Linguri GIPO - diferente intre generatii sau replici chinezesti?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de crapmaniacul » 16 Iul 2020, 21:08

Rine ai punctat foarte bine si clar ca si Horia anterior insa e greu ptr unii sa accepte. Sincer nu stiam si de seria 3 de la Focsani, nu am vazut nici una stantata tot Gipo, dar or fi habar n-am.
M-a deranjat catalogarea falsa pe care au facut-o carcotasii/cunoscatorii de serviciu cu privire la cele 2 oscilante si reaua credinta dovedita fatis prin care ma faceau mincinos si acreditau puternic ideea ca alea doua facute in China nu sunt de fapt Gipo, ptr ei nu sunt Gipo sunt Berti sau Cati sau Kuusamo sau no name ?? Linguri produse la comanda Gipo si vandute de Gipo, inscriptionate ca atare ptr ei cunoscatorii ... nu sunt Gipo ...

Mai jos poza cu verso-ul celor 2 linguri atat de disputate si pe care in inchipuirea unora bine informati le-am scrijelit eu cu pixul si am scris cu talent Gipo ca sa induc lumea in eroare si sa mint. E photoshop probabil si poza asta, e un fake in ochii lor miopi prin autosugestie.
.

Imagine
jpg picture download

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de edâ„¢ » 16 Iul 2020, 22:46

horia flucus scrie:
16 Iul 2020, 20:00
Stiu toate lingurile ce se vand aici, intamplarea face sa le am in trusa. Cele 2 la care se face referire, au fost vandute de reteaua Gipo, dupa ce a vandut Giusca afacerea, implicit dupa ce s-a schimbat furnizorul. E adevarat, pretul lor nu este asa de mare ca al modelelor de acum 20 de ani, dar ii asigur pe carcotasii de aici ca prind peste. Eu cel putin am prins cu ambele pe apa "piscata" in delta de am rupt.

Daca sunt dispute mai vechi nefinalizate, puteti sa schimbati canalul. Speram ca aici sa fie nivelul intelectual putin mai ridicat, dar se pare ca m-am inselat.

In definitiv, omul vrea sa vanda ceva, e un forum de vanzare, cui nu ii place pretul, sa nu posteze aiurea.
Am cateva irlandeze,dolinger si siluro de 10,13 si 16 gr atat gold cat si silver nu facem un schimb cu unele mai vechi tot pe acelasi gramaj?ca doar de, prind la fel,astea la care se face referire dupa un sezon ruginesc si nu le mai poti curata ca si cele originale,pusca nichelarea de pe ele daca faci greseala sa le lasi umede in cutie,ca sa nu mai vorbesc de evolutie comparata cu originala......daca vorbim de prins peste la fel fac si cele cu 5lei din piata si tin mai bine la uzura doar nu au stanta cu Gipo,iti pun o poza poate facem schimbul :)

Imagine


rine scrie:
16 Iul 2020, 20:52
Da
Sunt doua feluri de Gipo.
De fapt trei.
Alea ancestrale cum a zis omul în anunț, unde are de fapt numai șase, făcute pe matrițe și materiale la noi. Cele mai reușite.
Seria a doua pe matrițesi materiale făcute în China.
Mai puțin reușite la material,felul cum lucrează chiar și la acoperire ( discordia cu cele două)
Și că o curiozitate că văd că nu pomenește nimeni nimic
de o jumătate de an daca nu mai bine seria trei .Tot Gipo!
Făcute la Focșani sunt pline raioanele de articole sportive din magazinele Cora.
Știați?
Scuze crapul pentru intervenție
Dar sunt Gipo primordial și restul
Asta i supărarea..unora
Defapt sunt patru dar doar cateva modele sunt facute primele,doar alea bune :) De ultima,Focsani am vorbit acu doi ani despre ele dincolo,initial povestea sustinuta de comercianti ca sa se vanda cu 20lei era ca au fost gasite prin nu stiu ce depozite,semana si ambalaju doar ca le trada stantarea iar surpriza venea cand o comparai cu una originala,total diferite atat ca marime si curbura,de argintare nici nu mai vorbesc,pe scurt o tiganie romaneasca stantata si cu iz de vremuri stravechii ptr melancolicii care pun botul.....
Ia uita-te bine la astea din poza si spune-mi ce observi,sunt trei modele?fara alea de Focsani.....uita-te si la culoarea celor din dreapta si asta iti spune si ce material s-a folosit la primele cand erau cateva modele, apar pozele si aici pe forum dar nu te-ai obosit sa citesti ce scria @mcfish la inceput anunturi-vanzare-cumparare-numai-pescui ... 49966.html

Imagine


Acum intrebarea mea este cele doua linguri din poza are legatura cu originala Gipo sau este doar o bucata de FER stantata?si @crapmaniacule nu te mai da ranit ca doar am vorbit despre ele aici si dincolo si stiai despre ce este vorba dar ai preferat sa incerci sa le vinzi catalogandu-le drept Gipo din vremuri stravechi,cum s-ar zice ai facut pe prostul ca poate cineva pune botul,despre asta a fost vorba in toata discutia asta......

