,acolo se pescuieste cu pestisori vii dar nu ma intereseaza acest stil
Ma intereseaza lanseta ,mulineta ,fir, 2 3 modele de pestisori si lingurite cu care sa incep incursiunea in necunoscut..
Multumesc anticipat si apreciez coborarea la nivelul meu.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Zamfi » 06 Sep 2020, 20:07

Sincer, cred ca e bine sa incepi cu spinningul la clean.Ca idee ai nevoie de bete diferite pt cele doua specii.In general la clean dai la naluci de reactie ( rotative, voblere) si la salau la gume ca asta are obiceiul sa se hraneasca, mare parte din timp , pe fundul apei.In general zic.
Si, din pacate, nu cred ca ai sa primesti multe sfaturi aici.Poate pe alte forumuri, grupuri de fb.Aici lumea nu mai are rabdare :)
Pacat.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 06 Sep 2020, 20:27

ZAMFI Multumesc de raspuns , am luat in calcul si asta ,am citit cateva topicuri de pe aici ,nu prea pricep nimic ...alte niveluri ...
Ma descurc eu cumva ....

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de johnnybravo » 07 Sep 2020, 22:08

Bine ai venit!
Cauta un bat de salau, cu ala poti da si dupa clean dar nu la fel de eficient dar este solutia compromis in datele tale.
Te poti orienta si pe un 2nd hand, carbonul imbatraneste si e posibil sa gasesti un bat de salau mai bleg ca sa zic asa :)
Cauta la rubrica anunturi mulineta (poate vine deja cu fir textil), ia-ti un Stroft ABR pe care sa-l folosesti ca si leader.
Naluci tot la anunturi....solutie mai optmizata in datele tale eu nu vad :)
Daca vrei o solutie mai concreta, spune bugetul pe care esti dispus sa-l aloci.

Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 08 Sep 2020, 11:29

@johnybravo @Am achizitionat deja o lanseta daiwa megaforce jiggerspin 2.20 actiune 1-9g.nu stiu daca e buna .....am pus o mulineta shimano sienna de 2500 pe ea si fir de 16 trabucco si am o rotativa 😁.toate sh mai putin firul😁
Acum mai am nevoie de voblere si rotative (momentan studiez despre ele ,multe cred ca sunt facute pentru pescari nu pentru pesti😁 ca prea fain sunt pictate )
Daca imi recomanzi ceva vobler sau modele de rotative ,marimi .....
Multumesc de atentie !!!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de johnnybravo » 08 Sep 2020, 20:40

Cauta Baby Pro, Hornet, Tiny, vezi la anunturi pt ca sunt multi care incep cu cleanul si prind gustul pescuitului altor specii si renunta apoi la investitiile initiale.
Daca ai clean maricel in zona poti cauta si C'ultiva BugEye, se lanseaza bine si cu un "par" de bat de salau :)
Rotative Mepps Aglia sau Aglia Long, cele mai ieftine si cu o calitate buna.
Batul tau de 1-9g putere este ok de clean, pt salau este prea slab din punctul meu de vedere pt un pescuit cu gume in structura dar il poti folosi la vobler si rotative, o sa ai senzatii tari cu strapazani de 400g :)
Daca vrei sa pescuiesti salau, tine cont ca pescuitul cu gume este eficient dar si costisitor, poti considera montura pater noster pt inceput sau vobler floating.
Daca tot ai deschis topic nu te grabi cu investitiile si intreaba inainte sa cumperi ceva sau vezi referinte (Google + Youtube)

Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 08 Sep 2020, 23:07

@johnybravo multumesc inca o data ,momentan ma multumesc cu clean si pastrav .salaul ramane poate pe anul viitor .
Ps: nu am gasit voblere mici de vanzare aici pe site sau n-am cautat bi e?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de johnnybravo » 09 Sep 2020, 07:30

Apesi rotita zimtata din dreapta casutei de cautare si bifezi categoria de vanzari si apoi cauti ce vrei legat de clean:
viewtopic.php?f=11&t=51803&p=744721&hilit=clean#p744721

Sau mai bine deschizi un subiect nou in rubrica de vanzari de genul: "cumpar 5 voblere de clean, buget maxim XX".
Mai poti cauta pe ... sau pe facebook in grupurile de pescuit la clean.

Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 09 Sep 2020, 14:03

Receptionat, multumesc mult

Marian_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Sep 2020, 19:15

Re: Recomandare echipament nivel 1

Mesaj de Marian_cj » 14 Sep 2020, 05:26

Am gasit o lanseta la un pret bun ,o vreau pentru salau ,pescuit de pe mal pe lac ,foarte rar sau deloc pe apa curgatoare.
Daiwa Tornado Graphite, 2 segm,medium heavi,10-40g,lungime 2.70,
O fi buna ???

Scrie răspuns