Barca pneumatica

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Barca pneumatica

Mesaj de cristi_vi » 24 Iul 2012, 18:22

Eu am luat-o de un an, second la 2700 lei. Repet citeste topicul de la inceput, vei gasi toate raspunsurile pe care le vrei.

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: Barca pneumatica

Mesaj de dalea robert » 24 Iul 2012, 22:46

[quote="cristi_vi"]Eu am luat-o de un an, second la 2700 lei. Repet citeste topicul de la inceput, vei gasi toate raspunsurile pe care le vrei.[/quote

Numai de nebun si am mai citit inca o data tot topic-ul, dar in afara de „indiferent de culoarea exterioara, o barca din Hypalon este de culoare inchisa la interior” - un citat aproximativ - altceva n-am gasit care sa ma lamureasca intr-o oarecare masura cum pot deosebi Hypalon-ul de alte materiale. Mi se pare cam ambiguu, totusi!?!? :wallbash: :?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: Barca pneumatica

Mesaj de dalea robert » 25 Iul 2012, 00:53

De asemenea, cum se poate vedea, sau macar aproxima vechimea unei barci, in cazul de fata din Hypalon, dar nu numai, dupa ce detalii, sau dupa ce elemente de pe eticheta sau cartea barcii sau husa, etc?? :?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Barca pneumatica

Mesaj de cristi_vi » 25 Iul 2012, 07:04

http://www.hotribs.com/02articles/059-t ... erials.asp


Test to Check
There are several tests to check.
A. If you can see the inside of the tube, through the valve, Hypalon is a dark grey or black on the inside. uPVC is the same colour on both sides.

B. Sand the material. Hypalon will matt down and produce a dust. uPVC will just scratch, There will be no difference in colour.

C. Wipe over lightly with MEK (methyl ethyl ketone - often available at hardware, paint or plumbing stores, sold as a cleaner for uPVC pipes or lacquer thinner) or Acetone. Hypalon will leave an oxidization and maybe some colour on the cloth. The material will not be affected. For uPVC you will have some colour on the cloth but, the surface of the material will feel tacky. It is important to use the correct solvent on this solvent test.

List of Known Boat Fabrics
HYPALON:
AB, ACHILLES, AQUAFLYTE, AVON, BALLISTIC, BEAUFORT, BRIG*, BWM, CALAGARI, CAMPARI, CARIBE, CHINOOK, COMPASS, DELTA, DOMINO, EUROCRAFT, FLATACRAFT, GOMMONAUTICA, GORDON, HENSHAWS, HUMBER, LOMAC, METZLER*, ML LIFEGUARD, NOVAJOLLY, NOVAMARINE, NOVURANIA, OSPREY, PICTON, RED BAY, REVENGER, RIBCRAFT, RIBTEC, RIB-X, RING, ROBCRAFT, SCANNER, SCORPION, SELVA, SEMPRIT, SELVA, STINGHER, TINKER, YAM RIBS, ZODIAC* (some pre 1968 leisure models - and their commercial range is probably Hypalon).

Iei modelul de la barca, care este inscriptionat pe eticheta si verifici in ce ani a fost facut.

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: Barca pneumatica

Mesaj de dalea robert » 25 Iul 2012, 11:14

Multumesc, in sfarsit un raspuns mai detaliat! :respekt:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: Barca pneumatica

Mesaj de danielo » 31 Iul 2012, 18:19

dalea robert scrie:Multumesc, in sfarsit un raspuns mai detaliat! :respekt:
...detalii hypalon ,putina engleza !?Aunci ; poze din belsug !(mai mult decat 1000 de cuvinte) http://www.google.com/search?q=hypalon+ ... 80&bih=577 :lol1:

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: Barca pneumatica

Mesaj de danielo » 31 Iul 2012, 18:32

barca din material 1100dtex (tesatura acopita cu pvc ) http://www.boatstogo.com/fabrictest.asp ,apropo ; hypalon=tesatura acoperita cu cauciuc sintetic :D

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: Barca pneumatica

Mesaj de dalea robert » 31 Iul 2012, 20:22

Multumesc pentru detaliile suplimentare! Abia acum se poate spune ca daca citesti cap-coada acest topic, poti sa recunosti diferentele dintre Hypalon si alte materiale! :respekt:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
speedo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 178
Membru din: 02 Dec 2012, 13:00
Localitate: Bacau

Re: Barca pneumatica

Mesaj de speedo » 15 Dec 2012, 16:11

De barca asta stiti ceva?O fi buna pt doua persoane cu doua bete si echipament putin?
http://www.barcisecond.ro/anunturi/view ... o-320.html

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: Barca pneumatica

Mesaj de grama v » 15 Dec 2012, 18:22

nu are ce sa nu fie buna ,am vrut sa-mi iau eu acum o luna ,dar am luat o allroundmarin samba de 2,65, 450 de euro era.aici e mai ieftina vad

Scrie răspuns