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de horia flucus » 17 Iul 2020, 06:50

edâ„¢ scrie:
16 Iul 2020, 22:46
horia flucus scrie:
16 Iul 2020, 20:00
Stiu toate lingurile ce se vand aici, intamplarea face sa le am in trusa. Cele 2 la care se face referire, au fost vandute de reteaua Gipo, dupa ce a vandut Giusca afacerea, implicit dupa ce s-a schimbat furnizorul. E adevarat, pretul lor nu este asa de mare ca al modelelor de acum 20 de ani, dar ii asigur pe carcotasii de aici ca prind peste. Eu cel putin am prins cu ambele pe apa "piscata" in delta de am rupt.

Daca sunt dispute mai vechi nefinalizate, puteti sa schimbati canalul. Speram ca aici sa fie nivelul intelectual putin mai ridicat, dar se pare ca m-am inselat.

In definitiv, omul vrea sa vanda ceva, e un forum de vanzare, cui nu ii place pretul, sa nu posteze aiurea.
Am cateva irlandeze,dolinger si siluro de 10,13 si 16 gr atat gold cat si silver nu facem un schimb cu unele mai vechi tot pe acelasi gramaj?ca doar de, prind la fel,astea la care se face referire dupa un sezon ruginesc si nu le mai poti curata ca si cele originale,pusca nichelarea de pe ele daca faci greseala sa le lasi umede in cutie,ca sa nu mai vorbesc de evolutie comparata cu originala......daca vorbim de prins peste la fel fac si cele cu 5lei din piata si tin mai bine la uzura doar nu au stanta cu Gipo,iti pun o poza poate facem schimbul :)

Imagine
Iti multumesc mult pentru oferta ta foarte generoasa, dar pentru moment am suficiente linguri sa pescuiesc toata viata.



Daca voi avea nevoie vreodata de o lingura, voi apela cu siguranta la tine, pari un vanzator serios!
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de edâ„¢ » 17 Iul 2020, 10:51

horia flucus scrie:
17 Iul 2020, 06:50
edâ„¢ scrie:
16 Iul 2020, 22:46
horia flucus scrie:
16 Iul 2020, 20:00
Stiu toate lingurile ce se vand aici, intamplarea face sa le am in trusa. Cele 2 la care se face referire, au fost vandute de reteaua Gipo, dupa ce a vandut Giusca afacerea, implicit dupa ce s-a schimbat furnizorul. E adevarat, pretul lor nu este asa de mare ca al modelelor de acum 20 de ani, dar ii asigur pe carcotasii de aici ca prind peste. Eu cel putin am prins cu ambele pe apa "piscata" in delta de am rupt.

Daca sunt dispute mai vechi nefinalizate, puteti sa schimbati canalul. Speram ca aici sa fie nivelul intelectual putin mai ridicat, dar se pare ca m-am inselat.

In definitiv, omul vrea sa vanda ceva, e un forum de vanzare, cui nu ii place pretul, sa nu posteze aiurea.
Am cateva irlandeze,dolinger si siluro de 10,13 si 16 gr atat gold cat si silver nu facem un schimb cu unele mai vechi tot pe acelasi gramaj?ca doar de, prind la fel,astea la care se face referire dupa un sezon ruginesc si nu le mai poti curata ca si cele originale,pusca nichelarea de pe ele daca faci greseala sa le lasi umede in cutie,ca sa nu mai vorbesc de evolutie comparata cu originala......daca vorbim de prins peste la fel fac si cele cu 5lei din piata si tin mai bine la uzura doar nu au stanta cu Gipo,iti pun o poza poate facem schimbul :)

Imagine


Iti multumesc mult pentru oferta ta foarte generoasa, dar pentru moment am suficiente linguri sa pescuiesc toata viata.



Daca voi avea nevoie vreodata de o lingura, voi apela cu siguranta la tine, pari un vanzator serios!



Lingurile nu sunt de vanzare doar de schimb atunci cand cineva crede cu tarie asa cum o faci tu ca nu exista vreo diferenta intre ele si tot ce este stantat Gipo este la fel.
Ma asteptam sa vi la subiect,sa imi spui ca nu exista vreo diferenta astfel incat sa punem de o incercare pe bani ca sa imi iasa o iesire in Delta :) unde sa vedem daca chiar exista o diferenta intre cele doua,veneam eu si cu originalele si cu cele din poza si le pescuiam in paralel sa vedem despre ce este vorba.....
Acum daca ma uit bine la poza ta vad doar niste linguri argintate ca nu mai au legatura cu originalele,le-ai argintat ca sa nu mai rugineasca asa cum explicam mai sus :)
Daca vroiai sa imi arati cu poza ca sti cu ce se mananca treaba ia uita-te la poze sa vezi ca nu am vorbit sa ma bag in seama doar de dorul unor dispute vechii asa cum te-a luat gura pe dinainte si pe tine ca pe @pax .....

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

[editat de jb]

Scrie răspuns